Diyet Listeleri, Sağlıklı Yaşam

Vücuttaki ödemi atmanın 15 yolu nedir

2 Aralık 2015

Vücudumuz bazı nedenlerden dolayı ödem toplar ve yavaş yavaş şişmeye başladı bu durum Türk dünyasından vücudun su toplaması olarak nitelendirilir sizlere bir kaç adımda vücudumuzda toplanan ödemi atmanın Yollarını göstereceğiz.

Özellikle yaz aylarında ve kadınların vücutlarında meydana gelen şişlikler kafalarda acaba kilo mu alıyorum sorusu yaratır. Her sabah kalktığınızda yüzünü şiş kol ve bacaklarınız ağrılı bir şekilde uyanıyorsanız vücudunuzdaki ödemi atmanın yollarını arama vakti gelmiştir.

Ödem nasıl oluşur

Yalnızca yaz aylarında veya sıcak havalarda oluşmaz Uzun süre ayakta durmak fazla tuz ve tatlı tüketimi de ödem oluşmasına neden olur Aynı zamanda günlük olarak yeterli su miktarı tüketilmediği zamanda vücuttan bazı nedenlerden dolayı şişmelerin oluştuğunu görebiliriz bunların bir diğer nedeni de uyku problemleri de uykusuz bir düzeniniz varsa vücudumuzda ödem oluşması normaldir

Benim vücudumda ödem var mı nasıl anlarım

Aşağıda sizlere 15 adımda vücudumuzdan ödemi nasıl atarız hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık fakat Öncelikle sizin vücudunuzda ödem olup olmadığını anlamakla işe başlayalım. Son zamanlarda çok fazla yemek yememenize rağmen veya diyet programları uygulamanıza rağmen hala kilolarınızdan kurtulamadıysanız ya da sabah kalktığınızda elleriniz ve ayaklarınız şişiyorsa vücudunuzda ödem oluşmuş demektir vücudumuzda ödem oluşmasının nedenlerini sizlere yukarıda bahsettik…

Vücudumuzdaki ödemi nasıl atarız

1. sabahları limonlu su için ılık olsun. lmonlu su sindiriminizi harekete geçirir. Yada yeşil çay tüketin.

2. Kahvaltıda süt ürünlerini az tüketin. Süt ürünlerinin şişkinliğe neden olduğu bir gerçek.

3. Sabahları yoga yapın. Hem uyanmanızı ve boyunca rahat hissetmenizi sağlar.

4. Öğleden önce bir bardak ekzotik meyve kokteyli içmek. Böyle bir imkanımız varsa kendinize bir bardak meyve suyu – ananas, papaya ve hindistan cevizi suyu karışımı hazırlayarak tüketin. Bu içecek midede protein emilimini kolaylaştırır ve hızlandırır.

5. Yavaşlayın. Yiyecekleri çok çok çiğneyin ki midenize çok iş düşmesin.

6. Sakız çiğnemeyin. Sakız çiğnemek içinize fazladan hava yutmak demektir.

7. Su için. Çivi çiviyi söker tabiri bu durumda geçerlidir. Ödem sebeplerinden biri de az su içmektir, bu yüzden bol bol su için.

8. Öğleden sonra – yeşillik ve bir avuç haşlanmış tahıldan oluşan salata hazırlayın.

9. Porsiyon kontrolü. Gün boyu yediklerinizde porsiyon kontrolü uygulamaktan vazgeçmeyin.

10. Öğleden sonra: bol lifli bir ara öğünü yiyin. Lifler tokluk hissi ve enerji verir, en önemlisi de sizi ödemden uzak tutar. Gün boyu 25-30 gram lif tüketmeye çalışın.

11. 5 çaylarını atlayın. Sorun içtiğiniz çay değil, yanı sıra tükettiğiniz abur cuburlardır.

12. Akşam yemeği: sebze + protein şeklinde olmalı.

13. Akşam yemeği – tatlı tüketmeyin.

14. Yatmadan önce detox çayı. Zencefil ya da nane çayı içebilirsiniz.

15. Uyku düzeninizi bozmayın – 7-9 saat arası uyumaya çalışın.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun