Diyet Listeleri

Heidi Diyeti

16 Kasım 2016

Gün geçmiyor ki bir diyet popüler olmasın.. Özellikle ünlülerin yapmış olduğu şok diyetler herkesin hemen ilgi odağı oluyor. Peki asıl sorulması gereken soru soruluyor mu ? Acaba bu diyet sağlıklı bir deyet mi ? Tabiki hayır konu zayıflama olunca hepinizin gözleri kararıyor. Son olarak Heidi Klum un uyguladığı ve 15 günde 6 kilo verdiği diyet programı gazetelerin ve internet sitelerin popüler diyetleri arasına girdi..

Heidi diyeti nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Ekmek tüketiminin tamamen kaldırıldığı bu diyete sabah kalktığınızda meyva kokteyli ile başlıyorsunuz. Meyvelerden yapılmış olan özel karışım meyve ile tüm protein ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Kahvaltınızda omlet ve yanında bitkisel çaylar içebilirsiniz. Öğle yemeğinde yağsız tavuk ve bol salata ile beraber tüketiyorsunuz. Akşam yemeğinde ise yine yağsız hindi ve yanında yoğurt Heidi Klum diyetinde ara öğünlerde ise bol bol meyve ve salata tüketiliyor. Bu diyette tuz tüketilmesi, asitli içeceklerin tüketilmesi kesinlikle yasak.. Aynı zamanda günlük olarak spor ve egzersiz yürüyüşleri diyetin olmazsa olmazları..

Heidi Klum diyeti sağlıklı bir diyet mi ?

Bu diyette ekmek kesinlikle tüketilmiyor. Halbuki ekmek kilo alıp verme dengesinin düzenlenmesinde ve kan şekerimizin kontrol edilmesinde son derece önemlidir. Tam tahıllı bir ekmek tükettiğimizde vücudumuzun ihtiyacı olan 60 besin öğesinden 57 sini karşılamış oluruz. Vücudumuz için oldukça önemli ve olmazsa olmaz besin maddesinden birisinin çıkarılması diyetin en büyük hatalarından birisidir.

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarını oluşturan baklagiller ve tam tahıllı besin maddeleri kesinlikle yer almamaktadır. Bu durum dengeli beslenmenin oluşturulamadığının bir göstergesidir. Ayrıca diyette çeşitlilik olması gerekir. Tek tip beslenme ile vücudumuz diğer besinlerden alması gereken vitaminve minarellerden yoksun kalacaktır. Bu durum ise vücut dengesinin bozulması için yeterlidir. Vücut demir bakımından, çinko, kalsiyum, E vitamini açısından çok zayıf olan bu diyet programı ile güçsüz düşecektir ve vücudun metabolizması değişecektir.

Sabah yenilen meyve kokteyleri sağlık ve vitamin açısından çok iyidir. Fakat meyvenin bütün olarak tüketilmesi kan şekerinin ani çıkış ve inişini engeller. Meyvelerin kan şekerini yükseltme hızı sıkılmış meyva sularına göre daha düşüktür. Glisemik indeksi düşük olan besinler kan şekerinin çabuk düşmesini ve tatlı isteğini engeller.

Düşük kalorili olarak yapılan diyet programları vücuttan yağdan çok su ve kasların giderilmesini sağlarlar. Bu durum ise diyet bitirildikten sonra verilen kiloların çok kısa sürede geri alınmasıdır. Birde hızlı kilo alıp verilen diyet programlarında egzersiz programlarının yapılması vücutta oluşacak olan dengesizlikle ve sarkmaların olmaması nedeni ile oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda ayda en fazla 2-4 kg arasında kilo verilmesinin bunun yukarında verilen kiloların sağlık açısından zararlı olduğu duyurulmuştur.

Hızlı kilo verilmesinin zararları

Heidi diyeti gibi diyet programları kısa zaman içerisinde verilen kilolar mide ve bağırsak problemlerine neden olurken uzun süreli ise saç dökülmesine, psikolojik sorunlara, kalp ve damar hastalıklarına, şeker hastalığına, kısırlık ve regl sorunlarına neden olmaktadır.

Heidi diyeti vb. diyetleri uygulayan kişiler kısa sürede vermiş oldukları kilolardan daha fazlasını alarak hayatlarına devam ederler. Diyet programlarında amaç sağlıklı bir yaşam iken yanlış yapılan diyet programları ile hem sağlığınızdan hemde psikolojinizden olabilirsiniz. Unutmayın ki diyet uygulamaları kişiye özel olarak yapılmalıdır. Mutlaka diyet yapacaksanız bunu bir diyetisyen kontrolünde gerçekleştirmeniz gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kurt adam diyeti, Dolunay Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun