Sağlıklı Yaşam

Şeker Hastaları İçin Özel Diyet Listesi

25 Ekim 2015

Şeker hastalarının en fazla 1.200 cal almalarını sağlayacak şekilde hazırlanmış ve hastalıkları ile uyumlu olan bu diyet seçeneği, kilo almadan hafif bir beslenme alışkanlığı kazanmak için sizlere bir hayli yardımcı olacaktır. Özellikle de kilo sorunu olanlar, hem vücutlarına fazla yüklenme yapmadan, hem de gerçekten kilo verme konusunda hafif bir destek alarak bu diyeti düzenli bir şekilde yaşamlarına adapte edip uygulayabilirler. Zira bu diyetin en temel noktası, size göre şekilleniyor olmasıdır.

ŞEKER HASTALARI İÇİN DİYET VE ÖĞÜN DÜZENİ

Diyetimiz, öğün önerileri ile oluşturulmaktadır. Biz, sizlere öğünlerde tüketebileceğiniz besinleri söylüyoruz. Hastalığınızın durumuna ve gündelik yaşamınıza göre bu besinleri siz bir araya getirip, günlere bölerek tüketiyorsunuz. Böylelikle hem rahat, hem de şeker hastalığı ile uyumlu bir diyet süreci söz konusu olabilir.

Sabah Kahvaltısı: Yağsız beyaz peynir en fazla 30 gram, yağsız süt ve yulaf, mısır gevreği. Reçel ve bal gibi besinler sadece 1’er çay kaşığı kadar en fazla. Ekmek olarak tam buğday ekmeği ve en fazla 2 dilim olacak şekilde. Yumurta, sadece 1 adet olacak şekilde.

Öğle Yemeği: İsteğe bağlı 1 kase sebze çorbası, yağsız salata, meyve suyu taze sıkılmış olmak koşulu ile. 1 konserve ton balığı, kepek ekmek ile yapılacak yarım sandviç, haşlama olacak şekilde en fazla 3 ufak dilim/adet sebze yemeği.

Akşam Yemeği: Nohut yemeği, kuru fasulye ve mercimek yemeği. Tavuk eti ya da kırmızı et en fazla 100 gram olacak şekilde. Et o hafta tüketilmedi ise, mevsime göre 1 adet balık tüketilebilir. Yanlarında yağsız salata olabilir. Ispanak ve karnabahar yemekleri hafta da en az bir gün tüketilmelidir.

ARA ÖĞÜN ÖNERİLERİ

Ana öğünlerin yanı sıra, ara öğünlerde 1-2 adet ceviz, fındık tüketebilir; 1 adet elma, muz, kivi gibi çeşitli temel meyvelerden alabilirsiniz. Ya da açlık durumu çok sorun olur ise, ara öğünlerde yağsız salata 1 kase ya da 1 kase yoğurt seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

diyet-zayiflama-56

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Diyet Yapma Sağlıklı mı ? başlıklı makalemizde doğum öncesi diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun