Sağlıklı Yaşam

Spor yapmak için 15 mükemmel neden

25 Aralık 2016

Spor Yapmanız İçin 10 Mükemmel Neden

Sporun vücudumuza faydaları saymakla bitmemekte fakat yine yapmaya üşenmektyiz. Hersey sadece bizde bitiyor istemekte ve bunu istkrarlı bir şekilde devam ettirmekte,yarınlarımızı şuan yaptıklarımızın oluşturduğunu unutmamalıyız , diyet yapmak kilonuzu spor yapmak ise vücudunuzu değiştirir !! 1 saatlik egzersize ayıracağız vakit günün sadece % 4 ünü kapsamaktadır. Şimdi sizlere 10 mükemmel nedenin yanı sıra 10 teşvik edici neden sunacağım.

1) Beyin aktiviteleriniz gelişir
Hareket etmek beyin hücrelerinizin yenilenmesini sağlamaktadır. Yenilenen beyin hücreleri öfkeyi kontrol edebilme, daha iyi düşünme hayata pozitif bakma yaptığınız işlere daha iyi konsantre olmanızı sağlayacaktır.

2) Stresinizi azaltır
Egzersiz yaptığınızda piskolojik rahatsızlıkları azaltan nörotransmiterler ve endorfin hormonları salgılanır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe sinirleriniz yatışır. Kendinizi daha rahat ve huzurda hissedersiniz.

3) Cildinizi güzelleştirir.
Düzenli yaptığınız egzersizler ile vücutta artan kan dolasimi cildinizin yenilenmesini sağlayacaktır. Profesörlerin yaptığı araştırmalar sonucu sporun testesteron hormonlarının üretimini kontrol altına aldığını, böylece siyah nokta , sivilce oluşumunu azalttığını gösteriyor. Ayrıca terlemek de gözenekleri açarak, cildin yağlardan ve kirden arınmasını sağlıyor.

4) Işte ,okulda , sokakta enerjiniz ve verimliliğiniz artar.
Düzenli spor yapmak hayat kalitenizi ,özgüveninizi yükseltir ve böylelikle , liderlik ruhunuz artar. Egzersiz ile bedensel aktiviteniz arttıkça zihinsel verimliliğiniz de yükselecektir. Böylece sosyal çevrede başarı ve becerilerinizde artacaktır.

5)Sağlıklı besinlere yönelirsiniz, sindirim sisteminiz daha iyi çalışır.
Spor yaptıkça efor harcadıkça hayata bakış açınız değişecektir. Emeğiniz karşılığını daha iyi almak ,kusursuz bir vücut ve sağlıklı yaşam için bol yağlı bol tuzlu kalorili besinleri yemekten çekineceksiniz.

6) Performansınızı artırır.
Spor yapmak bir çok hormonu salgısını gerçekleştirir . Cinsel güç ve istekte endorfin sistemini kullanır. Egzersiz yapıldığında vücudunuz endorfin salgılar. Endorfin salgısı ne kadar sık ve güçlü olursa, cinsel istekte o kadar artar.

7) Sorunlarınızı unutursunuz.
Hareket etmek spor yapmak zihin fonksiyonlarını geliştirdiği araştırmalar sonucu kesinleşmiştir. Aktivite arttıkça bunalma sorunlara takılma riskide ortadan kalkacaktır.

8) Kemik ve kas dokunuzun daha güçlü olmasını sağlar.
Düzenli spor yapmak iskelet sisteminizi güçlendirir. Fit bir görünüm kazanmanızı sağlar. Kemik erimesi ve kas ağrıları gibi problemleri ortadan kaldırır.

9)Denge ve koordinasyonu geliştirir, esneklik artar.
Kaslarınız çalıştıkça güçlenir , güçlendikçe yapacağımız egzersizler kolaylaşır ve esneklik kazanırız. Vücudun esnek olması demekte sağlam olduğunu gösterir. Buda ömrü uzatan faktörlerden biridir.

10) En önemlisi de yaz geliyor kızlar.
Deniz, kum , güneş , sahil dendiğinde kimler güzel bir vücuda sahip olmak istemez ki.

Bir önceki yazımız olan Kalça Egzersizleri ile günlük kalori harcamalarınızı kontrol altına alın hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun