Diyet Listeleri

Sahurda Tok Kalma Yolları – Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

17 Kasım 2013

Ait olduğumuz gelenek görenek kavramlarını en güzel yapan değerlerden biri de dini bayramlarımız. Bütün aile bireylerinin farklı şehirlerde yaşamalarına rağmen herkesi bir araya getirdiği için dini bayramlarımızın toplum üzerinde ki etkisi oldukça büyüktür. Aylar öncesinden geri sayım yapılarak beklenir. Büyükler kendinden küçüklerle bir arada oldukları için, küçüklerse bazen harçlık bazen şeker bazen de et yeme sevdası için de olmaları , yurt dışında yaşayanların, vatana geri dönüp aileleri ile hasret gidermeleri sahip olduğumuz bu bayramları en önemli kılan özelliklerdir. Çok özel bayramlarımızdan biri olan ramazan bayramı da her yıl coşku içerisinde kutlanmaktadır. Ramazan bayramının önceki aşaması olan oruç tutma dönemi insanlarının birbirinin halini, açlığını , maddi durum imkanlarını anlamaları açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bu oruç tutma süresi içerisinde kimi insan gerçekten açlığa karşı fazlaca zorlanarak ibadetlerini yerine getirmektedir. Amaç her ne kadar aç kalmak olsa da bunu bir nebze hafifletmek için düzenli beslenerek sahurda tok kalma yolları aranabilir.

Düzenli beslenme sistemine sahip insanlar gün içerisinde acıktıkları ve genel olarak  ta iftarda yeme  durumunu abarttıkları için genel olarak hem kilo koruma hem de sağlıksız beslenmemek adına sahurda tok kalma yolları aramaktadırlar. Çoğu insan iftar da dengeli beslenip sahurda yemek yememeyi tercih etmektedir.

Sahurda tok kalma yollarından en önemlisi porsiyon kontrolü yaparak dengeli beslenmedir. Örneğin iftarda fazla yağlı yemekler yerseniz bu midenizi yoracağı için çoğu sindirim aşamanız yarıda kalabilir. Sindirdiğinizi sandığınız yiyecekleri sindirmeden de açlık duygusu yaşayacağınız için daha çok yersiniz , o yüzden aşırı yağlı yemekler uzak durmak gerekir. Yemek sonrası ya da uykuya yakın yenen tatlılarda sahurda sizi daha fazla acıktırır. Çünkü tatlı içerdiği karbonhidrat sayesinde çabuk sindirime uğrar. Bir besinin çabuk sindirime uğraması aynı zamanda çabuk acıkmanızı da sağlar. Sahurda tok kalmak için bi diğer yöntem ise gece yatmadan süt içilmesidir. İçilen süt midenizde gaz miktarını arttıracağı için tok olduğunuzu hissedeceksinizdir. Aynı şekilde yatmadan önce tüketilen su da aynı işlevi görür.

Bir önceki yazımız olan Sahurda Tok Tutucu Yiyecekler başlıklı makalemizde sahurda tok tutacak yemekler, sahurda tok tutacak yiyecekler ve sahurda tok tutan hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun