Diyet Listeleri

Diyet Nohutlu Kuzu Kavurma

6 Kasım 2014

Diyet Nohutlu Kuzu Kavurma

Hepimiz kavurma türlerini ve özellikle kuzu etleri yumuşak olduğundan kuzu kavurmalarına bayılırız. Yemeden duramayız ve yedikçe yiyesimiz gelir ve haliyle kilo almamıza neden olabiliyor. Bu tür durumlarda diyet nohutlu kuzu kavurma başvurabileceğiniz leziz ve normal kavurmaya benzer bir yemek türü olmaktadır.

Diyet nohutlu kuzu kavurma çok basit olup herkesin yapabileceği bir diyet yemeği türüdür. Bunu yapabilmek için gerekli olan malzemeler aslında her yerde bulabileceğiniz türden malzemeler olduğundan rahatlıkla alışverişinizi yapıp eve döndüğünüzde yemeği yapabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler ise; bir su bardağı nohut bir litre su yarım gram parça kuzu eti bir demet taze soğan beş diş sarımsak bir adet yumurta bir su bardağı light yoğurt iki çorba kaşığı un tuz ve biber. Yemeğin üzerine gezdirilecek şekilde; bir kaşık zeytinyağı bir çay kaşığı nane ve bir çay kaşığı kırmızıbiber. Şimdi diyet nohutlu kuzu kavurmayı yapmaya hazırsınız.

Nohutlu yemeklerde bildiğiniz gibi yemeği yapmak istediğiniz günden bir gece öncesinde nohutları su içerisinde ıslatıp bekletiyoruz. Yemeği yapmaya başladığınızda nohudu parça kuzu etlerini ve suyu etler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Etleri pişirirken oluşacak olan köpükleri üzerinden alıyoruz. Soğanlar küçükçe doğranır ve soğanla beraber sarımsak etli nohuda eklenir ve yine 10 dakika pişirilir. Farklı bir kapta yumurta un yoğurt tuz ve karabiber çırpılır. Daha sonra etli nohut suyundan dört çorba kaşığı alarak bu karışıma ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Karışımı bir dakika kaynattıktan sonra etli nohut yemeğinin üzerine ekliyoruz. Şimdi tavada kızdırdığınız zeytinyağında nane ve kırmızıbiberi ekleyip karıştırın. Yemeği servise hazırlarken yemeği koyduğunuz servis tabağının üzerine kırmızıbiberli sosu gezdirip servise hazır hale getiriyoruz. Baharatı bol olduğundan sağlığa gayet uygun ve herkesin yiyebileceği bir şekle getirilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Karpuz Diyeti Listesi başlıklı makalemizde ahmet maranki diyet programları, ahmet maranki diyeti ve ahmet maranki karpuz diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun