Diyet Listeleri

Zayıflatıcı Sahur Diyetleri Listesi

17 Kasım 2013

Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte herkesi bir heyecan ve telaş alıyor. Çocuklar toplayacakları şekerleri harçlıkları düşünürken , büyükler aileleri ile olacakları için heyecanlanıyorlar. Çoğu kişi bayramları tatil olarak görüp fırsat bu fırsat deyip şehir dışı otellerine kaçmaktadırlar. Yani hemen hemen herkesin bayram için bir planı varken, çoğu bayanın bayram sonrası zayıflama planı oluyor . Çünkü yaklaşık 30 gün boyunca ( oruç tutma dönemi ) yapılmış yanlış beslenme yöntemleri, aşırı yağlı yemekler ve haddinden fazla karbonhidrat tüketimi ile geneli kadın olmak üzere hemen hemen bütün insanlar kilo almaktadırlar. Oruç ayı dönemi içersinde yeme saatleri düzenli olmadığı için her halukarda kilo alma riski oluşurken , yemek yeme düzeyini arttıran insanlar için kilo almak en az iki kat tehlike teşkil etmektedir. Ramazan ayı boyunca kilo almaktan kurtulmanın en güzel yöntemi zayıflatıcı sahur diyetleri uygulamak ve gün içerisinde kan şekerini koruyarak , akşam iftar saatinde fazla yemeyi engellemek olacaktır.

Özellikle bayanlar kilo kontrolü konusunda oldukça iradesiz davranmaktadırlar. o Yüzden ramazandan sonra alınan kiloyu vermek yerine daha baştan hiç kilo almamayı tercih etmelisiniz. Kadınları çikolata şeker gibi yüksek dereceli karbonhidratlara bu kadar düşkün olmalarının asıl sebebi kan şekeri dengelerini yeterince ayarlayamamaktır. Ramazan süresi içerisinde de kan şekeri ayarlanamadığı, sürekli bir açlık durumuyla baş başa kalındığı için gelecek olan ilk yemek saati yani iftar saati içerisinde insanlar, açlık hisleriyle beraber normalde günde tükettikleri bütün besinlerin çoğu zaman iki katını tek bir öğünde almaya çalışırlar. İftar da bu kadar çok yemek yemeyi önlemek için mutlaka zayıflatıcı sahur diyetleri , düşük kalorili ama tok tutan besinler tüketilmelidir.

Bu tür zayıflatıcı sahur diyetlerine verilebilecek en güzel örnek sahurda az yemek yemektir çünkü bu saatlerde alınan yiyecekler direkt yağa dönüşür. Bunun için  akşam iftar saati içerisinde porsiyon kontrolü yapmak , aşırı yağlı ve aşırı şekerli besinlerden uzak durmak, gece yatmadan önce bir bardak süt tüketmek , şeker ihtiyacınızı tatlılar yerine meyvelerden alarak sahur saati içerisinde çok acıkmamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Ramazan ve Orucu Kilo Vermek İçin Fırsata Çevirin başlıklı makalemizde oruç kilo, oruç kilo aldırır ve oruç kilo aldırır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun