Sağlıklı Yaşam

Yaşlılar İçin Hafif ve Sağlıklı Diyet Listesi

25 Ekim 2015

Yaşlılar için uygulanacak diyetler, dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Bizde, yaşlılar için genel anlamda uyumlu olan hafif bir diyet listesini sizler için hazırladık. Vücuda fazla yüklenmeden, hafif ve genel anlamda vücudun temel isteklerine yönelik hazırlanan bu diyet listesini yaşı belli bir noktaya gelmiş insanlar deneyebilir. 65 yaş üstü kişilerin genel sorunlarına yönelik oluşturulmuş bir kilo verme diyetidir.

1. Gün: Güne 1 adet dilediğimiz meyve ile başlıyoruz ve yanında şekersiz bir bardak çayımız ile 2 dilim kepek ekmeği, 2 kibrit kutusu kadar peynirimizi tüketiyoruz. Öğlen olduğunda ise önce sebze çorbası, yanında 1 dilim ekmek ve 1 kase yoğurt yiyoruz. Akşam olduğunda ise sadece türlü yemeği ve yanında yağsız salata tüketiyoruz.

2. Gün: Sabah kaşar peyniri 2 dilim, 1 dilim kepek ekmeği ve yanında dilediğiniz 1 sebzenin kızartılmış hali. Öğlen patates haşlanmış olacak sadece 6 kaşık ve yanında yoğurt ile 1 dilim ekmek. Akşam olduğunda ise 100 gram kadar kırmızı et ve yanında yağsız yoğurt ile 1 dilim buğday ekmeği.

3. Gün: Sabah kahvaltısında 1 bardak bitki çayı (şekersiz) yanında 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 1 dilim kepek ekmeği ve 1 adet meyve. Öğle 1 adet elma, mercimek çorbası 1 kase ve yağsız salata. Akşam olduğunda ise sadece kuru fasulye – pilav az yağlı, 1 yemek tabağı. Yanında ekmek yok sadece yoğurt tüketebilirsiniz.

4. Gün: Kahvaltıda sadece çay ve 2 dilim kepek ekmeği arasına konulmuş bir dilim kaşar olmalı. Öğlene doğru arada 1 adet elma tüketilmeli ve öğlen pırasa haşlanarak tüketilmeli, yanında 1 dilim ekmek ve yağsız yoğurt olacak. Akşam ise 100-150 gram kadar ya da büyükse 1 adet balık tüketilecek fırında hazırlanarak. Yanında yağsız salata olabilir.

5. Gün: Kahvaltımız yağsız salata ve bir bardak şekersiz çaydan ibaret olacak. Öğlen olduğunda 1 kase dilediğimiz sebze çorbası, yanında 2 dilim kepek ekmeği. Akşam ise 150 gram kadar tavuk ve yağsız salata. Ekmek yok.

Diyet listesi, 60+ yaşlı yaşlı kesim için olması nedeniyle sadece 5 günlüktür. Bu yaşlarda vücuda haftanın tüm günü diyet yaparak yüklenmek doğru olmayacaktır.

Yaşlılar için diyet listesi genel anlamda bilgiler dahilinde hazırlanmıştır. Eğer yaşınıza bağlı bazı sağlık sorunlarınız var ise, diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmanız büyük önem taşıyacaktır.

???????????????????????????

Bir önceki yazımız olan Diyabetliler İçin Özel Diyet ve Zayıflama Listesi başlıklı makalemizde diyabet diyeti, diyabet diyeti listesi ve diyabet diyeti nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun