Diyet Listeleri

Sağlıksız Mucize ve Şok Diyetler

16 Kasım 2016

Hemen hemen her ortamda konuşulan ve herkesin fikir sahibi olduğu bir konu olan diyet, herkes tarafından en az bir kezde olsa denenmiştir. Diyetisyen uzmanlar diyetlerin kişiye özel olarak yapılması gerektiğini savunsa da bugün tüm gazete küpürlerinde yada çeşitli dergilerde diyet programlarına dair bir başlık atılmaktadır. Mucize diyetler, şok diyetler, günübirlik diyetler, ünlülerin diyetleri, en güncel diyet burada vb. tek tip beslenmeye odaklı, düşük kalorili ve kişinin sağlığını son derece tehlikeye atabilecek bu diyetler günümüzün modasıdır.

Sizlere yukarıda saymış olduğumuz popüler diyetlerde bir kaçını özetlemek içeriği hakkında bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Atkins Diyeti

Atkins Diyeti karbonhidrat bakımından oldukça düşü protein bakımından çok zengin olan bir diyet türüdür. Bu diyet programında ekmek, makarna ve çeşitli unlu mamüller kesinlikle yasaktır. Ayrıca bu program meyve karşıtıdır. Metabolizmanın temel enerji ihtiyacını karşılayan bu besinlerden vüdumu mahrum bırakan diyet programı protein açısından çok fazla yüklü olduğu için vücutta bir takım fizyolojik değişimlere neden olmaktadır.

Metabolizmanın hızlı çalışmasına ve hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaya yönelik diyet çok fazla yapıldığında ve vücuda aşırı protein yüklendiğinde ürik asit dengesini bozmakta kanda fazla miktarda ürik asit birikmesine sebebiyet vermektedir. Bu değişimler böbreğin çalışmasına negatif yönde etkilemektedir. Diyetisyen kontrolünde vücut yapısına uygun olanlarda uygulanması gereken bu yöntem bazı kişilerde proein ağırlıklı beslenme sonucunda kalp ve damar hastalıkları riskini arttırmaktadır.

Bir diyetin vücuda bu kadar önemli etkileri varken bilerek kendinize zarar vermek ve bilinçsizce bu diyet programlarını uygulamak hayati risklere neden olmaktadır.

Montignac Diyeti

Birbirine benzer bir kaç diyetin kopyası niteliğinde olan bu diyet öğünlerde protein ve karbonhidratın dengeli bir biçimde verilmesini öngörmektedir. Günlük menüsünde kullanmış olduğu besinler karbonhidrat, yağ, protein ve mineral bakımından birbirlerine eşdeğerdedir. Bu yoldan çıkan diyet programını besin değerlerinin farklılığı bakımından uygulamak imkansızdır. Besinlerin yiyeceklerden ayrıştırılması mümkün olamayacağı için böyle bir diyet ve beslenme programının insan sağlığı açısından uygun olamayacağını söyleyebiliriz.

Bir beslenme programında gün içerisinde tüm besin öğelerini almamız gerekir. Öğünlerde de mümkün olduğunca çeşitlilik sağlanması şarttır. Bu tür diyeti sabırla uygulayan bir kişi çok sağlıksız bir kilo verme eğilimi içerisine girecektir. Kas ve kemik kütlelerinde kayıpların yaşanabileceği bu diyet programında tek doğru nokta glisemik indexi düşük besinleri öneriyor olmasıdır.

Zone Diyeti

Bu diyet programında aç kalmak yasaktır. Son derece kulağa hoş gelen bir diyet mantalitesi içeriyor. Fakat diyeti yapmaya başladığınızda sabah ile öğlen arasında son derece aç olduğunuzu hissediyorsunuz. Sabah ile öğle arası insanların tempo açısından en verimli oldukları dönemdir. Açlıktan bu dönemde çalışamıyorsunuz, performansınız düşüyor, dengeniz bozuluyor, psikolojiniz bozuluyor vs. 4 öğün yemek prensibine sahip olan bu diyet kahvaltı ve öğle arasındaki yemek yeme saatini 5 saat gibi uzun süreli tutmuş.. Egzersiz yapan bireyler için kesinlikle önerilmeyen bir diyet programı olduğu gibi çalışanlar içinde son derece yanlış bir diyettir.

Bu diyette de protein yağ ve karbonhidrat dengesi kuralamamış oranlar içerisinden protein ve yağ yüzdesi bakımından sınıfta kalmış bir diyet programıdır.

South Diyeti

Süt ve süt ürünlerine yönelik bir kısıtlama içeren bu diyet programı protein açısından oldukça zengindir. Bu diyet programında vücut kalsiyum açısından zayıf düşerken bu diyetin uzun süreli uygulanmasında kemik erimesi, diş kayıpları ve sağlık sorunları görülebilir. Diyet programında karbonhidratların kısıtlı olması ise enerjinin proteinden alınmaya çalışılacağı gözümüze çarpıyor. Diğer sağlıksız diyet programlarında belirttiğimiz gibi diyetin protein ağırlıklı olması insan sağlığını tehdit eden bir unsurdur.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Rengine Göre Belirlenen Diyet Programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun