Diyet Listeleri

Gerçek Canan Karatay Diyeti

26 Ekim 2014

Kısa zamanda kilo vermek hemen herkesin hayalidir. Bu nedenle kişiler farklı diyetler peşinde koşmaktadır. Son zamanlarda birçok kişinin önem verdiği bir başka diyet anlayışı bulunmaktadır. Prof. Dr. Canan Karatay, bu noktada Gerçek Canan Karatay diyeti adı altında bir diyet potansiyeli belirlemiştir. Bu diyetin önemli bir takım noktaları bulunmaktadır. Besin grupları belirlenerek bu anlamda belirli bir diyet noktası oluşturulmuştur. Karatay diyetinde kesinlikle serbest ve kesinlikle yenmesi gereken besinler bulunmaktadır. Bunlar arasında kesinlikle yenmemesi gereken bir grup olan karbonhidrat grubunun kesin olarak zararları gözlenmiştir. Bu noktada karbonhidrat grubu ile ilgili olarak gerekli olan tüm noktalar eksik bırakılmıştır.

Gerçek Canan Karatay diyeti için yenmesi gereken besin maddelerinden biri ise protein ağırlıklı olan besin maddeleridir. Karatay’ a göre et yenmesinin fazla olması kolesterol hastalarına kötü gelecek bir durum değildir. Bu noktada tamamen faydalı bir besin kaynağı oluşturmuştur. İnsan vücudunda bulunan besin yığının tek nedeni tamamen karbonhidrat grubu olmaktadır. Bunlardan kişinin uzak durması halinde ve spor yaparak bu sorun en aza indirilmiş olacaktır. Bu noktada Karatay’ göre vitamin açısından zengin olduğu bilinen meyvelerin bazılarının da Karatay diyetinde yasak olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Karatay’ ın yapmaya çalıştığı diyet noktasında, tamamen yağın nedeninin karbonhidrat olması onların daha farklı bir diyet programı sergilemesinde önemli bir ölçüt olacaktır.

Gerçek Canan Karatay diyeti içinde bulunan kuru yemişlerde, bu noktada önemlidir. Kuru yemiş yemenin kişileri tok tutması nedeniyle diyet yaparken önemli bir noktada iyi şekilde tüketmesi gerekmektedir. Kişi ne kadar hamur işi ve şekerli yiyeceklerden uzak durursa o denli kilo vermeye meyilli olacaktır. Karatay için kesinlikle önemli olan bir diğer durum ise tereyağıdır. Kişiler ancak bunu yiyerek hayatlarında daha etkili bir yaşam kalitesi belirleyeceklerdir.

diyet-zayiflama-kiloverme1

Bir önceki yazımız olan Ahmet Maranki Kalça Eritme Diyeti Listesi başlıklı makalemizde ahmet maranki, ahmet maranki alkali ve ahmet maranki basur hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun