Sağlıklı Yaşam

Diyabetliler İçin Özel Diyet ve Zayıflama Listesi

25 Ekim 2014

Diyabetli kişilerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biriside beslenme olmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak bir diyet listesi her zaman hayatınızın içerisinde yer almalıdır. Fakat bu diyet listeleri, doğrudan kilo vermek için hazırlanmış diyet listeleri olmamalıdır. Ya da internet üzerinde bulunan genel listeler olmamalıdır. Diyabetliler için diyet listesi ancak o diyabetli hastaya göre, o kişinin doktoru tarafından en doğru şekilde verilebilir. Bu nedenle biz sadece diyabetli hastalar için genel diyet önerilerini sunuyoruz.
Diyabetliler İçin Diyet Listesi Önerileri

KAHVALTI: Yağsız ve şekersiz olacak şekilde 1 bardak süt tüketebilirsiniz kahvaltılarınız da. Tuzu azaltılmış olacak şekilde ve az yağlı ya da light şekilde hazırlanmış peynirleri tercih etmelisiniz. Bal, reçel, pekmez, çikolata, yağ gibi kahvaltılıkları ise doktorunuzun size sunduğu düzene göre tüketmeli ya da tüketmemelisiniz.

ÖĞLE: Öğle yemekleri diğer bireylere göre biraz daha farklı olabilir. Örneğin doktorunuzun önerisi olması halinde çok az beyaz et tüketebilirsiniz öğle öğünlerinde. Ya da sadece bir yağsız salata ile normal diyet gibi geçirebilir, ton balığı yiyerek de öğünü tamamlayabilirsiniz.

AKŞAM: Akşam yemekleri oldukça sağlıklı ve çeşitli olmalıdır. Bir gün sebze yemekleri (pırasa, ıspanak, karnabahar…) tükettiyseniz, diğer gün nohut, kuru fasulye gibi kuru bakliyat tüketmelisiniz. Bazı günler ise öğle yemeklerinde tercih edilmedi ise kırmızı ve beyaz et, balık tercih edilerek akşam yemekleri dolu dolu geçmelidir.

diyet-zayiflama-41

Bir önceki yazımız olan Hamileler İçin Özel Diyet Listesi – Hamilelikte Zayıflama Yöntemi başlıklı makalemizde hamilelikte zayıflama çayı içilirmi, hamilelikte zayıflama çayları ve hamilelikte zayıflama diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun