Diyet Listeleri

Yaşlılar İçin Çok Etkili Özel Diyet Listesi

10 Kasım 2013

Belirli bir yaşa gelen yetişkinler tansiyon, şeker ve kolesterol gibi bazı sağlık sorunlarının da pençesine düşmüş olabilirler. Ayrıca genç yaşlarda alınan kiloları vermek nispeten daha kolayken yaşlılık döneminde kilo vermek çok daha zor ve sancılı bir süreçtir. Yaşlılar için diyet listesi içerisinde özellikle bedenin fiziksel değişimine göre hem kilo vermeyi kolaylaştırıcı hem de sağlığı koruyucu besinlere daha fazla yer vermek gerekmektedir. Ayrıca yaşlılıkta tuz ve şeker yönünden fakir protein yönünden ise zengin beslenmenin önemi çok daha büyük olacaktır. Profesyonel diyetisyenler tarafından önerilen diyet programı sayesinde hayatın keyfini çıkarabileceğiniz bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirebilir ve sağlık sorunları ile birlikte görsel fazlalıklarınızdan da kurtulabilirsiniz.

65 yaş üstü kişiler için örnek diyet programı

Bahsi geçen bu iste ile ileriki yaştaki kişilerin alması gereken 1 400 kalorinin alınabileceği hesaplanmıştır.

Kahvaltı: 1 adet kepekli ekmeğe az yağlı peynir ile yapılan tost, 1 bardak bitki çayı

Ara: 1 adet meyve

Öğlen: 1 porsiyon et yemeği bunun yerine 1 porsiyon baklagil yemeği ya da 1 porsiyon sebze yemeği tercih edilebilir. 1 porsiyon sütlü tatlı, 2 dilim ekmek

Ara: 1 adet galeta ve 1 küçük dilim yağsız peynir

Akşam: 1 kase çorba ya da yarım porsiyon pilav/makarna, 1 porsiyon etli sebze yemeği, yarım kase yağsız yoğurt, 1 dilim ekmek ve salata

Gece: 1 porsiyon meyve

Diyet programını uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli kural bol su tüketmek olacaktır. Ayrıca yaşın ve doktorun izin verdiği ölçüde tercihen yürüme gibi egzersizleri de ihmal etmemek gerekiyor. Yürüyüşün özellikle tansiyon hastalığı üzerinde olumlu geri dönüşleri olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

diyet-zayiflama-01

Bir önceki yazımız olan İnsülin Diyeti İle Çok Hızlı Kilo Ver başlıklı makalemizde insülin direnci diyeti, insülin direnci diyeti canan karatay ve insülin direnci diyeti gürkan kubilay hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun