Diyet Listeleri

Göz Rengine Göre Belirlenen Diyet Programı

16 Kasım 2016

Balon zayıflama metodlarını sıklıkla uyar olduk.. En sık kullanılan ise ten rengine göre diyet programları, ünlülerin ismiyle duyduğumuz diyetler, kan grubunuza göre yapılan diyet programları hemen hemen hepsi icat oldu ve balon gibi uçup gittiler. Çünkü bu tür diyetlerin elle tutulur bir yanı yok.. Günübirlik uydurulan bu diyetlerin hepsi insan sağlığını tehdit ediyor. Yakında göz rengine göre de diyet programı çıkarırlar. Yeşil gözlüler et tüketmesin, mavi gözlülere süt ve süt ürünleri iyi gelmiyor, siyah gözlüler yanlızca yeşillik yesin su bile içmesi vb. çeşit diyet programları onlar çıkartmadan biz bu konu hakkında yazmış olalım..

Balon diyet olarak tabir edilen diyet programlarını hepimiz az çok biliyoruz. Bu diyet programını uygulayanlar verdikleri kiloları çok kısa zamanda geri alarak ve sağlığına ciddi oranlarda zarar vererek diyet programını bitirmiş oluyorlar. Bu tür diyetleri uygulayanalar yetersiz ve dengesiz beslenmenin yanı sıra vücutlarından yağları değil yanlızca vücudun ihtiyacı olan suyu atıyorlar.

Balon diyetlerin sağlığımıza olan etkileri

Uygulayacağınız bu diyetler ( diyetin adı ne olursa olsun ) size mutlaka kilo verdirecektir. Bu diyetlerin bu kadar hızlı bir biçimde kilo verdirmesinin en büyük nedeni düşük kalorilere sahip diyetler olmalarıdır. Gün içerisinde düşük kalori miktarı alan vücut kendisini daha az enerji harcamaya adapte eder. Yani vücut metabolizmasını yavaşlatır. Aynı diyet programından dolayı alınan vitamin ve minaral eksiklikleri de beslenme yetersizliğini ortaya çıkarır. Yapılan diyet sonrasında yavaşlayan metabolizmayı tekrardan hızlandırmak çok zordur. Diyet programınız bittikten sonra metabolizmanız yavaş çalışmaya devam edecektir. Bu nedenle verilen kiloların misli misli alınması kesin ve nettir. Diyet sırasında alınan eksik besinlerin vücuda verdiği zararı düzeltmek ve vücut yapısının sarkması da bu diyetler sonrasında yanınıza kalan zararlarıdır.

Televizyon ve dergiler sizleri balon diyetlerin kurbanı yapıyor

Her zaman tekrarladığımız gibi eğer diyet yapacaksanız bunu bir diyetisyen uzman gözetiminde yapmalısınız. Televizyonlardan yada dergilerden gördüğünüz 1 haftada 10 kilo verdiren diyetlere inanarak diyete başlamayınız. Bu diyetlerin tepeden tırnağa olumsuzlukları vardır. Sağlığınızı tehdit ederken kısa sürede verilen kiloların alınması da teminat altındadır. Bu ür diyetlerin vücut sağlığımıza verdiği zararları şu şekilde sıralayabiliriz.

Dolaşım sistemine etkileri: Dolaşım bozuklukları, tansiyon hastalığı, kalp krizi yüzdesinin artması

Sindirim sistemine etkileri: İştahsızlık, kabızlık, sindirim sistemi ağrıları, ıkınma, yutmada güçlükler

Solunum sistemine etkileri: Solunum güçlüğü ve solunumun kısa sürelerle kesilmesi

Sinir sistemine etkileri: Depresyon, unutkanlık, Halüsinasyonlar

Endokrin sistemine etkileri: Hormonal dengesizlikler, Hormonlarda bozulmalar, ka şekerinde düşmeler

Beslenme yetersizliğine bağlı vücutta görülen etkenler: Derinin sarkması, deride görülen kuruluk, deride pullanma, tn renginin soluklaşması ve yumuşaması

– Kolestrolün yükselmesi –

Bu en önemli konulardan birisidir. Vücuttan balon diyetlerle fazla kiloların atılması aynı zamanda içeride yağ yıkımlarının da başlaması demektir. Yavaş yavaş dengeli bir şekilde alınan kiloların ani ve çok hızlı bir şekilde verilmesi vücutta hızlı bir yıkımın gerçekleşmesine neden olur. Kolesterol ve trigliserit değerlerini yükselten bu durum kalp ve damar hastalıklarının en büyük nedenidir.

Popüler diyetlerin elinde kendimizi oyuncak ediyoruz

Balon diyetler olarak tabir ettiğimiz televizyon ve dergilerden duyulan diyetler çok kısa sürede kilo vermemizi sağlar. İstenilen kiloya gelen kişi diyet programını uygulamayı bırakır. Diyet programına alışan vücut alınan besinlerle metabolizmasını yavaşlatmış ve besinlere göre hareket etmiştir. Diyetin bırakılması ile normal yaşantısına dönen kişi eskiden olduğu kadar enerjiyi vücuduna besinlerle yeniden almaya başlar. Fakat vücut artık metabolizmasını yavaşlatmış ve diyet programına göre metobolizmayı çalıştırıyordur. Vücuda eskisi gibi alınan besin ve eskisi gibi çalışmayan yavaşlamış metabolizma besinlerin tüketilmesinde yetersiz kalacak bir kaç gün içerisinde vücut eski kilosundan daha fazlasını alarak yaşamına devam edecektir.

Verdiği kiloları yeniden hatta daha fazlasını alan kişi moreli bozulmuş, psikolojisi sarsılmış bir şekilde yeniden diyet programlarına sarılır. Bu bir kısır döngüdür. Bu döngü sizin hem psikolojinizi hemde sağlığınızı bozacaktır. Bu durumdan kendinizi sakınmanızın yolu ise balon diyetlerden uzak durmanızdır. Dengeli beslenme ve sporu hayatınıza bir yaşam biçimi olarak almalısınız.

Sağlığınızı balon diyetlerle kendinize küstürmeyin

Her insanın bünyesi, dna sı, yaşam standartları, vücut yapısı, metabolizması bir değildir. Önemli olan bunu kavramak ve kendinizle barışık yaşamanızdır. Sizden çok daha zayıf olan insanlara imrenirsiniz ve dersiniz ki bende onlar gibi olacağım görün siz bu kendinizi ve sağlığınızı tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir. Kilo vermek isteyen kişi yaşam biçimini değiştirmeye karar vermelidir. Sağlıklı beslenme ve sporu hayatına empoze etmelidir. En önemlisi ise bir uzmandan bu konu hakkında destek almalıdır. Yoksa kendinize ve sağlığınıza düşman olursunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Listesi, Önemli Bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun