Diyet Listeleri

Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Listesi, Önemli Bilgiler

16 Kasım 2013

Dukan diyeti hakkında diyetisyen görüşleri nelerdir ?

Şişmanlık dünya sağlık örgütü raporlarında vücudu sağlıksız kılan ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık türü olarak geçmektedir. Şişmanlık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olarak görülen şişmanlığın hayat boyu sizleri bir takım hastalıklara mahkum edebilme etkisi vardır. Şişmanlığın tedavisi ise vücuttaki biriken fazla yağ miktarının atılması ile mümkün kılınmaktadır. Diyet programları ile gerçekleştirilen bu tadavi yönteminde vücuttaki kas ve su miktarına dokunulması ise gerçek anlamda kilo kaydbına neden olmazken insan sağlığı açısından da son derece zarar vericidir. Burada diyet seçimi çok önemlidir. Diyet seçiminden öte bu diyetin bir diyetisyen kontrolü altında yapılması gerekir. Vücut ağırlığınız, yaşınız, cinsiyetiniz, yaşam biçiminiz diyetin birer parçasıdır. Buradan anlıyoruz ki diyet kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir. Dengeli beslenerek yapılan diyet ve egzersizlerde yağ, karbonhidrat yada protein ağırlıklı mucize diyetler yada şok diyetlerde ise su ve kas kaybı olmaktadır. Dukan diyeti ile hızlı bir kilo kaybı yaşanmasındaki temel etken öncelikli olarak vücuttaki suyun atılması daha sonrasa kasların erimesi ile mümkün olmaktadır. Protein ağırlıklı bir diyet olan dukan diyeti sağlık açısından son derece zarar verici bir diyet olabilir. Çünkü dukan diyetinde karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi yok denecek kadar azdır. Protin olarak sınırsız yüklemenin gerçekleşştirildiği bu diyet programında kolestrolün ve ürik asit değerlerinin artarak uzun vadede karaciğere ve vücudun diğer bölgelerine zarar vermesi kaçınılmaz bir sondur. Bu diyet kişiyi ölüme kadar götürebilir.

Dukan diyeti sağlıklı bir zayıflama yöntemi midir ?

Kitle iletişim cihazlarından hergün beslenme, zayıflama ve diyetlerle ilgili bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler doğruları olduğu kadar yanlışlarıyla da gündeme gelmektedir. O kadar fazla bilgi karmaşası var ki insanlar neye yada kime inanacakları hakkında şaşırmış durumdalar. Arama motorlarında diyet yazıldığında çıkan minyonlarca bilgi durumun ne kadar içler acısı olduğunu ortaya koymaktadır. Peki bu bilgilerin ne kadarı doğru ? Bir uzmanın yazmadığı diyet programnına nasıl güvenebilirsiniz. Sağlığınız bu kadar ucuz mu ? Bu anlamda kimin tarafından ortaya çıktığı ve ne kadar yararlı olduğu tartışma konusu olan dukan diyeti hakkında ” bu gerçekten mükemmel bir diyet ” demek insanların sağlığı ile oynamaktır. Kesinlikle böyle bir diyeti onaylamamız mümkün değildir. Onaylıyan bir uzman varsa onundan aklından ve bilgisinden şüphe ederiz.

Dukan diyeti türk halkı için uygun bir diyet programı mı ?

Biz Türkler genelde yaşa gör mantığından olan bir toplumuz. Bu nedenle uzmanların ağzından çıkacak bilgilere yada nasihatlere pek aldırış etmeyiz. Diyet programlarını da sonunda zayıflayacaksam her türlü diyeti uygularım bana birşey olmaz mantığı ile yaparız. İşimize gelen damat zevkimize uygun olan çikolata kalbe iyi geliyormuş yada her neyse bu gibi haberleri dikkate alırzı ve başlarız yemeğe örneğin yürüyüş çok yararlıdır, kızartmalardan uzak durun veya bol bol su için gibi tavsiyeler bizim için hiç değildir. Bunları kesinlikle önemsemeyiz. Yani kısacası yanlızca işimize gelen bilgiler bizim doğrudur.

Dukan diyeti Türk insanının beslenme alışkanlıklarına uygun olan bir diyet türü değildir. Türkler tahılla beslenen ve bu tahılın %70 ekmeğe dayanmaktadır. Ülke olarak bol ekmek tüketen bir ülkeyiz ve makarna da dahil olmak üzere ekmekle tüketiriz. Dukan diyeti et ağırlıklı bir diyet olduğu ve ülkemizde et fiyatlarının pahalı olması yine başka bir antikaptır. Sonuç olarak ülkemiz insanı sonunda kilo vermek varsa parayı kıyıyor ve diyetini uyguluyor.

Kilo verdiriyor diye içerisinde ne tür kimyasallar olduğunu bilmediğimiz ilaçları içmek yada bitkisel ilaçları kullanmak, bitkisel çaylara ağırlık vermek tonla paralar vererek zayıflama ilaçları almak vs. zayıflamak için her türlü entrikayı uygulamaya müsait bir toplumumuz var. Basında çıkan bilgilere göre hareket etmeyi çok seviyoruz. Özellikle ünlülerin yaptıklarını taklit etmede üzerimize yok. Bugün elma şekeri vücuttaki yağları yakıyormuş diye bir haber çıksa elma şekeri stoğu yaparız ve 1 tl olan elma şekeri 5 tl den satılmaya başlar. Bugün dukan diyeti popüler yarın bilmem ne diyeti bu diyetlere aldanmayın diye ne kadar uyarsakta dinleyen olmayacak..

Dukan diyeti neden bu kadar popüler ?

Ülkemizde dukan diyetinin popüler olmasındaki en önemli neden popüler dergilerin bunu bizlere başyapıt olarak sunmasıdır. Bir iki ünlünün çıkıp ben bu diyetle zayıfladım demesi diyetin popüler olması için yeterde artar.. Diğer bir neden ise bu diyetin tok tutmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise diyetin protein ağırlıklı olması.. Tok tutması ve diyet olması yeterli.

Dukan diyeti yeni bir buluş mudur ?

Dukan diyeti kesinlikle bir buluş değildir. Diğer protein ağırlıklı olan diyetlerden hiç bir farkı yoktur. Bu diyetin diğerlerinden biraz daha farklı olmasının tek yanı diğerlerine nazaran daha katı kurallarının olmasıdır. Fakat bu durumda diğer diyetlere nazaran bu diyetin daha da sağlıksız olmasına neden oluyor. Bu kadar yanlış bir beslenme şekli hızlıca kilo verilmesi yağsız vücut kitlesinin daha çok kaybına, vücut metabolizmasının hızının azalmasına, verilen kiloların korunmamasına, bazı minerallerin düzeylerinin düşmesine neden olmakta ve aşırı derece de uygulanan bu diyet sonucunda ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu tür diyetler sağlımızla son derece kötü bir şekilde oynarken verilen kiloların çok kısa bir süre sonra hatta fazlası ile alınmasıyla da ben bu işi yapamıyorum psikoloji içerisinde morel bozukluğuna da neden olmaktadır.

Sonuç olarak dukan diyeti ile ilgili ne söyleyebiliriz ?

Sonuç olarak dukan diyeti ile ilgili olarak sağlıklı bir diyet programı değildir. Uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmez ve ölüm ile sonuçlanabilir etkiler oluşturmaktadır. Zayıflama ancak ve ancak uzman kontrolü altında kişiye özel olarak uygulanan diyet programları ile mümkün olmaktadır. Diyet ve egzersizler yaşam biçiminiz olduğu sürece kilo verip kilonuzu koruyabilirsiniz. Burada dengeli beslenmek çok önemlidir. İnternette gördüğünüz ve referans aldığınız diyetlerin hiç biri sağlıklı değildir. Diyet yaparken tek başına diyet sizlere sonuç vermeyecektir. Diyetin yanı sıra egzersiz programlarını da eksiksiz olarak uygulamak durumundasınızdır.

Bir önceki yazımız olan Neden Diyet Yapamıyoruz ?  hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun