Dengeli Beslenme

Sağlıklı atıştırmalıklar ile kilo verin

7 Şubat 2017

Kilo verirken protein tüketin

Söz konusu kilo vermek olduğunda diyet listelerinde yer alan karbonhidrattan yoksun beslenme şekli yerine protein ağırlıklı beslenme listeleri öneriliyor ancak bu detayın özellikle altını çizmekte yarar vardır. Karbonhidrat yoksunu bir diyet listesi ile kilo vermek mümkün olabilir ancak salıklı bir tercih olmadığı gibi verdiğiniz kiloları geri almaktan başka hiç bir zararlı olmayacaktır bu nedenle ölçülü tüketmekte yarar vardır.

Kilo vermek istediğinizde diyet listenizde protein ağırlığı yapabilirsiniz. Protein bakımından zengin şekilde beslendiğinizde tokluk hissiniz daha çok uzun sürecektir özellikle bunu oranlamak gerektiğinde protein ağırlıklı beslenmelerde kişilerde %60 oranında uzatarak günde ortalama 441 kalori daha az alınmasını sağlayacağını belirtelim. Protein düzenli şekilde miktarına dikkat edilerek tüketildiğinde metabolizmayı daha çok hızlandırmakta yaklaşık olarak günlük olarak vücudun 80 ya da 100 kalori daha fazla yakarak yağ hücrelerinin yakılmasını kolaylaştırmaktadır. Vücutta bölgesel olarak göbek yağlarını eritmek için karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine daha çok protein ağırlıklı beslenmek daha yararlı olacaktır. Protein bakımından zengin şekilde beslenmek sadece yağ hücrelerinden kurtulmayı sağladığı kadar bu bölgede oluşacak yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyecektir.

Protein ağırlıklı beslenme şekline sahip olduğunuzda sağlıklı genel fazla bir kilodan kurtulmak önceliği kadar özelliklede göbek bölgesinde oluşan erittiği konusuyla ilgili araştırmalar vardır. Protein kaynakları olan yumurtayı, balık, kümes hayvanları, deniz ürünleri, az yağlı kırmızı et ve süt ürünlerini düzenli şekilde miktarlarına dikkat ederek tükettiğinizde sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan özelliklede bölgesel yağlanmalardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Sağlıklı atıştırmalıklar olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlıklı atıştırmalıklar olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle kış aylarında hepimizin en çok sevdiği şey kuşkusuz ki battaniye altına girip TV seyrederken abur cubur yemektir. Metobolizmamız yavaş çalıştığından akşam saatlerinde yiyeceğiniz her türlü yağlı ve tuzlu gıdayı yakmakta güçlü çekeriz. Haliyle bu abur cuburlar bize sonrasında pişman olacağımız kilo sorunu olarak geri döner. Unutmayın ki, uyumadan en az iki saat öncesinde her türlü yiyeceği kesmeliyiz. Bu yazımızda ise sizlerle severek tüketeceğiniz hem lezzetli hem de sağlıklı atıştırmalıkları büyük bir mutlulukla paylaşacağız.

Kabak cipsi

Kalori bakımından oldukça fakir olan ve hemen hemen çoğunluğu su oranından ibaret olan kabaktan muhteşem cipsler yapabileceğiniz hiç aklınıza gelir miydi? Sakız kabaklarını enine doğru olabildiğince ince dilimler halinde kesin. Hazırladığınız kabakları, yağlı kağıt üzerine dizerek fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine fırça yardımıyla, az miktarda zeytin yağı sürüp fırına verin ve pişirin. Pişirdiğiniz çıtır kabak cipslerini dilerseniz, yoğurt pul biber ve nane ile hazırlayacağınız sosa batırarak yiyebilirsiniz. İnanın yağlı mısır cipslerini bir daha hiç aramayacaksınız.

Elma cipsi

Tercihiniz tatlı bir atıştırmaysa, yukarıda anlattığımız kabak cipsinin bir benzerini de elma ile yapabilirsiniz. İnce halkalar halinde doğrayıp, yağlı kağıda yerleştirdiğiniz elmaları alt üst pişirin.Tatlı isteğinize birebir çözüm getiren tarçını fırından yeni çıkardığınız elmalarınızın üzerine serpin. İnanın bu muhteşem atıştırmalık hem kan şekerinizi dengeleyecek hem de ağzınızda çok hoş bir lezzet bırakacaktır.

Salatalık cipsi

Kabuklarıyla beraber ince şeritler halinde doğrayacağınız salatalıkları, süzme yoğurt ki kalori açısından normal yoğurdu öneriyoruz, dereotu ve baharatlarla hazırlayacağınız soslarla yiyerek oldukça güzel lezzetler elde edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kilonuzu korumak ve zayıflamak için lifli besinler tüketin hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun