Diyet Listeleri

Kalp Hastaları İçin Özel Diyet Listesi

28 Ekim 2014

Kalp hastalarının beslenme konusunda atacakları her adım, büyük önem taşır. Özellikle de yapılacak olan diyetler asla kilo vermeye odaklı olmamalıdır. Zira beslenmede kilo vermeye yönelik bir adım atmak, kalbinizi yorabilir ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kilo verme hedefiniz var ise, önce doktorunuza danışmanız ancak doktorunuzun direktifleri, bilgisi dahilinde hareket etmeniz gerekir. Bizim şu pozisyonda sizlere ancak öğün düzeni ve besin önerileri konusunda yardımımız olabilir.

Kalp Hastaları İçin Diyet Listesi Önerileri

– Öncelikle kilo verme hedefiniz asla kısa süre içerisinde kilo verme şeklinde olmamalı. Doktorunuzun önerileri dahilinde 1-2 kilo şeklinde hafif hafif hareket edilmeli.
– Yağ ve protein içerikli besinler, gene doktor kontrolünde bilinçli olarak denge sağlanmış şekilde tüketilmeli.
– Sebze, süt ve et ürünleri genel anlamda faydalıdır. Bu nedenle faydalı diye belli besin gruplarına asla yüklenilmemeli. Kalbi yormayacak şekilde, her besin grubundan tüketim sağlanmalı.
– Diyet demek, sadece beslenme demek değildir. Bu nedenle gene doktorun bilgileri dahilinde kalbi yormayacak şekilde, aksine kalbe faydalı olacak düzende sporda yapılmalıdır.
– Hamur işi, yağ, tuz gibi içerikleri olan besinleri tüketirken çok dikkatli olmalı; asla aşırı tüketim yapmamalısınız.
– Ayak üstü tüketebileceğiniz fast-food besinlerinden ise mutlak suret ile uzak durmalısınız.
– Kahvaltının önemini asla unutmayın ve günlük düzenli, belli bir beslenme öğün düzeniniz olmalı. Ancak bu şekilde kilo almadan sağlıklı bir beslenme sürecine sahip olabilirsiniz.
Unutmayın, kalp sağlığı ciddi bir sorundur ve temelde beslenme kalp hastaları için büyük önem taşır. Bu nedenle bilinçsiz uygulanacak diyetler, beslenme düzeninde yapılacak ani ve doktor bilgisi dışındaki değişiklikler kalpte çok daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Koroner kalp hastası bol bol su içmeli

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastaları İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde şeker hastaları diyet kola, şeker hastaları diyet kola içebilirmi ve şeker hastaları diyet yapabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun