Diyet Listeleri

Göbek Eriten Diyet

16 Kasım 2016

Bölgesel yağlardan kurtulmak istiyorsunuz fakat bunu başaramıyorsanız umutsuzluğa düşmeyin. Bu yağların erimesi zor ve zahmetli bir dönemden geçmeyi gerektirir. Özel diyetler ve egzersizler uygulamak ve sabır en başta uygulanması gereken yöntemdir. Sizlere 3 hafta kesintisiz uygulayacağınız bir diyet programı önereceğiz. Bu proramla beraber göbek – bel bölgesinde gözle görülür bir incelme kaydedeceğiz. Şunu bilmeniz gerekir ki yanlızca diyetprogramları ile bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün değil.. Bunun yanı bir takım egzersizler ve bitkisel takviyelerden de yararlanılması gerekmektedir.

Göbek eriten egzersiz programı

3 haftalık diyet programına eşlik eden egzersiz hareketleri istediğiniz seviye ye gelmenizde etkin bir rol oynayacaktır. Bu egzersiz hareketlerinin doğru yapılması ve hergün eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi çok önemlidir. Egzersiz hareketlerinden bahsedecek olursak..

Göbek eriten mekik hareketi

Mekik hareketinin yapılışını hepimiz biliyoruz. Bu hareketi günlük olarak başımız ensede olacak şekilde sık sık en az 50 tekrar yapacak şekilde gerçekleştirmeliyiz. (Bu hareketler ısınmadan yada herhangi bir hastalığı olan kişiler tarafından yapılmamalıdır) bu tür hastalar doktor kontrolünde bu hareketleri gerçekleştirebilirler. Karın bölgesinde acı hissedinceye kadar tekrar yapılmalıdır. Bu harekelerin abah ve akşam uygulanması çok önemlidir. Yapılan mekik hareketleri karın bölgesinin sıklaşmasını, yağların yakılmasını ve bölgenin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Göbek eriten egzersiz harekeleri (Sopalı hareketler)

Sopalı hareketlerde evde bulunan bir sopayı ense bölgemize kollarımızı sararak sağa ve sola olmak koşulu ile belden yukarısını hareket ettiriyoruz. Bir kaç kez bu hareketi yapıyoruz. Bu yapılan hareket yan bölgede bulunan kasların sıkılaşmasını, göbeğin erimesini sağlamaktadır.

Bel bölgesinin eritilmesine yardımcı olan egzersiz hareketleri

Ayakta yada yerde yapabileceğimiz bu hareket sağ dizimizi iki elimizle yukarı doğru ve aşağı doğru çekerek, yine sol ayağımızı diz bölgesinden iki elimizle tutup çekerek yapılan bir harekettir. Bu hareketleri bir kaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmamız gereklidir. Bu hareket yan bölge kaslarının çalışmasını ve sıkılaşmasını sağlayan hareketlerdir.

Göbek eriten diyet programları

– Sabah kalktığınızda ılık ballı bir bardak su içiniz. Suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve 10-15 damla limon damlatınız. Bunu her sabah kalktığınızda yapınız.

– Günlük olarak yürüyüş yapınız bu yürüşü 1 saat kadar yapmaya, bol bol ter atmaya ve yukarıdaki egzersiz hareketlerini gerçekleştiriniz.

– Spor sonrası ılık bir duş alınız. Sıcak suyla duş almamaya dikkat ediniz. Duş alırken göbek ve bel bölgesini fırçalayarak ovunuz. Duş sonrasında kekik yağı, badem yağı, melisa yağı vb. 5 dakika kadar göbek, basen, popo bölgesini ovalayarak masaj yapınız.

– Günlük olarak bol bol meyvbve tüketmeye özen gösteriniz. Sabah kahvaltınızı meyvelerden oluşan bir menü ile elma ve şeftali ile

– Ara öğünde 2 parmak taze dil peyniri

– Bol yeşil salata yanı sıra 1 porsiyon ızgara tavuk

– saat 15:00 3-5 yulaflı bisküvi

– saat 17:30 yeşil elma ve diğer meyvelerden

– Akşam yemeğinde zeytinyağlı fasulye 4-5 kaşık ( az yağlı olmasına dikkat ediniz ), 1 dilim ekmek ve mevsim salatası

– Gece light süt, 3-5 bardak rezene çayı, yeşil çay, meyve ve yeşil çay

Göbek eriten diyetinde yapılmaması gerekenler

– Kola ve şekerli diğer içecekler

– Kızartma türleri ve yağlı yiyecekler kesinlikle alınmamalıdır

– Hayvansal katı yağlardan uzak durulmalı ( yumurta sarısı, kaymak, tereyağları, yağlı süt ürünler, tam yağlı süt )

– Özellikle biradan uzak durulmalı ve bunun yanı sıra diğer alkollü içecekler

– Üç beyaz şeker, un, tuz uzak durulmalıdır

– Çikolata, şekerli diğer bisküvi türleri

– Çok uyumak

– Yağlı çerezler

– Cipsler

– Doğum kontrol hapları

Zayıflama çayı göbek eritme diyetinin vazgeçilmeli

Göbek eriten diyettin en önemli besin kaynağı zayıflatıcı çaylardır. Bunun yanı sıra bol bol yeşil çay, rezene çayı, diğer meyveli çaylar içilmesi gereklidir. Ayrıca size vereceğimiz özel çay tarifinide yaparak bol bol gün içerisinde içebilirsiniz.

Özel göbek eriten çay tarifi

Kaynatılmak üzere

– 1-2 Avakado yaprağı

– 1 çay kaşığı yeşil çay

– Bir tutum şeklinde mısır püskülü ve kiraz sapı

– 1 çay kaşığı rezene tohumu

hafif bir şekilde fokurduyana kadar kaynatıldıktan sonra bir kaç dakika demlenmeye bırakılacaktır.

Bu çay içerisine şeker yada tatlandırıcı atılmadan üzerine limon sıkılarak tüketilecektir. Yemek sonralarında içmeniz son derece önem arz eder. Akşam yemeklerinizi erken yemeğe ve yeek sonrasında gece bu çayı tüketmeye özen gösteriniz. Sabah çok uyumayınız erken kalkmak metobilizmayı hızlandırır ve sabah sporu vücudu canlı ve dinç tutar.

Normal yaşamınızda nadiren yenilmesi gereken yiyecekler

Uzmanlar tarafından verilen önerilerde nadiren yenilmesi gereken yiyecekler

– Hamur işleri, pasta, kek, kurabiyeler bu tür yiyecekler yüksek GI’li gıdalardandır ve nadiren tüketilmeleri gerekir.

– Yağda kızarılan kızartmalar yada soslu yiyecekler

– Aşırı yağ içeren mayonez, kaymak, margarin, krema

– Hazır alınan meyve suları

– Kahve, kafein içeren diğer besin maddeleri

– Alkol özellikle bira

– Kola, fanta, gazoz ve diğer şekerli içecekler

Sabah kahvaltınızı ve öğle yemeklerinizi güçlü akşam yemeklerinizi hafif yapın

Matabolizma gün içerisinde sabahları hızlı, öğle normal ve akşamda yavaş çalışır. Bu nedenle sizde öğünlerinizi metobolizmanızın çalışma hızına göre ayarlamak zorundasınız. Sabah ve akşam sağlıklı ve dengeli beslenirken akşam ise hafif beslenme alışkanlığı kazanmamız kilolar ve vücut sağlığımız açısından şarttır. Ülkemizde yapılan en büyük yanlış beslenme alışkanlıklarından birisi de budur. Öğle saatlarinde yarım ekmek döner vb. sandviç yada hamburger türü gıdalarla geçirilirken akşam yemekleri ise aç olan karnı doyurmak için tıka basa 3 – 4 tabak yemek ve yanına ilaveten tatlı türleri ile sağlıksız bir beslenme kültürü çerisindeyiz.

Göbek eriten diyetlere nasıl başlanmalıdır ?

Öncelikli olarak yeme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. İlk başlarda bu durum bize alışık olmadığımızdan dolayı çok sıkıcı gelecek ve vücut bunu istemeyecektir. Bu nedenle alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirmek gerekir. Diyetlerle vücudumuzda yapılan büyük değişimler genellikle o diyetin sürdürülememesine neden olur. Bunu yavaş yavaş yapmak öncelikle şekeri azaltmak, daha sonra sebze ve meyveye ağırlık vermek, salatayı fazla tüketmek ile işe başlayabilirsiniz.

Sabah sporlarınızı aksatmadan hergün hafif tempo ile yapın, yürüyüş yapın, ara öğünlerde bol bol meyve yiyin, salatayı arttırın

Hemen kilo vericem diyerek olaya giriş yapmayın, bu durum sizi hemen sıkacaktır. Bunun yerine haftada ben bir kilo vericem diyebilirsiniz. Bu durumu hayatınıza yavaş yavaş empoze edeceksiniz.

Arada yapılan kaçamaklar normaldir. Bu kaçamaklar başarısızlık değildir. Bu normaldir.

 

Bir önceki yazımız olan Kalça Eritme Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun