Sağlıklı Yaşam

Doğum Öncesi Diyet Yapma Sağlıklı mı ?

28 Ekim 2014

Doğum öncesi hazırlık süreci oldukça önemlidir. Özellikle de aşırı kilolu bir kadınsanız, doktor kontrolünde olmak koşulu ile biraz kilo vermeniz ve vücudunuzu yoğun geçecek 9 aylık bir sürece hazırlamanız çok daha münasip olacaktır. Tabii sadece kilo değil, beslenme düzeninizi de genel anlamda belli bir düzene koymanız, hamilelik süreci esnasında sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Aksi halde çok farklı sorunlar ve var olan kiloların üzerine yeni kilo alımları ile zor hamilelik gibi problemler karşınıza çıkabilir.

SADECE DİYETİSYEN ÖNERİLERİ

Doğum öncesi vücudunuzu dinç tutmanız oldukça önemlidir. Bu nedenle bilmediğiniz, sizin vücudunuza uyumlu olmayan diyet listelerini uygulamanız büyük bir yanlış olacaktır. Bu bağlamda gerçek bir doğum öncesi diyet listesi ancak sizi bilen, gerekli tetkikleri yapmış olan bir diyetisyen tarafından verilebilir. Bu diyet listesi ise doktorunuz tarafından kontrol edilir, eğer onay verilir ise ancak bu şekilde uygulanabilir. Aksi halde doğum öncesi en ufak bir yanlış beslenme, yanlış diyet uygulamaları gibi durumlar sizlere sağlıksız, sorunlarla dolu bir doğum süreci yaşatabilecektir.

SAKİN BESLENME SÜRECİ

Doğum öncesi yapılacak olan bir diyet, ancak vücudun daha dinç olmasına yönelik olmalıdır. Kilo verme odaklı diyetler genelde yanlış olacaktır. Ancak 1-2 kilo belki söz konusu olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde yapılacak olan doğum öncesi diyetler, daha çok vücudun daha dinç ve fit olmasını sağlamayı amaçlamalıdır. Böylelikle doğuma doğru yaklaştıkça yorgun, şişkin ve yanlış beslenme ile yeterince hazır olmayan bir vücut ile karşı karşıya kalmaz, haliyle daha sağlıklı, rahat bir doğum süreci geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Hazırlık | Bebek | GALERİ | Mynet Kadın

Bir önceki yazımız olan Yaşlılar İçin Hafif ve Sağlıklı Diyet Listesi başlıklı makalemizde yaşlılar için diyet, yaşlılar için diyet listesi ve yaşlılar için zayıflama diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun