Diyet Listeleri

Tok Kalmak – Çabuk Doymak İçin Neler Yapılabilir ?

5 Kasım 2014

Diyet yapan arkadaşlar diyet esnasında o menü de yer alan besinlerin düşük kalorili olmasından dolayı bazen açlık sıkıntısı çekmekte ya da çabuk doyamamaktadırlar. Bu yazımıda özellikle diyet yapan arkadaşlarımızın çabucak doymasına yardımcı olacak ipuçlarından bahsedeceğiz.

  • Öncelikle tokluk hissi nasıl sağlanır ondan bahsedeceğim. Bir insanın doyması için midenin yeteri kadar şişmesi ve beyine doyduğunun sinyalini yollaması gerekmektedir. Ancak midenin çalışma mekanizmasından dolayı bu sinyal yaklaşık 10 dakika geç yollanır ve doyduğunuz halde fazladan 10 dakika yemek yersiniz. Bu da size yağ olarak geri döner. Bunu engellemek için öncelikle yemeklerden önce sıcak su içmekte fayda vardır. Bunu mideniz sıcak bir çorba olarak algılayacaktır ve yavaş yavaş sinyal üretmeye başlayacaktır.
  • Öğünlerinizdeki tabak ölçülerini küçük tutun eğer büyük bir tabak istiyorsanız boşluk kalan yerlere haşlanmış sebzeler ile doldurun böylece hem gözünüze doygunluk verir hem de kilo almamış olursunuz.
  • Az önce bahsettiğim gibi mide sinyali geç yolladığı için yemeklerinizi yavaş yemek çok önemlidir. Çok hızlı yemek yerseniz normalden daha fazla yemek yersiniz. Yavaş yemeye ve çok çiğnemeye dikkat edin.
  • Menülerinizde çok çeşit olmasın. İlla çok çeşit istiyorsanız haşlanmış mısır, havuç, brokoli … gibi besinler tercih edin.
  • Öğünleri kesinlikle atlamayın. Aç kalmak kilo kaybına yol açmaz aksine kan şekeriniz düştüğü için daha fazla şeker ihtiyacı duyarsınız böylece halsiz kalıp eninde sonunda diyeti bırakmak zorunda kalırsınız.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun