Diyet Listeleri

Erkek Öğrenciler İçin Özel Diyet Listesi

5 Kasım 2014

Erkek öğrencilerin beslenme konusunda daha esnek olma şansları olduğu için, diyet konusunda da daha etkili diyetler yapabilirler. Özellikle de hem erkek, hemde yurtta kalan bir öğrenci için erkek öğrenciler için hazırlanmış olan bu diyet listesi ideal bir seçenek olacaktır. Gerek kilo vermek ya da fit kalmak, gerekse de genel anlamda eğitim süresince vücudu yanlış beslenme ile yormadan dinç kalmak adına istikrarlı bir şekilde bu diyete göre bir süre hareket edebilisiniz.

1. GÜN: Kahvaltıda 1 adet yumurta, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve yanında 1 dilim kepek ekmeği, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu. Öğle yemeğinde 1 kase mercimek çorbası ve yanında 1 dilim kepek ekmeği. Akşam yemeğinde 1 yemek tabağı kuru fasulye, yanında sadece yağsız yoğurt ekmek yok.

2. GÜN: Kahvaltıda sadece 1 kase yulaf, süt ile karıştırılacak. Öğle yemeğinde taze sıkılmış meyve suyu ve kepek ekmek sandviç. Akşam yemeğinde 100 gram kadar tavuk ve yanında yağsız salata.

3. GÜN: Kahvaltıda 1 fincan şekersiz kahve ve yanında 1 dilim az yağlı kek. Öğle yemeğinde yağsız salata ve yanında taze sıkılmış meyve suyu. Akşam yemeğinde 1 yemek tabağı ıspanak yanında ekmek yok. Dilerseniz yağsız yarım kase yoğurt tüketebilirsiniz.

4. GÜN: Kahvaltıda sadece 1 kase süt ile mısır gevreği tüketiyoruz, yanında 1 fincan şekersiz kahve içilebilir. Öğle yemeğinde havuç salatası ve yarım kase pirinç pilavı sadece. Akşam yemeğinde ise 100-130 gram kadar kırmızı et ve yanına yağsız mevsim salatası.

5. GÜN: Kahvaltıda 1 adet yumurta haşlanmış olacak, yanında 1 dilim kepek ekmeği ve 1 çay kaşığı reçel, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, yanında 1 bardak şekersiz çay. Öğle yemeğinde 2 farklı sebze haşlanmış olarak tüketilecek, yanında 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu. Akşam yemeğinde nohut, pilav tek yemek tabağında yarım olacaklar. Yanında yağsız yoğurt, ekmek yok.

6. GÜN: Kahvaltıda mısır gevreği ve 1 fincan kahve. Öğle yemeğinde 1 kase sebze çorbası ve yanında 1 dilim kepek ekmek. Akşam yemeğinde ise mevsime uygun balık, yağsız salata, 1 dilim tam buğday ekmeği.

7. GÜN: Son gün dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz. Fast-food ve diğer hızlı tüketim malzemelerini aşırı şekilde tüketmemek koşulu ile, yurt, ev ya da diğer yaşam alanlarınıza uygun, diğer yaşadığınız kişilere uygun şekilde var olan düzene göre öğünlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Diyete ek olarak, günlük en az 2 litre kadar su tüketmeniz hem diyet, hemde sağlığınız için büyük önem taşıyacaktır. Ayrıca günlük düzenli olarak egzersiz yapmak, mümkünse düzenli spor yapmak haftanın en az 3 günü ya da en azından günlük tempolu 30 dakika kadar en az yürümek büyük etki sağlayacaktır.

???????????????????????????

Bir önceki yazımız olan Kalp Hastaları İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde kalp hasta diyet, kalp hasta diyeti ve kalp hastası diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun