Diyet Listeleri

Yüksek Protein İçeren Diyetler

16 Kasım 2016

Son yıllarda obezitenin etkisi ile beraber diyetlere olan ilgi artmışır. Özellikle vücut enerjisinin korunması amaçlanan yüksek protein içeren diyetlere olan yönelimde bir hayli artmıştır. Kilo problemi ile yedinden yetmişe hepimiz baş etmeye çalışıyoruz ve her ortamda her toplamtıda mutlaka konuyu diyete getiriyoruz. Bu bilinç altımızda var olan ve devamlı gün yüzüne çıkmaya çalışan bir duygu..

Yapılan araştırmalardan varılan istatistikler ise şöyle;

– Alınan besinlerdeki proteinler, karbonhidratlar ve yağlar karşılaştırıldığında protein ağırlıklı gıdaların iştahı kestiği görülmüştür. Uzun vadeli yapılan protein ağırlıklı diyetlerin ise yıl sonunda yani 12 aylık bir dönem sonrasında kişiye belirli bir kilo verdirdiği ve vücut düzaynında değişimlerin görüldüğü açıktır.

– Yapılan çalışmalara ve diyet uygulamalarına göre proteinden alınan enerji arttığında ağırlık kaybı ters orantılı olarak azalmaktadır.

– Birbirinden farklı kişiler üzerinde yapılan diyette ağırlıklı olarak protein diyeti ve düşük proteinli diyetler uygulandığında yüksek proteinli diyette verilen kilo oranı %5 iken düşük proteinli diyette verilen kilo oranı %1 ile sınırlı kalmıştır.

– Yapılan bir başka çalışma diyetinde 6 aylık süre içerisinde yüksek proteinli diyetlerde (protein oranı %25) ile düşün proteinli diyetler (protein oranı %12) karşılaştırıldığında yüksek protein diyeti uygulayan kişinin 9 kiloya yakın, düşük protein diyeti uygulayan kişinin ise 5 – 7 kilo arasında kaldığı görülmüştür.

– Enerjinin büyük oranının %25 proteinden geldiği ve enerjinin %15 lik oranının proteinden geldiği diyetlerde ise 6 aylık zaman sonunda kilo kaybının yüksek proteinli olan diyette 8,5 kilo düşük proteinli olan kişide ise 4 kilogram verildiği gözlemlenmiştir.

– Yapılan bir başka araştırmada yüksek proteinli diyetlerde besin alımının azaldığı yağların yakımının arttığı görülmektedir.

Yüksek proteinli diyetlerin etkileri nelerdir ?

– Yüksek proteinli diyetler tokluk hissini azaltır.

– İnternette veya gazete küpürlerinde görülen protein ağırlıklı olan diyetler kalp hastalıklarına ve vücut rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu tür diyetlerin uygulanması diyetisyen uzmanlar tarafından kişiye özel olarak yapılmalıdır.

– Yanlış uygulanan yüksek proteinli diyetlerde halsizlik ve mide bulantıları

Protein ağırlıklı diyetler Uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir

Protein ağırlıklı diyetler uygulanırken diğer besin kaynaklarınında vücut için yeterli düzeyde alınması gerekir. Yanlış uygulanan diyetler sonucunda bir çok rahatsızlık ve vücut dengesinde bozulmalar oluşur.

– Kaslar karbonhidratların yakımıyla enerjiyi üretir. Karbonhidrat alımının düşmesi kasların yorgunluğuna, halsizlik oluşmasına ve kasların zayıflamasına neden olur. Protein ağırlıklı diyetlerde karbonhidrat alımı da son derece önemlidir.

– Beyin enerji olarak kabonhidratları kullanır. Karbonhidrat alımının kısıtlanması vücut dengesinin bozulmasına neden olur.

– Protein tüketiminin artması lif alımının azalmasına bu durumda bağırsak problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

– Protein ağırlıklı diyetlerde aşırı derece et tüketimi sebze ve tahıllardan alınması gereken vitaminin alınamaması durumu vücutta vitamin eksikliğinin görülmesine neden olur.

– Aşırı derecede tüketilen hayvansal ürünler vücutta böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

– Yapılan diyetlerde kişiye uygulanan tutucu tavır kişinin hayatı boyunca aldığı besinleri alamamasına neden olmaktadır. Bu durum ise kişinin vücudunda vitamin ve mineral eksikliklerine neden olmaktadır.

– Protein ağırlıklı diyetlerle kilo verilebilir fakat kişi bunu hayatı boyunca sürdüremez. Gerçek anlamda sağlıklı yaşamak ve istediği kiloda hayatını sürdürmek için kişi geçmişteki alışkanlıklarını değiştirmeli, sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalıdır.

– Protein ağırlıklı diyetlerin yapılan araştırmalar sonucunda kilo verdirdiği doğrudur. Fakat bu durum zamanla hem ruhsal olarak hemde fiziksel olarak kişiye büyük zararlar vermektedir.

– Diyet kişiye özel olarak uygulanmalıdır. Tek tip verilen diyetler kimseye olumlu bir sonuç asla vermeyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Göbek Eriten Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun