Diyet Listeleri

Depresyonu önleyici yiyecekler

9 Aralık 2016

Depresyon son Yıllarda hızla yayılan bir hastalıktır. Sizlerde depresyondaysanız ya da olmanız şart değil depresyon riskine karşı Depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir bunları bilerek beslenmenizi ona göre ayarlamalısınız. Depresyona iyi gelen yiyecekler depresyonu ortadan kaldıramaz elbette fakat depresyonu atlatmanız da size çok yardımı olacaktır. Çünkü depresyonun nedenlerinden biri de sağlıksız beslenmedir. Depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir, hangi besinler depresyona iyi gelir bir göz atalım.

Öncelikle yediğimiz besinlerin vücudumuzun, onarım be büyümesini destekleyecek şekilde olmalıdır. Besinlerden yeteri kadar vitamin, mineral, karbonhidrat ve protein alınmalıdır. Bu öğelerin her hangi birisi eksik olursa hastalığa yakalanma riskinizde artar.

Vücudumuz normal vücut fonksiyonu sırasında serbest radikaller adı verilen moleküleri üretir. Bu serbest radikaller yaşlanma ve işlev bozukluğuna yol açar. Özellikle neyin üzerinde hasara neden olabilirler. Depresyonda beyindeki bozulmalar ile başlar. Bunu engellemek için antioksidanlar açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Kayısı, brokoli, kavun, karalâhana, şeftali, balkabağı ıspanak, tatlı patates beta protein kaynakları bakımından çok zengindirler. Beyni koruyucu bir görev üstlenirler. Vücudun C vitamini ihtiyacı da yeteri kadar karşılamalıdır. Bunun için Yaban mersini, brokoli, greyfurt, kivi, portakal, biber, patates, çilek ve domateste bol bol tüketilmelidir. Yine depresyona karşı savaşçı özelliği olan E vitamini de vücuda yeteri kadar alınmalıdır. Fındık ve tohumlar, bitkisel yağlar, buğday tohumu yüksek miktarda E vitamini içeren besinlerdir.

Vücuttaki karbonhidrat eksikliği de depresyonu tetiklemektedir. Bunun için karbonhidrat alımına da dikkat etmelisiniz ama tüm karbonhidratları değil elbette. Bunun için akıllı seçimler yapmalısınız. Bunun için basit karbonhidratları seçmelisiniz. Örneğin şekerli gıdaları sınırlayıp, sağlıklı karbonhidratlar barındıran lifli meyve sebzeleri ve baklagilleri tüketmelisiniz. Kepekli tahıllar da sağlıklı karbonhidrat içerirler.

Depresyona karşı protein yönünden zengin yiyecekler yemekte çok önemlidir. Proteinin zengin olduğu besinler, hindi, ton balığı ve tavuktur. Ayrıca bu besinler beynin konsantre olmasına da büyük yardımcı besinlerdir. Zihni temizleyip enerji arttırmaya da yardımcı olurlar.

Diğer sağlıklı protein kaynakları ise, fasulye, bezelye, yağsız sığır eti, az yağlı peynir, balık, süt, yoğurt ve soya ürünleridir.

 

Bir önceki yazımız olan Kilo verememenin en büyük sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun