Diyet Listeleri

Sağlıklı Diyetler

16 Kasım 2016

Sağlık sorunları nedeniyle diyet yapmak zornda olan insanlar dışında en iyi uygulanablecek diyet programını sizlere şöyle sunabiliriz; Meyve sebze ağırlıklı olmak koşulu ile karbonhidrat alımı ve et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein içeren gıdalar gibi çok çeşit yiyeceklerden yiyin. Vitaminler ve minareller bu saydığımız yiyeceklerin içerisinde zaten bolca vardır.

Sağlıklı diyet ile ilgili öneriler

– Diyet listenizdeki yağ oranını düşürebildiğiniz kadar düşürmeye çalışın.. Günlük olarak alınan kalorilerin %40 yağlardan alınmaktadır. Kişi günlük yağ tüketimi günlük alınacak olan kalori miktarının %30 una indirgenmesi gerekmektedir. Doymuş yağ tüketimi günlük alınan kalorinin %10 una tekabül etmelidir. Kolestrol tüketimi ise300ml altına düşürülmemelidir. Bu değerleri diyetisyen uzmanınız ayarlıyacaktır. İyi bir diyet programında mutlaka yağ oranı yeterli düzeylerde tutulmalıdır. Özellikle belirli bir rahatsızlığı olan kişilerde ve ailesinde önemli kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişilerde uygulanacak olan diyet programında yağ oranının mutlak suretle düşü tutulması gerekmektedir. Şişmanlık bir hastalıktır ve bu hastalık vücutta kronik olarak kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi bir çok hastalığa neden olabilmektedir.

– Diyetimizde mutlaka lifli yiyeceklere ağırlık verilmeli ve bunlar günlük olarak tüketilmelidir. Ayrıca karmaşık karbonhidratlar olarak adlandırılan ( meyvalar, sebze ve tahıllar) günlük olarak kalori ihtiyacımızın %50 sini karşılamaktadır. Ayrıca diyetimizde vitamin, minaral ve lif tüketimini arttırırken yağ tüketimide mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Diyet programının büyük bir bölümünü günlük olarak 5 porseiyon olarak dizayn edilecek şekilde meyve, sebze ve özellikle yeşil yapraklı gıdaların tüketilmesine ayırınız. Karmaşık karbonhidratlara ek olarak ekmek, tahıllar ve baklagiller diyet programınızın değişmezleri olacaktır. Diyet programlarında liftin zengin olması alınacak besinlerin sindirilmesinde ve özümsenmesinde özellikle böbreklerin daha iyi çalışmasında faydalı olacaktır.

– Diyet programınızda proteinin yeri farklıdır. Bunu ayarlayacak olan uzmanınız günlük olarak protein alımını dengeleyecektir. Özellikle hayvansal proteinler diyet programının en önemli aşamasıdır. Çok fazla et tüketmeyin fakat asla et yemeyi bırakmayınız.

– Sodyum oranı düşük olarak gıdaların seçilmesi ve yemeklerde tuz oranının dengelenmesi çok önemlidir. Diyetinizde mutlaka fazla tüketilen tuzu düşürmeye özen gösteriniz. Özellikle bu durum yüksek tansiyon riskini azaltmada önemli bir rol oynayacaktır.

– İçki kullanan ve çok seven bir kişi iseniz günlük olarak içki tüketimini bir kadeh ile sınırlandırınız. Eğer hamile bir bayansanız içki tüketimini mulaka bırakınız.

– Kadınların ve genç kızların diyet programlarınıdan mutlaka ağırlıklı olarak kalsiyum içermelidir. Kadınlarda ve kızlarda kemiklerin gelişimi için demir ve kasiyuma ihtiyaçları vardır.

– Diyet içeriğinde florun olması diş çürüklerinin önlenmesi için çok önemlidir. Buna mutlaka dikkat ediniz. Florlu su çocuklarının ve dişlerinin çürümelerini önemli ölçülerde azaltmaktadır.

– Ne kadar çok olursa o kadar iyi olur mantığı vitamin ve minareller için geçerli değildir. Bu nedenle doktorunuzun önerisi olmadan fazla miktarda vitamin vi mineral alınmamalıdır. Vitamin ve mineral bakımında vücutun yeterli oranda yararlanabilmesi için çok çeşitli bir diyete sahip olmalısınız. Çeşitlilik içeren diyet protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bakımından zengin olacaktır ve vücudunuz yeterli düzeyde hepsinden yararlanacaktır.

Bu diyet programları sağlıklı insanlar için geçerlidir. Herhangi bir hastalığı olan ve bu hastalığından ötürü diyet yapması gereken kişiler için değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Heidi Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 20 Günde 10 Kilo Vermek Mümkün Sadece Bunu Yap Yeter hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun