Diyet Listeleri

Hızlı kilo vererek ideal kilonuza ulaşmanın sırları

28 Aralık 2016

Kilo vermek sabır isteyen ve aslında kilo almaktan çok daha kolay bir seçimdir. Vücut metabolizmasının çalışma hızı ile yakından alakalı olan kilo verme işleminde günlük alınan kalori miktarları oldukça önem taşımaktadır. Hızlı kilo vermek için yapılacaklar arasında düzenli olarak beslenmeniz gereken öğün ve öğün aralarının toplam kalorisini iyi hesaplamanız gerekiyor. Günlük almanız gereken kalori miktarını kilonuz ile 24’ü çarparak hesaplayabilirsiniz. Çıkan sonuçtan 200 ya da 300 kalori daha az beslenerek kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Hızlı kilo vermek için yapılacaklar arasında tükettiğiniz gıdaların lif değerlerini iyice kontrol etmelisiniz. Lifli gıdalar daima daha uzun süre tok kalmanızı ve birden insülin direncinizin düşmesini engelleyecektir. Yeşil çay ve benzeri zayıflama çaylarını düzenli içerken kür şeklinde ara verip, değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu değişimi günlük egzersizlerde de tekrarlamanız gerekmektedir. Rutin olarak yapılan tüm hareket, alınan tüm besinler bir zamandan sonra vücudunuz için etkisini yitirecektir. Bu yüzden düzenli fakat sürekli farklı ve değişime açık bir şekilde hareket etmeniz önemlidir. Ayrıca muhakkak günlük su tüketiminizi de aksatmamalısınız. Günlük olarak tüketeceğiniz suyun miktarına içilen çay vs. gibi içecekler katılmamalıdır.

İdeal kilo niçin önemli

Vücut ağırlığı sadece görünüm bakımından değil, öncelikli olarak sağlık açısından mühimdir. İdeal kilo neden önemli? Sorusunun da en önemli yanı sağlıktır. Fazla kilo ve vücudun aşırı yağlanması sonucu kolesterol, şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, karaciğer ve benzeri şekillerde sağlık problemleri ile karşılaşılmaktadır. Vücut ağırlığınız boyunuz ile orantılı olduğunda ise bu problemleri yaşamanızın riski azalır.

İdeal kilo hesaplaması kişinin boyu ile orantılı bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca yaşta önemli bir unsurdur. Genel olarak yapılacak hesaplama ise boyunuz ile kilonuzun arasında en fazla 10, en az da 5 kilo daha az olması gerekmektedir. 1.60 cm boyundaki birinin ideal kilosu 50 ile 55 arası hesaplanır. Eğer hesaplarınız bu temel kurala uyuyorsa diyet yapmak yerine egzersiz yapabilirsiniz. Kilonuz ideal kilo hesabına göre daha fazla ise yediklerinize dikkat ederek ve kalori hesaplaması yaparak kilo verebilirsiniz. Kalori hesaplamasını kilonuz ile 24’ü çarparak bulmanız mümkün. Çıkan sonuçtan 200 ile 400 kalori az beslendiğiniz zaman otomatik olarak kilo vermeye başlarsınız. Bu metot birçok şok diyetten daha sağlıklı sonuç verecektir.

Bir önceki yazımız olan Kışın süt içmenin sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

1 Soru ve Cevap

  • Bunu Cevapla meliha kasal

    Ben 27 yaşındayımdayım boyum 1.69 kilom 80 ama kilo veremıyorum basen ve göbek bölgem cok fazla gıydıgım şeyler yakışmıyo bana yapa bılecegım pratik bi diyet listesi alabilirmiyim ayrıca hiç bi saglık sorunum yok işim gereyince hiç hareket etmıyorum ilginize şimdiden kolay gelsin teşekkür ederim

  • Soru Sorun