Diyet Listeleri

Ramazanda Acıkmama Yöntemleri

17 Kasım 2013

Kültürümüz bize güzel getirileri olan iki dini bayramımız da bizim için vazgeçilmezdir. İki dini bayramımızdan biri Kurban Bayramı diğeri de Şeker yani daha çok biline adı ile Ramazan Bayramı dır. Her iki bayramda coşku sevinç , aile ile olma mutluluğu çatısı altında güzel duygular yaşatsa da genellikle bayram sonraları farkedilen sağlıksız alınmış kilolar bayanlar başta olmak üzere herkesin korkulu rüyası haline gelmiştir. Son dönemlerde daha çok yaygınlaşması ile birlikte ramazanda acıkmama yöntemleri adı altında çeşitli intenet sitelerinde kimi zaman sağlıksız ve bilinçsiz diyet listeleri bulabilirsiniz. Çünkü ramazan dönemi kilo almaya müsait bir dönemdir. Gerek gün boyu düşen kan şekeri etkisi ile iftarlarda fazla yemek yenmesi gerek sahurlarda aşırı yemek tüketimi sonunda her hangi bir egzersiz yapılmaksızın direkt uyku moduna geçilerek sindirimin durdurulması , kilo almak için ortam oluşturmaktadır. Kilo kontrolü yapamayan özellikle yemek yemek konusunda nefislerine hakim olamayan insanlar için ayrıca daha riskli bir ortam oluşturmaktadır.

Ramazanda acıkmama yöntemlerini  denemekten daha çok daha tok kalma yöntemleri üzerine yoğunlaşılmalıdır. Çünkü eğer düzenli dengeli ve sağlık beslenirseniz kan şekerinizi düzenlersiniz ve bu da sizin acıkma hissinizin körelmesini sağlar. Özellikle sahur saati içerisinde yemiş olduğunuz gıdalar besin olarak tok tutucu kalori olarak az besinler olduğu sürece acıkma hissiniz engelleneceği gibi aynı zamanda aşırı kilo derdiniz de ortadan kalkacaktır.

Yani ramazanda acıkmama yöntemi adı altında verilen bilgilerin doğruluğuna inanmıyorum. çünkü sizleri daha fazla sağlıksız ve bilinçsiz yemek yemeye itiyor. Bunun yerine eğer örnek vericek olursak bir sahur saati içerisinde 50 – 100 gram ıspanağı hafif har ateşte çevirip üzerine kıracak olduğunuz 1 yumurta ( 1 porsiyon için verilen örnek değerdir ) sizi hem tok tutup acıkmanızı önleyecek hem de kilo almanızı önleyecektir. Çünkü yumurta besin içeriği olarak yüksek bir besindir aynı zamanda kaloriside düşüktür . Protein seviyesi daha fazladır. Unutmayın ki proteinler vücutta en son sindirilen besinlerdir. En son sindirilmesi demek uzun süre vücudunuzda kalıp sizi tok tutması anlamına gelir.

tokluk kelimesi için bulunan türkçe ve ingilizce görsel sonuçlar ...

Bir önceki yazımız olan 2015 Ramazanda İftarda Yenilebilecek Hafif Yemekler Nelerdir ? başlıklı makalemizde ramazan’da hafif tatlı tarifleri, ramazanda hafif çorbalar ve ramazanda hafif iftar yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun