Diyet Listeleri

Şeker Yerine Ne Kullanmak Gerekir ?

23 Kasım 2013

Bugüne kadar şekerin birçok zararını duyduk ya da bir yerlerden duyduk. Ancak yine de, şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak o kadar kolay değil. Özellikle çikolata, kek, pasta severlerdenseniz, şekersiz bir hayat sizin için oldukça zor olacaktır. Ancak şeker zararlı diye, tatlılardan, keklerden uzak durmak zorunda değilsiniz. Şekere oranla çok daha sağlıklı ve düşük kalorili diğer alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Doğal ürünler satan tüm aktar ve marketlerde bulabileceğiniz Tarçın, Stevya ve Agave Şurubu ile çok daha sağlıklı ve düşük kalorili tatlı ve pastalar hazırlayabilirsiniz. Şeker hastaları için de önerilen bu alternatiflerin tadı, normalde kullandığımız şekerin yerini aratmayacak.

Tarçın

Genellikle sütlü tatlıları, özellikle sütlacı tatlandırmak ve üzerini süslemek için kullandığımız tarçın, doğanın en güzel mucizeleri arasında yer alıyor. Tatlandırıcı olarak da kullanabileceğiniz tarçın, kış aylarında içtiğimiz bozanın da vazgeçilmez arkadaşıdır. Tarçın, kan şekeri seviyenizi düzenlediği gibi, hazımsızlık ve şişkinlik problemlerinin de çözülmesine yardımcı olur. Üstelik tatlılarda kullandığımız şekere oranla çok daha düşük kalorilidir.

Stevya

Krizantem familyasının bir üyesi olan Stevya bitkisinin yaprakları, güçlü tatlandırıcı özelliğe sahiptir. Doğal olarak kalori içermeyen Stevya, şeker hastaları için de iyi bir alternatiftir. Bu bitkinin yapraklarını kaynatarak hazırladığınız şurubu, tatlı ve pasta yapımında kullanabilirsiniz. Aktar ve doğal marketlerden satın almak isterseniz, gr’lık paketi 8 TL’den satılıyor.

Agave Şurubu

Meksika’da yetişen Agave kaktüsünden elde edilen tatlı sıvı, bala benzeyen bir tada sahip. Glisemik indeksi de oldukça düşük olan Agave Şurubunun 600 ml’lik fiyatı 25-30 TL civarında. Sütlü tatlılar, şerbetli tatlılar, kek ya da pasta yapımında kullanabileceğiniz agave şurubunun tadı, normalde kullanılan şekeri aratmıyor. Şekere oranla çok daha sağlıklı ve düşük kalorili bir alternatif olan bu şurubu, aktarlar ve doğal ürünler satan marketlerden bulabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 21 Günlük Diyet ( 8 kilo ) hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun