Diyet Listeleri

Kilonuzu korumak ve zayıflamak için lifli besinler tüketin

27 Ocak 2017

Zayıflamak için tüketilmesi gereken besinler sağlıklı kilo vermenin en etkili yolu olurken sizlere mutlaka faydalı olacağını düşündüğümüz tavsiyeler hazırladık.

Zayıflamak için yenmesi gereken besinler arasında yemek esnasında mutlaka salataları sofranızdan eksik etmemeye dikkat etmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle su bakımından oldukça zengin ancak bir o kadar da kalori açısından fakir olan salatalığı olabildiğince fazla tüketmeye hassasiyet gösterin. Salatalık doygunluk hissi vereceği için kendinizi çok daha çabuk doymuş hissedeceğinizden şüpheniz olmasın

Kuru baklagiller içeriklerindeki lif sayesinde zayıflamada olmazsa olmazlarınız arasında yerini almalıdır. Baklagillerle yapacağınız yemeklerin yanı sıra, salatalarınızda da haşlayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kalori yakımında çok değerli olan yeşil çayın etkisi yadsınamaz bir gerçektir ister buzlu bir şekilde ister sıcak olarak içeceğiniz yeşil çayın içerisinde atacağınız limon ve nane ile çok daha leziz bir çay elde edebilirsiniz.

Yağsız yoğurdun içine katacağınız taze meyvelerle çok hoş meyveli yoğurtlar yapabilir ve 0 kalori ile tatlı isteğinizi bastırabilirsiniz.

İştah kesici özelliği ile 1. Sırada yer alan kivi hem lezzet bakımından hem de C vitamini yönünden mutlaka tercih etmeniz gereken bir meyvedir. Zayıflamaya olan olumlu etkileri ise klinik araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Bol Bol lifli besinler tüketin

Konu başlığımız aslında zayıflamak için daha çok lif oranı yüksek besinleri tüketmeniz gerektiğini anlatmak istiyoruz ancak genel vücut sağlığının korunması için gerekli olan sindirim sisteminin işlevlerini tam olarak yerine getirmesiyle mümkün olacağını hatırlatmakta yarar var.

Lifli besinlerin tüketilmesi sindirim sistemi işlevlerini yavaşlatmaktadır bunu açıklamak gerektiğinde ise özelikle bitkisel besinlerden alınan sindirilemeyen kısımlar liflerdir. Lifli besinlerin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatarak besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesi için daha uzun bir işlev gerektirir. Buda sindirim sürecini yavaşlatmaktadır. Sindirim sistemi içim lifli besinleri tükettiğinizde yemeklerden sonra yaşanan tokluk hissinin uzamsı sağlanır ayrıca yaşanacak açlık krizleri önlenir öğünler arası atıştırma yapmak zorunda hissetmezsiniz.

Lifli gıdalar genelde sebze ve meyveler gibi baklagiller ve tahıllar grubunda da yer alan bir çeşitliliğe sahiptirler. Lifli besinler sağlıklı kilo vermek içinde önerilen besinler olarak ta bilinmektedirler. Diyet listelerinde oldukça sık rastlanan besinlerin başında sindirimi kolaylaştıran, uzun süre tok tutan besinler tüketmek oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca düzenli bir şekilde günlük olarak 10 gram ve daha fazla lifli besin tüketilmesi göbek bölgesindeki oluşmuş yağlarda % 3,7 oranında azalma sağlayacaktır. Günlük olarak 14 gram ya da daha fazla lifli gıda tüketildiğinde hiç diyet yapmadan 4 ayda 2 kilo verebilirsiniz. Diyet yapmadığınız halde senede düzenli bir şekilde lifli besin tükettiğinizde 6 kilo vermek mümkün olacaktır. Sadece kilo vermek için değil yazımızın başında bahsettiğim gibi sağlıklı bir birden için sindirim sisteminin işlevlerini yerine sağlıklı bir şekilde getirmesi için lifli besinleri tüketmek oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hızla fazla kilolarınızdan kurtulma yolları hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun