Diyet Listeleri

Sahurda Tok Tutucu Yiyecekler

17 Kasım 2013

Ramazan döneminin en güzel ibadeti olan oruç tutma insanların aç olan diğer insanları anlamalarını sağlayan en güzel ibadetlerden birisidir. İnsan bu zamanlarda sabaha karşı sahurdan sonra başlayarak akşam ezanına kadar olan vakit içersinde herhangi bir yiyecek ve ya içecek tüketmemektedir. Bu süre içersinde kan şekerleri düştüğü için acıkma hisleri artar ve her zaman yemek yemek imkanı olmayan insanları anlarlar. Yaklaşık otuz gün süren bu dönem sonunda bayram gelir. Ve genellikle bu bayramlarda fazlaca karbonhidrat ve tatlı tüketilir. Gelenek haline gelmiş yaprak sarmalar , baklavalar masalardan eksik olmazlar. Ama hiç bir ibadet insan sağlığını riske atmadığı gibi oruç tutmak ta bu riski oluşturmamalıdır. O yüzden ramazan ayı boyuncaki süreç içerisinde genelde sahurda tok tutucu yiyecekler yenmeli ve gün içerisinde kan şekerinin fazlaca düşüp iftarda herşeyden fazlaca yeme yanlışlığı yapılmamalıdır.

İnsan sağlığı açısından, tüketilecek olan herşeyin 10 – 15 dakika içerisinde fazlaca tüketilmesi kesinlikle yanlıştır. O yüzden iftar süreleride geniş bir zamana yayılıp küçük porsiyonlar halinde yenmelidir. Çünkü siz her ne yemiş olursanız olun yaklaşık olarak 20 dakika içerisinde midenizden beyninize doymuş olduğunuz hissi gidecektir. İnsanların genel olarak yeme süreleri de 20 dakikayı geçmemelidir. İftar saati gördüğünüz herşeye saldırıp yemeden önce yapılması gereken sahurda tok tutucu yiyecekler tüketilmesidir. Çünkü bu sayede gün içerisinde fazla acıkmamış olursunuz. Fazla acıkmadığınız zamanda iftar saati abartılı bir yemek yeme ihtiyacı duymazsınız.

Sahur da yenilecek olan yiyecekler önemle seçilmelidir. Çünkü unutulmamalıdır ki sahurda tok tutucu yiyecekler demek kalori bakımından en yüksek yağlı ve tuzlu yemekler değillerdir. Aksine yağ ve tuz bakımından fazla olan yiyecekler vücut su seviyenizi düşüreceği için açlık hissinizi frenlemek yerine arttıracaklardır. Hatta bunun en güzel örneğini sahurda fazla tuzlu ve ya yağlı birşey yediğinizde , sabah uyandığınız anda su içme isteği yaşayarak ta görebilirsiniz.Bunların yerine sahurda daha çok sebze ağırlı şeyler ve ya yağsız etler tercih ederseniz gün içerisinde daha  tok kalırsınız. Bunun sebebi de bu besin gruplarının zor sindirilmesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Zayıflatıcı Sahur Diyetleri Listesi başlıklı makalemizde diyet sahur menüleri, diyet sahur menüsü ve diyet sahur yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun