Monthly Archives

Kasım 2016

Diyet Listeleri

Sağlıklı Diyetler

16 Kasım 2016

Sağlık sorunları nedeniyle diyet yapmak zornda olan insanlar dışında en iyi uygulanablecek diyet programını sizlere şöyle sunabiliriz; Meyve sebze ağırlıklı olmak koşulu ile karbonhidrat alımı ve et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein içeren gıdalar gibi çok çeşit yiyeceklerden yiyin. Vitaminler ve minareller bu saydığımız yiyeceklerin içerisinde zaten bolca vardır.

Sağlıklı diyet ile ilgili öneriler

– Diyet listenizdeki yağ oranını düşürebildiğiniz kadar düşürmeye çalışın.. Günlük olarak alınan kalorilerin %40 yağlardan alınmaktadır. Kişi günlük yağ tüketimi günlük alınacak olan kalori miktarının %30 una indirgenmesi gerekmektedir. Doymuş yağ tüketimi günlük alınan kalorinin %10 una tekabül etmelidir. Kolestrol tüketimi ise300ml altına düşürülmemelidir. Bu değerleri diyetisyen uzmanınız ayarlıyacaktır. İyi bir diyet programında mutlaka yağ oranı yeterli düzeylerde tutulmalıdır. Özellikle belirli bir rahatsızlığı olan kişilerde ve ailesinde önemli kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişilerde uygulanacak olan diyet programında yağ oranının mutlak suretle düşü tutulması gerekmektedir. Şişmanlık bir hastalıktır ve bu hastalık vücutta kronik olarak kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi bir çok hastalığa neden olabilmektedir.

– Diyetimizde mutlaka lifli yiyeceklere ağırlık verilmeli ve bunlar günlük olarak tüketilmelidir. Ayrıca karmaşık karbonhidratlar olarak adlandırılan ( meyvalar, sebze ve tahıllar) günlük olarak kalori ihtiyacımızın %50 sini karşılamaktadır. Ayrıca diyetimizde vitamin, minaral ve lif tüketimini arttırırken yağ tüketimide mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Diyet programının büyük bir bölümünü günlük olarak 5 porseiyon olarak dizayn edilecek şekilde meyve, sebze ve özellikle yeşil yapraklı gıdaların tüketilmesine ayırınız. Karmaşık karbonhidratlara ek olarak ekmek, tahıllar ve baklagiller diyet programınızın değişmezleri olacaktır. Diyet programlarında liftin zengin olması alınacak besinlerin sindirilmesinde ve özümsenmesinde özellikle böbreklerin daha iyi çalışmasında faydalı olacaktır.

– Diyet programınızda proteinin yeri farklıdır. Bunu ayarlayacak olan uzmanınız günlük olarak protein alımını dengeleyecektir. Özellikle hayvansal proteinler diyet programının en önemli aşamasıdır. Çok fazla et tüketmeyin fakat asla et yemeyi bırakmayınız.

– Sodyum oranı düşük olarak gıdaların seçilmesi ve yemeklerde tuz oranının dengelenmesi çok önemlidir. Diyetinizde mutlaka fazla tüketilen tuzu düşürmeye özen gösteriniz. Özellikle bu durum yüksek tansiyon riskini azaltmada önemli bir rol oynayacaktır.

– İçki kullanan ve çok seven bir kişi iseniz günlük olarak içki tüketimini bir kadeh ile sınırlandırınız. Eğer hamile bir bayansanız içki tüketimini mulaka bırakınız.

– Kadınların ve genç kızların diyet programlarınıdan mutlaka ağırlıklı olarak kalsiyum içermelidir. Kadınlarda ve kızlarda kemiklerin gelişimi için demir ve kasiyuma ihtiyaçları vardır.

– Diyet içeriğinde florun olması diş çürüklerinin önlenmesi için çok önemlidir. Buna mutlaka dikkat ediniz. Florlu su çocuklarının ve dişlerinin çürümelerini önemli ölçülerde azaltmaktadır.

– Ne kadar çok olursa o kadar iyi olur mantığı vitamin ve minareller için geçerli değildir. Bu nedenle doktorunuzun önerisi olmadan fazla miktarda vitamin vi mineral alınmamalıdır. Vitamin ve mineral bakımında vücutun yeterli oranda yararlanabilmesi için çok çeşitli bir diyete sahip olmalısınız. Çeşitlilik içeren diyet protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bakımından zengin olacaktır ve vücudunuz yeterli düzeyde hepsinden yararlanacaktır.

Bu diyet programları sağlıklı insanlar için geçerlidir. Herhangi bir hastalığı olan ve bu hastalığından ötürü diyet yapması gereken kişiler için değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Heidi Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 20 Günde 10 Kilo Vermek Mümkün Sadece Bunu Yap Yeter hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Heidi Diyeti

16 Kasım 2016

Gün geçmiyor ki bir diyet popüler olmasın.. Özellikle ünlülerin yapmış olduğu şok diyetler herkesin hemen ilgi odağı oluyor. Peki asıl sorulması gereken soru soruluyor mu ? Acaba bu diyet sağlıklı bir deyet mi ? Tabiki hayır konu zayıflama olunca hepinizin gözleri kararıyor. Son olarak Heidi Klum un uyguladığı ve 15 günde 6 kilo verdiği diyet programı gazetelerin ve internet sitelerin popüler diyetleri arasına girdi..

Heidi diyeti nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Ekmek tüketiminin tamamen kaldırıldığı bu diyete sabah kalktığınızda meyva kokteyli ile başlıyorsunuz. Meyvelerden yapılmış olan özel karışım meyve ile tüm protein ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Kahvaltınızda omlet ve yanında bitkisel çaylar içebilirsiniz. Öğle yemeğinde yağsız tavuk ve bol salata ile beraber tüketiyorsunuz. Akşam yemeğinde ise yine yağsız hindi ve yanında yoğurt Heidi Klum diyetinde ara öğünlerde ise bol bol meyve ve salata tüketiliyor. Bu diyette tuz tüketilmesi, asitli içeceklerin tüketilmesi kesinlikle yasak.. Aynı zamanda günlük olarak spor ve egzersiz yürüyüşleri diyetin olmazsa olmazları..

Heidi Klum diyeti sağlıklı bir diyet mi ?

Bu diyette ekmek kesinlikle tüketilmiyor. Halbuki ekmek kilo alıp verme dengesinin düzenlenmesinde ve kan şekerimizin kontrol edilmesinde son derece önemlidir. Tam tahıllı bir ekmek tükettiğimizde vücudumuzun ihtiyacı olan 60 besin öğesinden 57 sini karşılamış oluruz. Vücudumuz için oldukça önemli ve olmazsa olmaz besin maddesinden birisinin çıkarılması diyetin en büyük hatalarından birisidir.

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarını oluşturan baklagiller ve tam tahıllı besin maddeleri kesinlikle yer almamaktadır. Bu durum dengeli beslenmenin oluşturulamadığının bir göstergesidir. Ayrıca diyette çeşitlilik olması gerekir. Tek tip beslenme ile vücudumuz diğer besinlerden alması gereken vitaminve minarellerden yoksun kalacaktır. Bu durum ise vücut dengesinin bozulması için yeterlidir. Vücut demir bakımından, çinko, kalsiyum, E vitamini açısından çok zayıf olan bu diyet programı ile güçsüz düşecektir ve vücudun metabolizması değişecektir.

Sabah yenilen meyve kokteyleri sağlık ve vitamin açısından çok iyidir. Fakat meyvenin bütün olarak tüketilmesi kan şekerinin ani çıkış ve inişini engeller. Meyvelerin kan şekerini yükseltme hızı sıkılmış meyva sularına göre daha düşüktür. Glisemik indeksi düşük olan besinler kan şekerinin çabuk düşmesini ve tatlı isteğini engeller.

Düşük kalorili olarak yapılan diyet programları vücuttan yağdan çok su ve kasların giderilmesini sağlarlar. Bu durum ise diyet bitirildikten sonra verilen kiloların çok kısa sürede geri alınmasıdır. Birde hızlı kilo alıp verilen diyet programlarında egzersiz programlarının yapılması vücutta oluşacak olan dengesizlikle ve sarkmaların olmaması nedeni ile oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda ayda en fazla 2-4 kg arasında kilo verilmesinin bunun yukarında verilen kiloların sağlık açısından zararlı olduğu duyurulmuştur.

Hızlı kilo verilmesinin zararları

Heidi diyeti gibi diyet programları kısa zaman içerisinde verilen kilolar mide ve bağırsak problemlerine neden olurken uzun süreli ise saç dökülmesine, psikolojik sorunlara, kalp ve damar hastalıklarına, şeker hastalığına, kısırlık ve regl sorunlarına neden olmaktadır.

Heidi diyeti vb. diyetleri uygulayan kişiler kısa sürede vermiş oldukları kilolardan daha fazlasını alarak hayatlarına devam ederler. Diyet programlarında amaç sağlıklı bir yaşam iken yanlış yapılan diyet programları ile hem sağlığınızdan hemde psikolojinizden olabilirsiniz. Unutmayın ki diyet uygulamaları kişiye özel olarak yapılmalıdır. Mutlaka diyet yapacaksanız bunu bir diyetisyen kontrolünde gerçekleştirmeniz gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kurt adam diyeti, Dolunay Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri, Genel

Kurt adam diyeti, Dolunay Diyeti

16 Kasım 2016

Kurt Adam Diyeti Nedir ?

Ünlülerin diyeti özellikle Demi Moore ve Madonna’nın uygulamış olduğu diyet olarak gündeme gelen dolunay yani kurt adam diyet son ayların trend diyetleri arasında yer alıyor. 24 saat içerisinde 6 kilo verdirmeyi vaad eden bu diyet hızlı zayıflama formülünü uyguluyor. Genel olarak vücuttaki suyun atılmasını sağlayan su ile beraber yağların yok edilmesini tetikleyen bu diyet günlük olarak sizi formda ve zayıf gözükmenizi sağlayacak olan yegane diyetlerden birisidir.

Eğer ertesi gün yada iki gün sonraya önemli bir görüşmeniz varsa ve giyeceğiniz elbileniz için fazlalıklarınız varsa bu diyet ile şık bir görünüme kavuşabilirsiniz. Eğer aylık olarak bu diyeti uygularsanız ve yıl boyu dengeli beslenmenize dikkat ederseniz düzenli olarak kilo vermeniz içten bile değil.. Etrafınızdan bu diyet hakkında kötü söylentiler duymanız mümkün. Bu diyet ile ilgili söylentilerin başında belli besin gruplarını ortadan kaldırdığı ve kalori kısıtlamasına yol açan bir diyet olduğu ile alakalpek çok söylem işitebilirsiniz.

Kurt adam diyeti uzmanlar tarafından da kabul görmüş bir diyettir. Bu diyet önerisini harfiyen uyguladığınızda gözle görülür bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Kurt adam diyeti nasıl uygulanır ?

Diyet ayın dünya konumuna göre uygulanan bir diyettir. Dolunay zamanı gün boyunca sadece su ve meyve suyu içerek günde 3 kilo vermeyi amaçlayan bir diyet türüdür. Bu diyeti genişleterek dolunay ve yeniay günlerinde uygulayarak yıl boyunca uygulanan bir diyet olarak hayatınıza geçrebilirsiniz.

Genişletilmiş dolunay diyeti; Dolunay diyetini yeniay günlerini de içerisine alarak uygulanan bir diyet programıdır. Ayın yanlızca belli günlerinde uygulanan bu diyet yıl boyunca tekrarlanır. 24 saat boyunca yanlızca su ve meyve suyu tüketilen ve daha hiç bir şey tüketilmeyen bu diyette vücuttaki su atılarak günde 3 kg vermek amaçlanır.

Kurt adam diyetinde

Günde en az 2.5 litresu alınması gerekiyor. Bunun bir kısmı meyve suları ve bitki çayları olurken en az 1,5 litresi saf su olmak zorunluluğu var. Diyet süresi içerisinde siyah çay, gazlı içecekler yada kahve tüketimi kesinlikle yasak. Bu diyeti yaşlılar, kalp hastaları ve şeker hastaları kesinlikle uygulayamazlar.

Kurt adam diyeti sağlıklı mıdır ?

Ayın yanlızca bir kaç günü uygulanabilen bu diyette su ve toksinler atılıyor. Fakat kesinlikle bu diyet ile beraber yağlar ve gerçek kilolar atılmayacaktır. Bu diyetle beraber uygulama sonrasında tartıldığınızda en az 2 – 3 kiolo verdiğinizi görebilirsiniz. Faka bu durum sizi kesinlikle yanıltmasın. Kadın vücudunda ortalama olarak %50-60 kadar su yoğunluğu varken bu durum erkeklerde %55-65 kadardır. Bu diyet vücutta olması gereken du miktarını azalan bir diyettir. Bu vücudumuzda hiç olmasını istemediğimiz bir durumdur. Verilen bu kiloların ertesi gün korunması da kesinlikle mümkün değildir. Buradan anlıyoruz ki tek bir günde kilo verilemez. Tek günlük yapılan diyetlerle zayıflamak mümkün değildir.

Kurt adam diyeti ile ilgili öneriler

Diyet sağlıklı ve dengeli beslendiğinde sizi zayıf kılan ve kilo vermenizi sağlayan bir uygulamadır. Kilonuzu korumanın tek yolu da budur. Günlük olarak uygulayacağınız fiziksel aktiviteler yani egzersizler, yeterli su tüketimi ( günde 1.5-2 lt ) sizin sağlığınızı koruyacak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Televizyonlarda gördüğünüz ünlülerin kullandığı diyetler yada vb. göz boyuyan uygulamalar sizin sağlığınızda kalıcı hasarlara neden olabilirler. Bu nedenlerden dolayı eğer zayıflamak istiyorsanız mutlaka bir diyetisyen kontrolünde olmalısınız. Eğer gerçekten zayıflamak ve kilonuzu korumak istiyorsanız, spor ve dengeli beslenmeyi hayatınızda bir yaşam felsefesi olarak görmeniz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İsveç Diyeti Nedir, İsveç Diyeti Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Kurt adam diyeti, Dolunay Diyeti

16 Kasım 2016

Kurt Adam Diyeti Nedir ?

Ünlülerin diyeti özellikle Demi Moore ve Madonna’nın uygulamış olduğu diyet olarak gündeme gelen dolunay yani kurt adam diyet son ayların trend diyetleri arasında yer alıyor. 24 saat içerisinde 6 kilo verdirmeyi vaad eden bu diyet hızlı zayıflama formülünü uyguluyor. Genel olarak vücuttaki suyun atılmasını sağlayan su ile beraber yağların yok edilmesini tetikleyen bu diyet günlük olarak sizi formda ve zayıf gözükmenizi sağlayacak olan yegane diyetlerden birisidir.

Eğer ertesi gün yada iki gün sonraya önemli bir görüşmeniz varsa ve giyeceğiniz elbileniz için fazlalıklarınız varsa bu diyet ile şık bir görünüme kavuşabilirsiniz. Eğer aylık olarak bu diyeti uygularsanız ve yıl boyu dengeli beslenmenize dikkat ederseniz düzenli olarak kilo vermeniz içten bile değil.. Etrafınızdan bu diyet hakkında kötü söylentiler duymanız mümkün. Bu diyet ile ilgili söylentilerin başında belli besin gruplarını ortadan kaldırdığı ve kalori kısıtlamasına yol açan bir diyet olduğu ile alakalpek çok söylem işitebilirsiniz.

Kurt adam diyeti uzmanlar tarafından da kabul görmüş bir diyettir. Bu diyet önerisini harfiyen uyguladığınızda gözle görülür bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Kurt adam diyeti nasıl uygulanır ?

Diyet ayın dünya konumuna göre uygulanan bir diyettir. Dolunay zamanı gün boyunca sadece su ve meyve suyu içerek günde 3 kilo vermeyi amaçlayan bir diyet türüdür. Bu diyeti genişleterek dolunay ve yeniay günlerinde uygulayarak yıl boyunca uygulanan bir diyet olarak hayatınıza geçrebilirsiniz.

Genişletilmiş dolunay diyeti; Dolunay diyetini yeniay günlerini de içerisine alarak uygulanan bir diyet programıdır. Ayın yanlızca belli günlerinde uygulanan bu diyet yıl boyunca tekrarlanır. 24 saat boyunca yanlızca su ve meyve suyu tüketilen ve daha hiç bir şey tüketilmeyen bu diyette vücuttaki su atılarak günde 3 kg vermek amaçlanır.

Kurt adam diyetinde

Günde en az 2.5 litresu alınması gerekiyor. Bunun bir kısmı meyve suları ve bitki çayları olurken en az 1,5 litresi saf su olmak zorunluluğu var. Diyet süresi içerisinde siyah çay, gazlı içecekler yada kahve tüketimi kesinlikle yasak. Bu diyeti yaşlılar, kalp hastaları ve şeker hastaları kesinlikle uygulayamazlar.

Kurt adam diyeti sağlıklı mıdır ?

Ayın yanlızca bir kaç günü uygulanabilen bu diyette su ve toksinler atılıyor. Fakat kesinlikle bu diyet ile beraber yağlar ve gerçek kilolar atılmayacaktır. Bu diyetle beraber uygulama sonrasında tartıldığınızda en az 2 – 3 kiolo verdiğinizi görebilirsiniz. Faka bu durum sizi kesinlikle yanıltmasın. Kadın vücudunda ortalama olarak %50-60 kadar su yoğunluğu varken bu durum erkeklerde %55-65 kadardır. Bu diyet vücutta olması gereken du miktarını azalan bir diyettir. Bu vücudumuzda hiç olmasını istemediğimiz bir durumdur. Verilen bu kiloların ertesi gün korunması da kesinlikle mümkün değildir. Buradan anlıyoruz ki tek bir günde kilo verilemez. Tek günlük yapılan diyetlerle zayıflamak mümkün değildir.

Kurt adam diyeti ile ilgili öneriler

Diyet sağlıklı ve dengeli beslendiğinde sizi zayıf kılan ve kilo vermenizi sağlayan bir uygulamadır. Kilonuzu korumanın tek yolu da budur. Günlük olarak uygulayacağınız fiziksel aktiviteler yani egzersizler, yeterli su tüketimi ( günde 1.5-2 lt ) sizin sağlığınızı koruyacak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Televizyonlarda gördüğünüz ünlülerin kullandığı diyetler yada vb. göz boyuyan uygulamalar sizin sağlığınızda kalıcı hasarlara neden olabilirler. Bu nedenlerden dolayı eğer zayıflamak istiyorsanız mutlaka bir diyetisyen kontrolünde olmalısınız. Eğer gerçekten zayıflamak ve kilonuzu korumak istiyorsanız, spor ve dengeli beslenmeyi hayatınızda bir yaşam felsefesi olarak görmeniz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İsveç Diyeti Nedir, İsveç Diyeti Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

İsveç Diyeti Nedir, İsveç Diyeti Nasıl Yapılır ?

16 Kasım 2016

Yüzyılımızın en önemli konulardan birisi olan kilo problemleri her ortamda her söyleşide dönüp dolaşıp gelinen konulardan birisidir. Hergün yeni bir diyet fulyası dergilerde, gazete köşelerinde yada internet dünyasında ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre ise diyet kişiye özel olmalı ve diyet programları egzersiz programları ile desteklenmeli.. Bugün konu aldığımız diyet uygulaması ise tüm dünyanın uyguladığı popüler diyetlerden birisi olan isveç diyeti..

İsveç diyeti nedir ?

İsveç diyeti 6 günlük yada 13 günlük olan ve 3 ayda bir uygulanması gereken bir diyet programıdır. Bu diyetin ayrıntılı içeriklerini yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. İsveç diyeti düşük kalorili olan ve protein ağırlıklı uygulanan bir diyet programıdır.

İsveç diyetinin amacı nedir ?

İsveç diyetinin amacı kişilere düşük kaloriler verilerek, protein ağırlıklı olan bu diyetin metobolizmayı maximum hızda çalıştırarak hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktır.

İsveç diyetinin uzmanlar tarafından değerlendirmesi

İsveç diyeti de diğer diyet türleri gibi sağlıksız bir diyet programıdır. Bu diyet programını uygulayanlar vücutta yağdan çok su ve kas kaybına neden olarak maalesef çok hızlı ve kalıcı olmayan kilo kayıpları yaşarlar. İsveç diyeti besinlerde hayvansal yağlar bakımından zengin olan ve bir kaç besin kaynağını temel alan tek tip beslenmeye teşvik eden bir diyet türüdür. Bu diyet türü bir diyetisyen tarafından vücudu elverişli olan kişiye özel olarak önerilebilecek bir diyet türü olabilir fakat genele hitap etmeyen bir diyet programıdır. Ayrıca isveç diyeti mnareller ve vitaminler bakımından oldukça zayıf bir diyettir. İsveç diyetinin en önemli ve doğru bilgi verdiği nokta günde 2lt su içilmesi ve çay, kahve türü içeceklerden uzak durulmasıdır.

Hızlı kilo vermenin zararları ve yan etkileri

Dünya sağlık örgütü ayda en fazla 2-4 kg arasında verilmesini doğru olarak kabul etmektedir. Bunun yukarısında ve hızlı bir şekilde verilen kilolar insanda mide ve bağırsak problemlerine, halsizlik oluşmasına, saç dökülmesine ve bir takım psikolojik sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu saymış olduğuğumuz belirtiler ve yan etkiler kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Uzun vadeli yapılan diyetlerde ve diyet sonuçlarında ise kanser riskleri, kalp ve şeker hastalıkları, kısırlık ve regli sorunları gibi ciddi olabilecek ve ölümle sonuçlanabilecek sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Kısa süreli diyetler verilen kilolardan daha fazla alınmasına neden olmaktadırlar. Yapılan bu diyetlerde amaç kilo vermek iken hem kilo veremeyip hemde sağlığınızdan olabilme ihtimaliniz çok büyüktür. Eğer diyet yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bir uzman diyetisyen kontrolünde egzersiz ve doğru beslenme ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz sizin için en doğru kilo verme yöntemi olacaktır.

İsveç diyeti nasıl yapılır ?

Yukarıda vermiş olduğumuz bililer neticesinde bu diyeti yapmaya karar verirseniz. Bu diyetin süresi 13 gündür. Diyet sonrasında iki haftada 7-10 kilo arasında kilo vermiş olursunuz.

İsveç diyetinin kuralları;

İsveç diyetinde kesinlikle extradan çay, kahve yada meşrubat türü içecekler içilmeyecek. Günde en az 2 litre su içilecek. Diyet 6 günden az 13 günden fazla uygulanmayacak. Bu diyet yapıldıktan sonra aradan 3 ay kadar bir süre geçmediği taktirde yeniden uygulanmayacaktır.

İsveç diyeti 1. gün

İsveç diyetine başlayacak kişi bu diyeti uygulamaya kararlı olan bir kişi olmalıdır. 13 gün sürecek olan bu diyet kesinlikle bozulmamamalıdır. Bu program sabır ve dikkat kuralları içerisinde uygulanarak yapılmalıdır.

Diyet listesi için öneriler

– Brokoli bulamadığınız günler karnıbahar yiyebilirsiniz

– Koletrolü yüksek olan yumurtanın sadece akını yiyebilirsiniz

– Diyet listesinde ölçüsü belirtilmeyen yiyeceklerden abartmayacak şekilde istediğiniz kadar tükebilirsiniz.

– Eğer diyet programı sizin için çok ağır gelirse 6 günlük sürede diyeti bırakıp bir 3 ay sonra yeniden 6 günlükdiyet yapabilirsiniz

1. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve ve yanında yanlızca bir adet kesme şeker

öğle: 1 domates, iki adet haşlanmış yumurta, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak

Akşam: Biftek (200 gram) yeşil salata

2. Gün menüsü

Eğer diyetinizi bırakmadıysanız ve ikinci günü gördüyseniz siz sabırlı olanlardansınız.

Sabah: 1 fincan kahve ve yanında yanlızca bir adet kesme şeker

öğle: 100 gram yoğurt yanında 1-2 dilim salam

Akşam: Biftek (200 gram) yeşil salata ve 1 adet meyve

3. Gün menüsü

Sabah: 1 dilim kızarmış ekmeğin yanında 1 fincan kahve ve 1 kesme şeker

Öğle: Haşlanmış ıspanak, 1 adet domates ve 1 adet meyve

Akşam: 2 adet haşlanmış katı yumurta, yeşil salata ve 1 dilim meyve

4. Gün menüsü

Sabah: 1 dilim kızarmış ekmeğin yanında 1 fincan kahve ve 1 kesme şeker

Öğle: Rendelenmiş 1 adet havuç, 25 gram yağsız beyaz peynir, 1 adet haşlanmış yumurta

Akşam: Portakal suyu ve 100 gram yoğurt

5. gün menüsü

Sabah: 1 adet rendelenmiş havuç ( limonlu )

Öğle: Haşlama yağsız balık ( limonlu ve tereyağlı 200 gram )

Akşam: 1 biftek ( 200 gram ) salata ve brokoli

6. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve ve yanında yanlızca bir adet kesme şeker

öğle: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 büyük rendelenmiş havuç

Akşam: Derisi alınmiş tavuk (200 gram), salata sınırsız

7. gün menüsü

Sabah: Şekersiz çay

Öğle: Izgara et (200 gram), taze meyve

Akşam: Hiçbir şey

8. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme seker

Öğle: 2 katı yumurta, 1 porsiyon haslanmış ıspanak, 1 domates

Akşam: 1 biftek(200 gram), zeytinyaglı ve limonlu yeşil salata

9. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker

Öğle: 1 dilim salam, 100 gram yoğurt

Akşam: 1 biftek (200 gram), yeşil salata, 1 meyve

10. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: Haşlanmış ıspanak, 1 domates, 1 meyve

Akşam: 2 katı yumurta, 1 dilim salam, yeşil salata

11. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: 1 katı yumurta, 1 rendelenmiş havuç, 25 gram yağsız beyaz peynir

Aşam: 2 dilim portakalın suyu, 100 gram yoğurt

12. gün menüsü

Sabah: 1 büyük rendelenmis havuç (limonlu)

Öğle: Haşlanmış yağsız balık (200 gram, limonlu ve tereyağlı)

Akşam: 1 biftek (200 gram), salata ve brokoli

13. gün menüsü

Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker

Öğle: 2 katı yumurta, 1 büyük rendelenmiş havuç

Akşam: Derisi alınmiş tavuk (200 gram), salata

Uzmanlar tarafından son derece sağlıksız bulunan bu diyet programı sonrasında yukarıda sıralamış olduğumuz fiziksel rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz. Eğer bir diyet programı uygulayacaksınız. Mutlaka bu diyet programı bir diyetisyen tarafından hazırlanmalı ve diyetisyen kontrolü altında olmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Yüksek Protein İçeren Diyetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Yüksek Protein İçeren Diyetler

16 Kasım 2016

Son yıllarda obezitenin etkisi ile beraber diyetlere olan ilgi artmışır. Özellikle vücut enerjisinin korunması amaçlanan yüksek protein içeren diyetlere olan yönelimde bir hayli artmıştır. Kilo problemi ile yedinden yetmişe hepimiz baş etmeye çalışıyoruz ve her ortamda her toplamtıda mutlaka konuyu diyete getiriyoruz. Bu bilinç altımızda var olan ve devamlı gün yüzüne çıkmaya çalışan bir duygu..

Yapılan araştırmalardan varılan istatistikler ise şöyle;

– Alınan besinlerdeki proteinler, karbonhidratlar ve yağlar karşılaştırıldığında protein ağırlıklı gıdaların iştahı kestiği görülmüştür. Uzun vadeli yapılan protein ağırlıklı diyetlerin ise yıl sonunda yani 12 aylık bir dönem sonrasında kişiye belirli bir kilo verdirdiği ve vücut düzaynında değişimlerin görüldüğü açıktır.

– Yapılan çalışmalara ve diyet uygulamalarına göre proteinden alınan enerji arttığında ağırlık kaybı ters orantılı olarak azalmaktadır.

– Birbirinden farklı kişiler üzerinde yapılan diyette ağırlıklı olarak protein diyeti ve düşük proteinli diyetler uygulandığında yüksek proteinli diyette verilen kilo oranı %5 iken düşük proteinli diyette verilen kilo oranı %1 ile sınırlı kalmıştır.

– Yapılan bir başka çalışma diyetinde 6 aylık süre içerisinde yüksek proteinli diyetlerde (protein oranı %25) ile düşün proteinli diyetler (protein oranı %12) karşılaştırıldığında yüksek protein diyeti uygulayan kişinin 9 kiloya yakın, düşük protein diyeti uygulayan kişinin ise 5 – 7 kilo arasında kaldığı görülmüştür.

– Enerjinin büyük oranının %25 proteinden geldiği ve enerjinin %15 lik oranının proteinden geldiği diyetlerde ise 6 aylık zaman sonunda kilo kaybının yüksek proteinli olan diyette 8,5 kilo düşük proteinli olan kişide ise 4 kilogram verildiği gözlemlenmiştir.

– Yapılan bir başka araştırmada yüksek proteinli diyetlerde besin alımının azaldığı yağların yakımının arttığı görülmektedir.

Yüksek proteinli diyetlerin etkileri nelerdir ?

– Yüksek proteinli diyetler tokluk hissini azaltır.

– İnternette veya gazete küpürlerinde görülen protein ağırlıklı olan diyetler kalp hastalıklarına ve vücut rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu tür diyetlerin uygulanması diyetisyen uzmanlar tarafından kişiye özel olarak yapılmalıdır.

– Yanlış uygulanan yüksek proteinli diyetlerde halsizlik ve mide bulantıları

Protein ağırlıklı diyetler Uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir

Protein ağırlıklı diyetler uygulanırken diğer besin kaynaklarınında vücut için yeterli düzeyde alınması gerekir. Yanlış uygulanan diyetler sonucunda bir çok rahatsızlık ve vücut dengesinde bozulmalar oluşur.

– Kaslar karbonhidratların yakımıyla enerjiyi üretir. Karbonhidrat alımının düşmesi kasların yorgunluğuna, halsizlik oluşmasına ve kasların zayıflamasına neden olur. Protein ağırlıklı diyetlerde karbonhidrat alımı da son derece önemlidir.

– Beyin enerji olarak kabonhidratları kullanır. Karbonhidrat alımının kısıtlanması vücut dengesinin bozulmasına neden olur.

– Protein tüketiminin artması lif alımının azalmasına bu durumda bağırsak problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

– Protein ağırlıklı diyetlerde aşırı derece et tüketimi sebze ve tahıllardan alınması gereken vitaminin alınamaması durumu vücutta vitamin eksikliğinin görülmesine neden olur.

– Aşırı derecede tüketilen hayvansal ürünler vücutta böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

– Yapılan diyetlerde kişiye uygulanan tutucu tavır kişinin hayatı boyunca aldığı besinleri alamamasına neden olmaktadır. Bu durum ise kişinin vücudunda vitamin ve mineral eksikliklerine neden olmaktadır.

– Protein ağırlıklı diyetlerle kilo verilebilir fakat kişi bunu hayatı boyunca sürdüremez. Gerçek anlamda sağlıklı yaşamak ve istediği kiloda hayatını sürdürmek için kişi geçmişteki alışkanlıklarını değiştirmeli, sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalıdır.

– Protein ağırlıklı diyetlerin yapılan araştırmalar sonucunda kilo verdirdiği doğrudur. Fakat bu durum zamanla hem ruhsal olarak hemde fiziksel olarak kişiye büyük zararlar vermektedir.

– Diyet kişiye özel olarak uygulanmalıdır. Tek tip verilen diyetler kimseye olumlu bir sonuç asla vermeyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Göbek Eriten Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Göbek Eriten Diyet

16 Kasım 2016

Bölgesel yağlardan kurtulmak istiyorsunuz fakat bunu başaramıyorsanız umutsuzluğa düşmeyin. Bu yağların erimesi zor ve zahmetli bir dönemden geçmeyi gerektirir. Özel diyetler ve egzersizler uygulamak ve sabır en başta uygulanması gereken yöntemdir. Sizlere 3 hafta kesintisiz uygulayacağınız bir diyet programı önereceğiz. Bu proramla beraber göbek – bel bölgesinde gözle görülür bir incelme kaydedeceğiz. Şunu bilmeniz gerekir ki yanlızca diyetprogramları ile bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün değil.. Bunun yanı bir takım egzersizler ve bitkisel takviyelerden de yararlanılması gerekmektedir.

Göbek eriten egzersiz programı

3 haftalık diyet programına eşlik eden egzersiz hareketleri istediğiniz seviye ye gelmenizde etkin bir rol oynayacaktır. Bu egzersiz hareketlerinin doğru yapılması ve hergün eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi çok önemlidir. Egzersiz hareketlerinden bahsedecek olursak..

Göbek eriten mekik hareketi

Mekik hareketinin yapılışını hepimiz biliyoruz. Bu hareketi günlük olarak başımız ensede olacak şekilde sık sık en az 50 tekrar yapacak şekilde gerçekleştirmeliyiz. (Bu hareketler ısınmadan yada herhangi bir hastalığı olan kişiler tarafından yapılmamalıdır) bu tür hastalar doktor kontrolünde bu hareketleri gerçekleştirebilirler. Karın bölgesinde acı hissedinceye kadar tekrar yapılmalıdır. Bu harekelerin abah ve akşam uygulanması çok önemlidir. Yapılan mekik hareketleri karın bölgesinin sıklaşmasını, yağların yakılmasını ve bölgenin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Göbek eriten egzersiz harekeleri (Sopalı hareketler)

Sopalı hareketlerde evde bulunan bir sopayı ense bölgemize kollarımızı sararak sağa ve sola olmak koşulu ile belden yukarısını hareket ettiriyoruz. Bir kaç kez bu hareketi yapıyoruz. Bu yapılan hareket yan bölgede bulunan kasların sıkılaşmasını, göbeğin erimesini sağlamaktadır.

Bel bölgesinin eritilmesine yardımcı olan egzersiz hareketleri

Ayakta yada yerde yapabileceğimiz bu hareket sağ dizimizi iki elimizle yukarı doğru ve aşağı doğru çekerek, yine sol ayağımızı diz bölgesinden iki elimizle tutup çekerek yapılan bir harekettir. Bu hareketleri bir kaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmamız gereklidir. Bu hareket yan bölge kaslarının çalışmasını ve sıkılaşmasını sağlayan hareketlerdir.

Göbek eriten diyet programları

– Sabah kalktığınızda ılık ballı bir bardak su içiniz. Suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve 10-15 damla limon damlatınız. Bunu her sabah kalktığınızda yapınız.

– Günlük olarak yürüyüş yapınız bu yürüşü 1 saat kadar yapmaya, bol bol ter atmaya ve yukarıdaki egzersiz hareketlerini gerçekleştiriniz.

– Spor sonrası ılık bir duş alınız. Sıcak suyla duş almamaya dikkat ediniz. Duş alırken göbek ve bel bölgesini fırçalayarak ovunuz. Duş sonrasında kekik yağı, badem yağı, melisa yağı vb. 5 dakika kadar göbek, basen, popo bölgesini ovalayarak masaj yapınız.

– Günlük olarak bol bol meyvbve tüketmeye özen gösteriniz. Sabah kahvaltınızı meyvelerden oluşan bir menü ile elma ve şeftali ile

– Ara öğünde 2 parmak taze dil peyniri

– Bol yeşil salata yanı sıra 1 porsiyon ızgara tavuk

– saat 15:00 3-5 yulaflı bisküvi

– saat 17:30 yeşil elma ve diğer meyvelerden

– Akşam yemeğinde zeytinyağlı fasulye 4-5 kaşık ( az yağlı olmasına dikkat ediniz ), 1 dilim ekmek ve mevsim salatası

– Gece light süt, 3-5 bardak rezene çayı, yeşil çay, meyve ve yeşil çay

Göbek eriten diyetinde yapılmaması gerekenler

– Kola ve şekerli diğer içecekler

– Kızartma türleri ve yağlı yiyecekler kesinlikle alınmamalıdır

– Hayvansal katı yağlardan uzak durulmalı ( yumurta sarısı, kaymak, tereyağları, yağlı süt ürünler, tam yağlı süt )

– Özellikle biradan uzak durulmalı ve bunun yanı sıra diğer alkollü içecekler

– Üç beyaz şeker, un, tuz uzak durulmalıdır

– Çikolata, şekerli diğer bisküvi türleri

– Çok uyumak

– Yağlı çerezler

– Cipsler

– Doğum kontrol hapları

Zayıflama çayı göbek eritme diyetinin vazgeçilmeli

Göbek eriten diyettin en önemli besin kaynağı zayıflatıcı çaylardır. Bunun yanı sıra bol bol yeşil çay, rezene çayı, diğer meyveli çaylar içilmesi gereklidir. Ayrıca size vereceğimiz özel çay tarifinide yaparak bol bol gün içerisinde içebilirsiniz.

Özel göbek eriten çay tarifi

Kaynatılmak üzere

– 1-2 Avakado yaprağı

– 1 çay kaşığı yeşil çay

– Bir tutum şeklinde mısır püskülü ve kiraz sapı

– 1 çay kaşığı rezene tohumu

hafif bir şekilde fokurduyana kadar kaynatıldıktan sonra bir kaç dakika demlenmeye bırakılacaktır.

Bu çay içerisine şeker yada tatlandırıcı atılmadan üzerine limon sıkılarak tüketilecektir. Yemek sonralarında içmeniz son derece önem arz eder. Akşam yemeklerinizi erken yemeğe ve yeek sonrasında gece bu çayı tüketmeye özen gösteriniz. Sabah çok uyumayınız erken kalkmak metobilizmayı hızlandırır ve sabah sporu vücudu canlı ve dinç tutar.

Normal yaşamınızda nadiren yenilmesi gereken yiyecekler

Uzmanlar tarafından verilen önerilerde nadiren yenilmesi gereken yiyecekler

– Hamur işleri, pasta, kek, kurabiyeler bu tür yiyecekler yüksek GI’li gıdalardandır ve nadiren tüketilmeleri gerekir.

– Yağda kızarılan kızartmalar yada soslu yiyecekler

– Aşırı yağ içeren mayonez, kaymak, margarin, krema

– Hazır alınan meyve suları

– Kahve, kafein içeren diğer besin maddeleri

– Alkol özellikle bira

– Kola, fanta, gazoz ve diğer şekerli içecekler

Sabah kahvaltınızı ve öğle yemeklerinizi güçlü akşam yemeklerinizi hafif yapın

Matabolizma gün içerisinde sabahları hızlı, öğle normal ve akşamda yavaş çalışır. Bu nedenle sizde öğünlerinizi metobolizmanızın çalışma hızına göre ayarlamak zorundasınız. Sabah ve akşam sağlıklı ve dengeli beslenirken akşam ise hafif beslenme alışkanlığı kazanmamız kilolar ve vücut sağlığımız açısından şarttır. Ülkemizde yapılan en büyük yanlış beslenme alışkanlıklarından birisi de budur. Öğle saatlarinde yarım ekmek döner vb. sandviç yada hamburger türü gıdalarla geçirilirken akşam yemekleri ise aç olan karnı doyurmak için tıka basa 3 – 4 tabak yemek ve yanına ilaveten tatlı türleri ile sağlıksız bir beslenme kültürü çerisindeyiz.

Göbek eriten diyetlere nasıl başlanmalıdır ?

Öncelikli olarak yeme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. İlk başlarda bu durum bize alışık olmadığımızdan dolayı çok sıkıcı gelecek ve vücut bunu istemeyecektir. Bu nedenle alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirmek gerekir. Diyetlerle vücudumuzda yapılan büyük değişimler genellikle o diyetin sürdürülememesine neden olur. Bunu yavaş yavaş yapmak öncelikle şekeri azaltmak, daha sonra sebze ve meyveye ağırlık vermek, salatayı fazla tüketmek ile işe başlayabilirsiniz.

Sabah sporlarınızı aksatmadan hergün hafif tempo ile yapın, yürüyüş yapın, ara öğünlerde bol bol meyve yiyin, salatayı arttırın

Hemen kilo vericem diyerek olaya giriş yapmayın, bu durum sizi hemen sıkacaktır. Bunun yerine haftada ben bir kilo vericem diyebilirsiniz. Bu durumu hayatınıza yavaş yavaş empoze edeceksiniz.

Arada yapılan kaçamaklar normaldir. Bu kaçamaklar başarısızlık değildir. Bu normaldir.

 

Bir önceki yazımız olan Kalça Eritme Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Kalça Eritme Diyeti

16 Kasım 2016

Kadınların en çok şikayetçi oldukları konulardan birisi olan bel ve basen bölgesi için uzmanlarımız mucizevi bir diyet ve egzersiz programı hazırladılar. Yavaş yavaş uygulayacağımız bu programla basen ve kalça bölgelerimizdeki fazlalıklardan 6 haftalık bir süre sonrasında kurtulmuş olacağız.

Yanlızca ülkemizde değil bir çok yabancı ülkede de trend olan bu diyet ile istediğimiz arzuladığımız görüntüye kavuşabileceğiz. Hayalini kurduğunuz vitrindeki dar pantolonları sabır ve inatla uygulayacağımız bu diyet programı ile artık üzerinizde görebilirsiniz. Diyetin amacı hareketsiz ve sürekli olarak yanlış beslenme sonucunda basen ve kalça bölgesinde oluşan yağların yakılarak özlemini duyduğumuz konuma getirilmesini sağlamaktır. Bunun için özel bir diyet ve egzersiz programına ihtiyacımız vardır.

Kalça eritme diyet programı

Uygulayacağımız diyette bulunan gıda maddeleri her yerde kolayca bulabileceğimiz ve kesemizi yakmayacak bir ekonomiye sahiptir. Diyet ve uygulanacak olan egzersiz programlarının etki ettiği birinci bölge basen ve kalça bölgesidir. Aynı zamanda bu program bacak bölgesinde de sıkılaşmayı sağlamaktadır.

Çok özel bir karışım

Diyet; kayısı, badem ve kurutulmuş meyvelerin karıştırılması ile oluşan çok özel bir karışımı içeriyor. Tadı oldukça leziz olan bu karışım içerisinde meyvelerden ve tahıllardan oluşan vücudumuz için oldukça yararlı ve tok kalmamızı sağlayan bir karışımdır. Karışım içerisindekiler hepsi bir araya geldiklerinde kalça ve baen bölgesindeki yağların hızlı bir şekilde eritilip bölgenin forma girmesini sağlamaktadır.

Malzemeler

– 1 fincan ince ince kıyılmış olan kayısı

– 1 fincan badem

– 1 fincan ayçiçek tohumu

– 1 fincan kuru üzüm ( çekirdeksiz olacak )

– 1 fincan buğday

– 2 fincan kırılmış fındık

– 2 fincan yulaf tanesi

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştırıp blenderdan geçiriyoruz. Hazırlanan karışımımızı parçalar halinde 12 parçaya ayırıyoruz.

Tüketilmesi

Hazırlamış olduğumuz ve porsiyonlara ayırmış olduğumuz bu karışımızı bir bardak diet süt ile beraber tüketiyoruz.

Geniş kalçaları eritmek için diyet programı

Yukarıda hazırlamış olduğumuz karışım diyet programımızın en önemli menüsü.. Bu karışım olmadan diyetimiz eksik olacaktır. 6 hafta boyunca uygulayacağımız diyet programı ise şöyle;

Günlük program

Kahvaltı: Yukarıda hazırlamış olduğumuz karışımı günlük kahvaltımızda süt ile beraber tüketeğiz . Bunun yanı sıda yanında yarı dilim muzda tüketebiliriz.

Kahvaltı sonrası ara öğün: Kahvaltı sonrasında ara öğünlerde bir elma tüketebiliriz. Bu sizi top tutacak ve açlığınızı bastıracaktır.

Öğle yemeği: Yine hazırlamış olduğumuz karışımı süt ile beraber tüketeceğiz yine yanında muz yiyebilirsiniz.

Öğleden sonra: Öğleden sonra bir avuç kuru üzüm tüm mide fonksiyonlarımızı harekete geçirecektir.

Akşam: Meyvenin yanı sıra temel gıdalar tüketilebilir.

Yatmadan önce: bol bol yeşil çay, meyve çayı, portakal

En sık tüketilmesi gereken meyveler

Elma, kayısı, kurutulmuş erik, mango

Diyet programında ana öğünlerde tüketilmesi gereken temel gıda maddeleri

Tüketilmesi gereken ana öğünler günlük olarak verilmiştir.

– 3 dilim biftek rosto edilmiş şekliyle yanında avuç salatası ve haşlanmış patates.. Bunlarla beraber meyve tüketilmelidir.

– İnce ince dilimler ayrılmış olan tavuk göğsü yanında haşlanmış avuç yine bunun yanı sıra haşlanmış brokoli de tüketilebilir. Bunlardan sonra meyve alabilirsiniz.

– Bir parça olmak koşulu ile indi göğsü yanında yeşil salata ( salatanıza mısır eklemeyi unutmayınız ) ve yine meyve

– Ton balıklı salata ve yanında haşlanmı olan yumurta ve meyve

– Spagetti ( bir bardak büyüklüğünde olmak şartıyla ) ve meyve

– Omlet iki adet yumurtalı ve rendelenmiş avuç, domates sonrasında meyve tüketilebilir.

– Parça tavuk, tavuk göğsü yada kanat ızgara da tüketitilecek yanında yeşil salata ve meyve

Yukarıdaki ana öğünleri haftanın günlerine ayırarak tüketebilirsiniz.

Kalça ve basen egzersiz hareketleri

Basen ve kalça bölgemizi yanlızca diyet yaparak sıkılaştıramayız. Bunun yanı sıra egzersizlerde yapmamız gerekiyor. Basen ve alça eritme hareketlerini günlük olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirmemiz gereklidir. Yukarıda vermiş olduğumuz 6 haftalık diyet programına ek olarak egzersiz programını da katmalıyız.Sizlere yapmanız gereken hareketleri bir resim şeklinde göstereceğiz.

Diyet programı ile yapılan egzersiz tüm uzmanların programının temel parçasıdır. Mutlaka ama mutlaka diyet programının içerisinde yer alması gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan egzersizler kesinlikle basen bölgesinde fazlalıkların birikmesine engeldirler.

Kalça basen eritme egzersizleri

– Günlük olarak yürüyüş: Günlük olarak yapılan türüyüşler basen ve kalça bölgesindeki yağların erimesi ve sıkılaşmasından oldukça etkilidir.

– Basen ve kalça eriten jimnastik hareketleri: Evinizde günlük olarak yapacağınız jimnastik hareketlerine ek olarak diyet programları hızlı bir şekilde sonuç alınması için etkilidir.

– Ağırlık aletleri kullanarak basen eritme: Farklı ağırlık aletlerini kullanarak yapılan çeşitli egzersiz hareketleri düzenli olarak uygulandıklarında basen ve kalça bölgelerinde erime gözlenecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Hatalı Yapılan Diyetler, Yanlış Diyetlerin Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Hatalı Yapılan Diyetler, Yanlış Diyetlerin Sonuçları

16 Kasım 2016

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan “Şişmanlık” tanımı

Dünya sağlık örgütü şişmalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak tanımlamaktadır. Bu öylesine önemli bir rahatsızlık ki kişinin vücudunda bir sorunu beraberinde getiren, kişinin ömrünün kısalmasına neden olan ve yaşadığı sürece kişinin yaşam kalitesini düşüren kronik bir rahatsızlıktır.

Şişmanlık hastalığının vücutta oluşturduğu komplikasyonlar nelerdir ?

Şimanlığı öncelikli olarak bir hastalık olarak görmek ve bu durumdan kurtulmak için çaba sarfetmek oldukça önemlidir. Bilinçli bir insan bu hastalıktan kurtulmanın yollarını aramalı ve bu hastalığın uzmanı olan diyetisyenlerle iletişime geçmelidir. Bu durumun vücutta yarattığı rahatsızlıklar ise;

– Kalp ve damar hastalıkları

– Şeker hastalıkları

– Hiper tansiyon

– Solunum rahatsızlıkları

– Bir takım kanser riskleri

– Karaciğer yağlanması

– Eklem rahatsızlıkları

– Adet düzensizlikleri

– Hipertansiyon rahatsızlıkları

– Kısırlık

şeklinde sıralanabilir. Bunun yanında bilinmeyen bir çok etkisi de görülebilir.

Şişmanlık ve kilo problemleri çağımızın önemli hastalıklarından birisidir

Şişmanlık günümüzün önemli problemlerinden biridir ve herkes en az bir kere diyet girişiminde bulunmuştur. Neden bu kadar popülerdir ? diye soracak olursak hangi televizyon kanalını açarsanız açan, hangi radyo programını açarsanız açın, hangi gazete veya dergiyi açarsanız açın mutlaka bununla ilgili bir söylentiye denk gelirsiniz. Siz kendinizden de pay biçin hangimiz lafı dönüp dolaşıp kilolara getirmiyoruz ki sonra bir heves başlıyoruz diyet programına bu kadar hayatımızın içerisinde olduğundan dolayı mutlaka bu kadar popüler oluyor.

Gazetelere aldanmayın

Gazetelerde diyet programlarını görüyoruz. Bu diyet programlarını mutlaka uyguladığımız oluyor. Genel itibari ile ilkeler benzer olmakla birlikte, bu diyetler yanlızca ve yanlızca diyetisyen kontrolünde kişiye özel olarak uygulanması gerekir. Birisinde olumlu etkiler yaratan diyet programı bir başkasında yıkıcı etkiler yaratabilir. Metabolizma da tıpkı parmak izi gibidir. Herkesin metabolizması kişiye özeldir. Bu etkiler ancak bir takım testler yapılarak öğrenilebilir.

Diyetisyenin önemi

Diyet programları ancak bir diyetisyen tarafından kişiye özel olarak uygulanabilir. Diyetisyenler aldıkları eğitim sayesinde kişinin metabolizmasına uygun diyet programları çıkaracak ve bu diyet programarının kişinin yaşam biçimi yani sağlıklı beslenme programı olarak kişinin hayatına empoze edebilecektir.

Uygulanan zayıflama diyetlerindeki amaç vücut için besin gereksinimlerinin sağlanması iken bir başka amaç ise yapılacak olan fiziksel aktivitelerle enerji harcanımının arttırılmasıdır. Günlük olarak vücut için yeterli olan enerjinin alınması diyet programlarının en önemli noktasıdır. Alınacak enerjinin kısıtlanması obezite ile olan en büyük savaşlardan birisidir. Fakat bu durum popüler gazeteler ve televizyonlar tarafından bilinçsizce uygulanan hızlı kilo kaybını sağlayan ve bilimsel bir etkisi olmayan diyetleri insanlara sunarak insanlarda bir takım rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Diyet bir program değil yaşam tarzıdır

Diyet programları kişinin yaşına, cinsiyetine, boyuna, vücut ağırlığına, beslenme alışkanlıklarına vb. bir çok etkiye göre belirlenir. Aynı diyeti hem erkek hemde bayan uygulayabilir mi ? Bu ne kadar mantıksız bir yaklaşım olabilir değil mi ? Sizde biraz düşündüğünüzde televizyonlarda yada haber küpülerinde verilen diyet programlarının ne kadar anlamsız olduğunu anlamanız zor olmasa gerek.. Diyet programı besinlerdeki enerjilerin hesaplandığı ve kişiye bir anda değil yavaş yavaş kilo verdiren bu programları program olmaktan çıkarıp kişiye bir yaşam tarzı olarak sunulması gerekmektedir.

Bilimsel olmayan diyetler

Ayırma Diyetleri

Ayırma diyetleri; Aynı öğün sırasında protein ve karbonhidrat besinlerinin yenilmemesi ilkesine dayanmaktadır. Uygulanan bu diyet sonrasında verilen kilolar diyetin bırakılması ile beraber çok hızlı bir şekilde geri alınmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise Türk mutfağıdır. Türk mutfağında var olan besin kaynakları dolmalar, mantı, börekler vb. protein ve karbonhidratlı besinlerin aynı anda tüketilmesi demektir. Bu diyetin akıl almaz bir yanı ise süt ve süt ürünlerinin içerisinde protein ve karbonhidratlı besinler beraber bulunmaktadır. Bu diyetin mantığına göre bu ürünlerin tüketilmemesi gerekir. Bu durum ise kemik yıkımını beraberinde getireceği için vücudumuz için son derece sakıncalıdır.

Karbohidrat Diyetleri

Diyet içerisinde günlük olarak öngörülen besinler karbonidrat değerlerine göre puanlandırılarak bir program yapılmaktadır. Bu programlara göre tüketilecek besin kaynakları günlük olarak 60 gram karbonhidrat içermelidir. Bu programlarda enerji ise ağırlıklı olarak proteinlerden sağlanmaktadır. Bilinmesi gereken ise proteinlerin ağırlık olduğu ve karbonhidratların sınırlandırıldığı beslenme programlarında karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları mutlaka görülecektir. Bu tür diyetlerde yeterli ve dengeli beslenme şekli kişiye kazandırılamadığı için verilecek kilolarda kesinlikle kalıcı olmayacaktır.

Ketojenik Diyetler

Ketojenik diyetler günlük olarak karbonhidrat alımının ve bu nedenden dolayı kanda keton cisimlerinin artmasına neden olan bir diyet programıdır. Bu tür diyetler beslenme yönünden ve sağlık açısından son derece zararlı ve uzak durulması gereken diyetlerdir. Bu diyet programı çok hızlı kilo kaybına neden olurlar. Fakat bu kilo kaybının asıl temeli su dur. Vücuttaki suyun atılması ile kişi kilo verdiğini zanneder fakat aşırı su atılımı vücutta asit – baz dengesini bozarak beyne zarar verilmesine neden olur. Verilen kilolar ise diyetin bırakılması ile çok daha fazla alınarak kişinin hem vücut hemde ruh sağlığını bozmaktadır.

Kan Grubu Diyetleri

Bu diyetleri de uydurulmuş diyetler arasında koyabiliriz. Yapılan araştırmalarla anlaşılmıştır ki kan değerleri ile zayıflama diyetleri arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Diyetteki kurallar göz önüne alındığında bazı kan grubuna sahip olan kişiler bir takım besinleri kullanmazlar. Örnek olarak siz A kan grubuna sahipseniz et tüketemezsiniz, 0 kan grubuna sahip olan kişiler süt ve süt ürünlerini tüketemezler. Fakat bu besin gruplarının eksikliği vücutta inanılmaz sağlık sorunlarını beraberinde gtirmektedir. Mutlaka bu tür uydurma diyetlerden uzak durulması gerekir.

Düşük kalorili diyetler

Hızla ağırlık kaybına neden olan bu diyetlerde temel amaç vücut ağırlığının kilogram başına 0 kkal/gün enerji sağlamasıdır. Bu diyetlerdeki vücut kaybının çok hızlı bir şekilde azalması yağsız vücut kitlesinin azalmasına, bazal metabolizma hızının azalmasına, kaybedilen ağırlıklarının daha sonra korunamamasına ve vücut değerlerinin düşerek diyetin ölümle sonuçlanabilmesine neden olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Böyle Yapılmaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Diyet Böyle Yapılmaz

16 Kasım 2016

Diyet sizin günlük olarak yaşam biçiminizdir. Günlük olarak ynilen besinlerdir. Diyet belli bir programa uyularak az yemek yemek değildir. Kilo vermek için az yemek yemek yada yemek yeme programlarına uymak bir rejimdir yada bilimsel olarak adlandırmak gerekirse beslenme programlarıdır.

Diyet kişinin acıkmaması üzerine kurulu olan bir programdır. Halk arasında bilinin üç beyazdan uzak duralım az yiyelim vs. doğruluk payıda olan bir kuram..

Diyet aç kalmak değildir. nasıl aç kalabiliriz ki asla kalamayınz. Özellikle ofis ortamında arkadaşların gezicekler yiyecekler sen ise bakacakmısın muhtemelen diyetine pazartesi başlayı öğle arasında arkadaşlarınla beraber olduğunda diyetini bırakacaksın.. Diyet programları ise bir alemdir. Gazete küpürlerinden kesip yaptığımız diyetlerdeki listeler bir parça beyaz peynir, haşlanmış sebzeler, light ürünler.. aman tanrım ben nasıl doyacağım dedirten cinsteler..

Diyetlerin çözümü çok basit acıkmamak.. Açlık hissi uyanıyorsa bilinki bu diyet değildir. Keinlikle bu yaptığınızın yanlış olduğunu bilin.. Eğer siz aç değilseniz diyet yapıyorsunuz demektir. Aç olmadığınız zaman canınız her gördüğünü istemez. Sonuç olarak ise bir dilim ekmek ve light ürünlerle ancak bu kadar oluyor demezsiniz. Şunu asla ama asla unutmayınız. Siz bir ayda 10 kilo vermeyeceksiniz. Çünkü 10 kiloyu bir ayda almadınız ki bu sizin yaşam biçiminiz ve yaşam biçiminize uyduğunuz için kiloları aldınız.

Sakın ama sakın diyet programlarına inanmayın

Sizin bir yaşam biçiminiz var. Siz sabah kalkıyorsunuz kahvaltı yapıyorsunuz bazen yapmıyorsunuz işe giderken yada gittiğinizde poçalarınızı alıyorsunuz çayla beraber onları götürüyorsunuz. Öğle arasında iki tabak yağlı yemek, makarna, yoğurt, sebze, meyve ne buluyorsanız yiyorsunuz, ofis ortamında krakerler, cipsler, çerezler, çikolatalar yiyorsunuz, akşam eve geldiğinizde iki üç tabak yemek, mangallar, köfteler sonra televizyon karşısında çikolatalar, çerezler, bira keyfiniz sizin yaşam tarzınız bu iken bir kaç ay sonra ben biraz kilo aldım galiba dur hemen diyete başlayım diyorsanız..

Hemen kilo verdiren diyetler

Bir kaç gün içerisinde ben diyet yaparım kilo veririm.. Yaşam biçiminizden ödün vermeye başlıyorsunuz. Zar zor bir hafta sevdiğiniz o yaşam biçiminizden uzak kalıyorsunuz. Bu diyetim bitsin gene mangal yapıcam gene çerez yiyeceğim biramla diyorsunuz içinizden bir haftada muhteşem ötesi şok ama ne şok diyetlerle 5 kilo veriyorsunuz. o diyorsunuz bu kadar kolaymış demek sonra yeniden yemek içmek keyifli hayatınıza geri dönüyorsunuz. Birde bakmıssınız 2 hafta sonra vermiş olduğunuz 5 kiloyu 10 kilo olarak geri almıssınız.

Neden verdiğim kiloları geri aldım ?

Çok basit.. Siz değil vücudunuz diyet yaptı.. Beyniniz diyeti bıraktı fakat vücudunuz diyeti bırakamadı. Yoğun bir yaşam tarzından sonra vücudunuzu şok diyete soktunuz vücudunuz önce şaşırdı ve daha sonra almış olduğunuz miktarı az olan besinlerden sonra vücudunuzun çalışma mekanizması yavaşladı. Önceleri çok besin alıyordunuz her öğün yemek yiyordunuz vücunuzun metabolizması o denli alışıyordu. Diyet prrogramında az besin aldınız vücudunuzun metabolizması da az çalışmaya başladı. Sonra diyet programınız bitti fakat vücudunuzun bozulan dengesi yine yavaş çalışmaya devam etti. Sonra siz verdiğiniz kiloları fazlasıyla almaya başladınız.

Peki ne yapmalıyım ?

Çok kolay.. Yaşam tarzınızı değiştireceksiniz. Eğer siz zayıf olmak, sağlıklı yaşamak, kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız yaşam tarzınızı değiştireceksiniz. Düzenli beslenecek, spor yapacak ve bu yaşam şartları içerisinde yavaş yavaş kilo vereceksiniz.

Diyet böyle yapılır ve böyle kilo verilir..

 

Bir önceki yazımız olan Detoks Diyetleri Çok Tehlikeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Detoks Diyetleri Çok Tehlikeli

16 Kasım 2016

Detox diyetleri tüketilen diyetlerde bir takım değişikler yapılarak vücutun toksinlerden arındırılmsına sağlamaya yönelik uygulanan bir diyet uzun açlık dönemleri gerektiren meyve, su ve sebze ağırlıklı olan bir diyet programıdır. Detoks diyetini bağırsak ve karaciğer temizlemesi için kullanılan bitkisel laksatifler ve kolon temizleyiciler sağlık açısından son derece tehlikelidir. Detoks diyetleri 10 gün süren diyet programlarıdır.

İnsan vücudu sindirilen besinleri karaciğer ve böbrekler aracılığı ile dışarıya atarlar. Bu durum insan vücudunun en iyi özelliğidir.

Yapılan detoks diyetlerinin vücuttan toksinleri arındırdığına dair somut bir kanıt yoktur.

Çok düşük kalorili olan bu diyetlerin uygulanmasında kansızlık, düzensiz kalp ritimleri ve kan şekerinde düşüklük görülmekte bu durum vücut sağlığını son derece tehlikeye atmaktadır.

Vücumuzu temizlemek istiyorsunuz ve toksinlerden arındırılmasını istiyorsanız bol bol sebze ve meyvelerle zengin bir diyet, kurubaklagillerle zenginleştirilmiş ve bol bol su tüketimini destekleyen diyetler öngülebilir.

Düzenli olarak egzersiz programlarını gerçekleştirin ve alkolü sınırlandırın..

Detoks diyetinin en tehlikeli yanı

Detoks diyetinde özellikle meve suları içerek ve aç kalarak bağırsakların temizleneceği toksinlerden arındırılıcağı düşünülür. Sağlıklı bir vücudun temel olarak yaptığı işlev zaten bu yönlüdür. Ayrıca bir şey yapmak gereksizdir. Fakat diyet ile aç kalmak vücutta bir takım zararlı atıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca detoks diyetine özgü olan meyve sularının fazlaca tüketilmeleri trigliseritlerin yükselmesine sebep olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıksız Mucize ve Şok Diyetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Sağlıksız Mucize ve Şok Diyetler

16 Kasım 2016

Hemen hemen her ortamda konuşulan ve herkesin fikir sahibi olduğu bir konu olan diyet, herkes tarafından en az bir kezde olsa denenmiştir. Diyetisyen uzmanlar diyetlerin kişiye özel olarak yapılması gerektiğini savunsa da bugün tüm gazete küpürlerinde yada çeşitli dergilerde diyet programlarına dair bir başlık atılmaktadır. Mucize diyetler, şok diyetler, günübirlik diyetler, ünlülerin diyetleri, en güncel diyet burada vb. tek tip beslenmeye odaklı, düşük kalorili ve kişinin sağlığını son derece tehlikeye atabilecek bu diyetler günümüzün modasıdır.

Sizlere yukarıda saymış olduğumuz popüler diyetlerde bir kaçını özetlemek içeriği hakkında bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Atkins Diyeti

Atkins Diyeti karbonhidrat bakımından oldukça düşü protein bakımından çok zengin olan bir diyet türüdür. Bu diyet programında ekmek, makarna ve çeşitli unlu mamüller kesinlikle yasaktır. Ayrıca bu program meyve karşıtıdır. Metabolizmanın temel enerji ihtiyacını karşılayan bu besinlerden vüdumu mahrum bırakan diyet programı protein açısından çok fazla yüklü olduğu için vücutta bir takım fizyolojik değişimlere neden olmaktadır.

Metabolizmanın hızlı çalışmasına ve hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaya yönelik diyet çok fazla yapıldığında ve vücuda aşırı protein yüklendiğinde ürik asit dengesini bozmakta kanda fazla miktarda ürik asit birikmesine sebebiyet vermektedir. Bu değişimler böbreğin çalışmasına negatif yönde etkilemektedir. Diyetisyen kontrolünde vücut yapısına uygun olanlarda uygulanması gereken bu yöntem bazı kişilerde proein ağırlıklı beslenme sonucunda kalp ve damar hastalıkları riskini arttırmaktadır.

Bir diyetin vücuda bu kadar önemli etkileri varken bilerek kendinize zarar vermek ve bilinçsizce bu diyet programlarını uygulamak hayati risklere neden olmaktadır.

Montignac Diyeti

Birbirine benzer bir kaç diyetin kopyası niteliğinde olan bu diyet öğünlerde protein ve karbonhidratın dengeli bir biçimde verilmesini öngörmektedir. Günlük menüsünde kullanmış olduğu besinler karbonhidrat, yağ, protein ve mineral bakımından birbirlerine eşdeğerdedir. Bu yoldan çıkan diyet programını besin değerlerinin farklılığı bakımından uygulamak imkansızdır. Besinlerin yiyeceklerden ayrıştırılması mümkün olamayacağı için böyle bir diyet ve beslenme programının insan sağlığı açısından uygun olamayacağını söyleyebiliriz.

Bir beslenme programında gün içerisinde tüm besin öğelerini almamız gerekir. Öğünlerde de mümkün olduğunca çeşitlilik sağlanması şarttır. Bu tür diyeti sabırla uygulayan bir kişi çok sağlıksız bir kilo verme eğilimi içerisine girecektir. Kas ve kemik kütlelerinde kayıpların yaşanabileceği bu diyet programında tek doğru nokta glisemik indexi düşük besinleri öneriyor olmasıdır.

Zone Diyeti

Bu diyet programında aç kalmak yasaktır. Son derece kulağa hoş gelen bir diyet mantalitesi içeriyor. Fakat diyeti yapmaya başladığınızda sabah ile öğlen arasında son derece aç olduğunuzu hissediyorsunuz. Sabah ile öğle arası insanların tempo açısından en verimli oldukları dönemdir. Açlıktan bu dönemde çalışamıyorsunuz, performansınız düşüyor, dengeniz bozuluyor, psikolojiniz bozuluyor vs. 4 öğün yemek prensibine sahip olan bu diyet kahvaltı ve öğle arasındaki yemek yeme saatini 5 saat gibi uzun süreli tutmuş.. Egzersiz yapan bireyler için kesinlikle önerilmeyen bir diyet programı olduğu gibi çalışanlar içinde son derece yanlış bir diyettir.

Bu diyette de protein yağ ve karbonhidrat dengesi kuralamamış oranlar içerisinden protein ve yağ yüzdesi bakımından sınıfta kalmış bir diyet programıdır.

South Diyeti

Süt ve süt ürünlerine yönelik bir kısıtlama içeren bu diyet programı protein açısından oldukça zengindir. Bu diyet programında vücut kalsiyum açısından zayıf düşerken bu diyetin uzun süreli uygulanmasında kemik erimesi, diş kayıpları ve sağlık sorunları görülebilir. Diyet programında karbonhidratların kısıtlı olması ise enerjinin proteinden alınmaya çalışılacağı gözümüze çarpıyor. Diğer sağlıksız diyet programlarında belirttiğimiz gibi diyetin protein ağırlıklı olması insan sağlığını tehdit eden bir unsurdur.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Rengine Göre Belirlenen Diyet Programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Göz Rengine Göre Belirlenen Diyet Programı

16 Kasım 2016

Balon zayıflama metodlarını sıklıkla uyar olduk.. En sık kullanılan ise ten rengine göre diyet programları, ünlülerin ismiyle duyduğumuz diyetler, kan grubunuza göre yapılan diyet programları hemen hemen hepsi icat oldu ve balon gibi uçup gittiler. Çünkü bu tür diyetlerin elle tutulur bir yanı yok.. Günübirlik uydurulan bu diyetlerin hepsi insan sağlığını tehdit ediyor. Yakında göz rengine göre de diyet programı çıkarırlar. Yeşil gözlüler et tüketmesin, mavi gözlülere süt ve süt ürünleri iyi gelmiyor, siyah gözlüler yanlızca yeşillik yesin su bile içmesi vb. çeşit diyet programları onlar çıkartmadan biz bu konu hakkında yazmış olalım..

Balon diyet olarak tabir edilen diyet programlarını hepimiz az çok biliyoruz. Bu diyet programını uygulayanlar verdikleri kiloları çok kısa zamanda geri alarak ve sağlığına ciddi oranlarda zarar vererek diyet programını bitirmiş oluyorlar. Bu tür diyetleri uygulayanalar yetersiz ve dengesiz beslenmenin yanı sıra vücutlarından yağları değil yanlızca vücudun ihtiyacı olan suyu atıyorlar.

Balon diyetlerin sağlığımıza olan etkileri

Uygulayacağınız bu diyetler ( diyetin adı ne olursa olsun ) size mutlaka kilo verdirecektir. Bu diyetlerin bu kadar hızlı bir biçimde kilo verdirmesinin en büyük nedeni düşük kalorilere sahip diyetler olmalarıdır. Gün içerisinde düşük kalori miktarı alan vücut kendisini daha az enerji harcamaya adapte eder. Yani vücut metabolizmasını yavaşlatır. Aynı diyet programından dolayı alınan vitamin ve minaral eksiklikleri de beslenme yetersizliğini ortaya çıkarır. Yapılan diyet sonrasında yavaşlayan metabolizmayı tekrardan hızlandırmak çok zordur. Diyet programınız bittikten sonra metabolizmanız yavaş çalışmaya devam edecektir. Bu nedenle verilen kiloların misli misli alınması kesin ve nettir. Diyet sırasında alınan eksik besinlerin vücuda verdiği zararı düzeltmek ve vücut yapısının sarkması da bu diyetler sonrasında yanınıza kalan zararlarıdır.

Televizyon ve dergiler sizleri balon diyetlerin kurbanı yapıyor

Her zaman tekrarladığımız gibi eğer diyet yapacaksanız bunu bir diyetisyen uzman gözetiminde yapmalısınız. Televizyonlardan yada dergilerden gördüğünüz 1 haftada 10 kilo verdiren diyetlere inanarak diyete başlamayınız. Bu diyetlerin tepeden tırnağa olumsuzlukları vardır. Sağlığınızı tehdit ederken kısa sürede verilen kiloların alınması da teminat altındadır. Bu ür diyetlerin vücut sağlığımıza verdiği zararları şu şekilde sıralayabiliriz.

Dolaşım sistemine etkileri: Dolaşım bozuklukları, tansiyon hastalığı, kalp krizi yüzdesinin artması

Sindirim sistemine etkileri: İştahsızlık, kabızlık, sindirim sistemi ağrıları, ıkınma, yutmada güçlükler

Solunum sistemine etkileri: Solunum güçlüğü ve solunumun kısa sürelerle kesilmesi

Sinir sistemine etkileri: Depresyon, unutkanlık, Halüsinasyonlar

Endokrin sistemine etkileri: Hormonal dengesizlikler, Hormonlarda bozulmalar, ka şekerinde düşmeler

Beslenme yetersizliğine bağlı vücutta görülen etkenler: Derinin sarkması, deride görülen kuruluk, deride pullanma, tn renginin soluklaşması ve yumuşaması

– Kolestrolün yükselmesi –

Bu en önemli konulardan birisidir. Vücuttan balon diyetlerle fazla kiloların atılması aynı zamanda içeride yağ yıkımlarının da başlaması demektir. Yavaş yavaş dengeli bir şekilde alınan kiloların ani ve çok hızlı bir şekilde verilmesi vücutta hızlı bir yıkımın gerçekleşmesine neden olur. Kolesterol ve trigliserit değerlerini yükselten bu durum kalp ve damar hastalıklarının en büyük nedenidir.

Popüler diyetlerin elinde kendimizi oyuncak ediyoruz

Balon diyetler olarak tabir ettiğimiz televizyon ve dergilerden duyulan diyetler çok kısa sürede kilo vermemizi sağlar. İstenilen kiloya gelen kişi diyet programını uygulamayı bırakır. Diyet programına alışan vücut alınan besinlerle metabolizmasını yavaşlatmış ve besinlere göre hareket etmiştir. Diyetin bırakılması ile normal yaşantısına dönen kişi eskiden olduğu kadar enerjiyi vücuduna besinlerle yeniden almaya başlar. Fakat vücut artık metabolizmasını yavaşlatmış ve diyet programına göre metobolizmayı çalıştırıyordur. Vücuda eskisi gibi alınan besin ve eskisi gibi çalışmayan yavaşlamış metabolizma besinlerin tüketilmesinde yetersiz kalacak bir kaç gün içerisinde vücut eski kilosundan daha fazlasını alarak yaşamına devam edecektir.

Verdiği kiloları yeniden hatta daha fazlasını alan kişi moreli bozulmuş, psikolojisi sarsılmış bir şekilde yeniden diyet programlarına sarılır. Bu bir kısır döngüdür. Bu döngü sizin hem psikolojinizi hemde sağlığınızı bozacaktır. Bu durumdan kendinizi sakınmanızın yolu ise balon diyetlerden uzak durmanızdır. Dengeli beslenme ve sporu hayatınıza bir yaşam biçimi olarak almalısınız.

Sağlığınızı balon diyetlerle kendinize küstürmeyin

Her insanın bünyesi, dna sı, yaşam standartları, vücut yapısı, metabolizması bir değildir. Önemli olan bunu kavramak ve kendinizle barışık yaşamanızdır. Sizden çok daha zayıf olan insanlara imrenirsiniz ve dersiniz ki bende onlar gibi olacağım görün siz bu kendinizi ve sağlığınızı tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir. Kilo vermek isteyen kişi yaşam biçimini değiştirmeye karar vermelidir. Sağlıklı beslenme ve sporu hayatına empoze etmelidir. En önemlisi ise bir uzmandan bu konu hakkında destek almalıdır. Yoksa kendinize ve sağlığınıza düşman olursunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Listesi, Önemli Bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Diyet Listeleri

Diyetlerde Doğru Bilinen Yanlışlar

16 Kasım 2016

Hemen hemen hergün çevremizdeki iletişim kaynaklarından yeni bir diyet programına dayalı listeler duymaktayız. Hayatında ve beslenme alışkalınlarında değişiklik yapmak istemeyenler için oldukça cazip gelen bu diyet programları bir haftada 10 kilo vermeyi vaad ediyor. Bu diyetlerin vücut sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğu bilinse de kilo verme düşüncesi bizleri yine bu diyetlere doğru yönlendiriyor. Peki bu diyetleri yaptığımızda sonuç gerçekten başarı mı ? Tabiki hayır onca giden paralar, onca harcanan zamanlar, aç kalmalar, spor yapmalar vs. vs. hepsi birer fiyasko.. Diyet bittikten sonra fazlasıyla alınan kilolar ve bozulan sağlığımızda cabası..

Diyetle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Diyet yaparken aç kalmalıyım

Kilo vermek için niyet ettiğimizde ve diyete başlamaya karar verdiğimizde akla ilk olarak aç kalacağımız gelir. Aç kaldığımızda kilo verebiliriz düşüncesi bizi kaplayan ve bizleri bu psikolojinin içersinde boğan etken peki bu doğru bir yol mu ? Diyet yaparken aç mı kalınmalıdır ? Aç kalınması gün içerisinde vücut için gerekli olan enerjinin yani vücudun günlük olarak aktivilerini gerçekleştirmesi için gerekli olan enerjinin alınamaması demektir. Piyada var olan fos diyetlerdeki temel kuralda aç kalmaya yani kas ve su kaybının sağlanarak hızlı kilo verilmesi yönündedir. Bu durum ise gün içerisindeki kişinin çabuk yorulmasını, kendisini halsiz ve yorgun hissetmesini beraberinde ise uykusuzluk sorunlarını getirmesine neden oluyor.

Yani diyet yaparken aç kalmak doğru bir şey değil.. Doğru olan ise dengeli beslenmek ve her çeşit besin maddesinden vücudun ihtiyacı olan kadarı ile yetinmektir. Bu uygulamayı ise sizlere ancak bir diyetisyen uzman verebilir. Vücudunuzun analizi yapılarak kişiye özel bir beslenme programı sizlerin dengeli beslenmesini ve bu denge içerisinde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Mucize diyet saçmalığı

Mucize ve şok zayıflama diyetleri diğer yazılarımızda da yer verdiğimiz gibi çeşitlilikten uzak ve tek bir besin kaynağı üzerine kurulu olan diyetlerdir. Bu diyetlere bir çok örnek sunabilir. Örn; lahana diyeti, kiraz diyeti, Hollywood diyeti”, Greyfurt diyeti aklımıza gelmeyen fakat sizin çok yakında bildiğiniz diyetler. Bu diyetler tek bir çeşit üzerine yönlendiren vücuttaki su ve kas miktarının kaybını sağlayarak kilo verilmiş gibi gösterilen sağlıksız beslenme çeşidi olan diyet programlarıdır.

Yüksek protein içeren sağlıksız diyet programları

Karbonhidrat tüketimini yasaklayan ve bunun yerine protein ağırlıklı besinlerin tüketilmesi yönünde bir diyet programı sunan protein ağırlıklı diyet listeleri bünyelerinde et, tavuk, süt, yumurta vb. gıda maddelerinin ağırlıklı olduğu bir uygulamadır. Buradaki dengesizlik ise vücudun gerekli olan enerjiyi karbonhidratlardan alıyor olmasıdır. Diyet programında vitamin, minarel ve karbonhidratlar vücut için yeterli düzeyde alınamamaktadır.

Protein ağırlıklı olan diyetlerde yağ ve kalori içeriğine bağlı olarak kolesterol miktarı yükselerek karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Bu durum kişinin sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu tür protein ağırlıklı diyetler sağlıklı beslenme yönünden son derece zararlıdır.

Kalori miktarı düşük diyet programları

Sebze ve meyve açısından çok zengin olan bu tür diyetler aynı zamanda gün içerisinde sizi tok tuan bir diyet olma özelliği ile sıklıkla tercih edilen diyetler arasındadır. Yüksek posa içeren diyetlerde vücutta protein bakımından yetersizlik ortaya çıkabilmektedir. Diyet programlarında en önemli ve dikkat edilmesi gereken konu ise su alımıdır. Günlük olarak bu tür diyetlerde yeterli miktarda su alımı olmassa kabızlık ve dehidratasyon gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Posa açısından zengin olan bu tür diyetler mideyi tok tutabilir fakat sindirim yollarında tıkanıklığa ve sonrasında da bazı sorunlara yol açabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Listesi, Önemli Bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.