Diyet Listeleri

Kilo verememenin en büyük sebepleri

9 Aralık 2016

Tüm gayretlerinize ağır diyetlerinize rağmen kilolarınızdan kurtulamıyorsanız kilo verememenin nedenlerini mutlaka bilmelisiniz. Çünkü bu durum yanlış bir şeyler yaptığınızı gösteriyor. Kilo verememenin nedenlerini sizler için yazdık buyurun beraber bakalım.

Kilo verememenin nedenlerinin başında dengeli beslenmemek gelir yani öğün atlamamak. Bir günde 3 ana 3 ara öğün düzenli olarak yapılmazsa ne yaparsanız yapın kilolarınızdan kurtulamazsınız. Çünkü kilo vermek aç kalmak demek değildir. Düzenli öğünlerinizi yemelisiniz.

Kilo verememenin nedenlerinden biri de herhangi bir hastalık olabilir. Bunun için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Özellikle troid hastalıkları ve şeker hastalığı kilo verememenin nedenlerindendir. Bunun için önce bir rahatsızlığınızın olup olmadığını belirlemelisiniz. Yoksa kilo vermek için boşuna uğraşırsınız. Ayrıca depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda kilo verilememesinin nedenleri arasındadır.

Yine hareketsizlikte kilo verememenin nedenleri arasındadır. Ne kadar diyet yaparsanız yapın günlük egzersizler yapmazsanız kilo veremezseniz. Çünkü yediklerinizi yakmak için hareketli olmalısınız. Günde en azından 45 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız.

Kilo vermek istiyorsanız uykularınızda düzenli olmalı. Uykunun dengesiz olması hormonları altüst eder. Metabolizma özellikle sabah saatlerinde çok hızlıdır. Bu yüzden sabah uyanık olup bu şansı değerlendirmelisiniz. Kalorilerinizi yakmak için sabah saatlerini değerlendirin.

Sigara gibi kötü alışkanlıklar yapılan diyetleri olumsuz etkiler bunun için bu alışkanlıklardan uzaklaşmalısınız. Ayrıca günlük olarak en az 2,5 litre su içerek metobolizmanızın hızlanmasını sağlamalısınız.

Yanlış yapılan diyetlerde kilo verilememesinin hatta daha da kilo alınmasının nedenleri arasındadır. Aç kalmak diyet yapmak demek değildir. Diyetlerinizde kalorisi düşük besinleri ve sebze ve meyve ağırlıklı besinleri tercih etmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Diyetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun