Diyet Listeleri

Şeker Hastaları İçin Diyet Lİstesi

22 Kasım 2013

Şeker hastaları sıklıkla kilo sorunu yaşamaktadırlar. Bu sorunları çözümlemek için diyet yapmaları gerekmektedir. Fakat şeker hastaları her diyeti uygulayamamaktadırlar. Bu nedenle kendileri için uygun olan diyet listelerine yönelmektedirler. Şeker hastaları için diyet listesi oluşturulurken sık öğünler verilmekte ve besin değeri yüksek ama kalorisi düşük gıdalar ile zayıflanmak hedeflenmektedir. Şeker hastaları, bu diyetleri yaprak hem sağlıklarına kavuşmaktalar ve hem de şekerlerini dengede tutmaktadırlar. Kilo sorunu olan şeker hastaları bu diyetleri uygulamalı ve daha sağlıklı olmalıdırlar. Böylelikle hastalıklarının etkilerini de en aza indirerek günlük yaşantılarına devam edebilmektedirler.

Kahvaltı: 1 bardak süt, 2 dilim çavdar ekmeği, 1 tane haşlanmış yumurta, 1 parça beyaz peynir, 5 zeytin, 1 kaşık bal, sınırsız miktarda salatalık, domates ve maydanoz

Ara Öğün: 1 porsiyon karışık meyve tabağı

Öğlen Yemeği: 1 porsiyon et, 1 tabak yoğurt, 1 tabak salata, 2 dilim çavdar ekmeği

Ara Öğün: 1 tabak meyve

Akşam Yemeği: 1 tabak etli sebze yemeği, 1 tabak salata, 1 tabak yoğurt, 2 dilim çavdar ekmeği

Yatmadan Önce: 1 bardak süt

Görüldüğü gibi şeker hastaları için oluşturulan diyet listesi, hastaların sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle bu diyetler, sadece bir diyet değil bir beslenme programa niteliği taşımaktadır.  Aslında aşırı kilolu olmasa da şeker hastalarının bu diyeti yapması, kendileri için çok yararlı olacaktır. Çünkü bu diyetler ile şeker oranlar dengelenecektir. Böylece ani artışlar olmayacak ve halsizlik hissetmeyecek ve rahatsızlanmayacaklardır. Bu diyet aynı zamanda hastalığın sıkıntılarını da en aza indirmektedir. Bu nedenle şeker hastaları tarafından bir hayat şekli haline getirilmeli ve düzgün bir şekilde uygulanmalıdır. Böylece şeker hastalarının yaşam kalitesi arttırılmış olacaktır.

diyet-listesi-kilo-verme14

Bir önceki yazımız olan Günde 6 Öğün Diyeti Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun