Sağlıklı Yaşam

Hamileler İçin Özel Diyet Listesi – Hamilelikte Zayıflama Yöntemi

25 Ekim 2014

Hamilelik sürecinde kilo verme odaklı diyet yapmak çok yanlış olacaktır. Zira bu dönemde sizin tek başınıza değil, iki kişi olarak hareket ettiğinizi asla unutmamanız lâzım. Bu nedenle kilo vermeniz, kilo vermek için hareket etmeniz, bebeğinizin beslenme düzenini bozabilir ve tamamen anne karnında beslenmeye odaklanmış bir bebeğin problem yaşaması ile sonuçlanabilir. Peki, hamilelik sürecinde yapılması gerekenler nelerdir?

Hamileler İçin Diyet Önerileri

1) Öncelikle bu süreçte doktorunuzdan bağımsız olarak hiç bir diyet listesini uygulamayın ve bağımsız hareket etmeyin. Her şeyiniz, doktor kontrolünde ve bilgisi dahilinde gelişsin.

2) Diyet yapmak, kilo vermeye odaklanmak yerine; “beslenme düzeni” sağlamak adına ufak önlemler alın. Böylelikle yanlış beslenme ile sorun yaşamadan, doğru beslenme mantığı ile hareket edebilirsiniz.

3) Aş ermek, her hamile kadının yaşadığı bir durumdur. Fakat bu duruma bir sınır koymanız ve özellikle de kilo aldırıcı besinlere aşırı derecede yönelmemeniz, genel anlamda kendinizi biraz dizginlemeniz artı kilo almanızı önleyecektir.

4) Hamilelik demek, her gün evde yatmak demek değildir. Doktorunuzun da bilgisi ve izin verdiği sınırlar dahilinde profesyonel hamilelik egzersizleri ya da en azından günlük çok hafif yürüyüşler ile vücudu hareketli tutabilirsiniz.

5) Yaşamınız mutlaka belli bir düzen içerisinde ilerlemeli… Stresten uzak, düzenli uyku ve su tüketimi mantığında hareket eden bir yaşamınız olmalı. Ancak bu şekilde kilolara baş edebilirsiniz.

6) Meyve ve sebze ağırlıklı, süt ürünleri odaklı beslenmeye alışmalı; çikolata benzeri fast-food odaklı besinlerden uzak durmalısınız.

Unutmayın, hamilelik süresince hiç bir diyet listesini bilinçsiz uygulamayın. Bu süreçte diyet, kilo değil; bebeğiniz ve genel sağlığınız öncelikli olmalıdır. Aksi halde ikiniz de farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

diyet-zayiflama-61

Bir önceki yazımız olan Orta Yaşlılar İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde yaşlılar için diyet, yaşlılar için diyet listesi ve yaşlılar için zayıflama diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun