Diyet Listeleri

The Shangri La Diyeti – Tiksinerek Ye Kilo Ver Diyeti

6 Kasım 2014

Her insan organizmasının olmak istediği bir kilo vardır. Aslında bunu tüm diyetisyenler çok iyi bilir. Ancak vücudumuz olmak istediği kiloyu seçerken çeşitli zaman dilimlerinden yararlanır. Örneğin yemeğin bol olduğu kıtlık olmadığı dönemlerde vücudunuz yağ depolar çünkü kıtlık yaşanırsa vücudunuzu ayakta tutmak için bu yağları kullanır. Aynı şekilde kıtlık olduğu zamanlarda da biriktirdiği yağları eriterek sizi daha zinde tutmayı amaçlar.

Peki vücudunuz bu dönemleri neye göre seçer ? Beynimiz mantık olarak hala mağara dönemini yaşar, eğer çok leziz ve sevdiğiniz besinleri yerken “Şimdi bolluk zamanı” der ve yağ depolar. Örneğin bir hamburger menüsü yerken vücudunuzun yağ depolamasının ve kilo almanızın sebebi budur.  Eğer ıspanak ya da pırasa gibi sevmediğimiz bir yemeği yerken de kilo almadığımız gibi kilo da veririz. Çünkü vücudunuz bu dönemi “Eyvah kıtlık geldi leziz besinler yemiyorum” der.

Bu diyetin ortaya çıkışından da bahsedelim biraz. Bu diyet Seth isimli kişinin bir Fransa seyahati esnasında sokakta gezerken acıktıkça yediği yediği ancak karnını tıka basa doyuran besinlerin aslında onu şişmanlatmak yerine zayıflattığını keşfetmiş. Her gün deli gibi yemesine rağmen hiç şişmanlamadığını gibi tam 8 kilo da vermiş.

Aynı şekilde Amerika’ya geri döndüğünde bunu devam ettirmek istemiş ve her gün Sushi  gibi tadını daha önceden bilmediği ve tadının kötü olduğu şeyler yemeye devam ettikçe fark etmiş ki ne kadar yerse yesin eğer yediği besinin tadını beğenmiyorsa kilo verme eğilimi devam etmiş.

Bugün bahsedeceğim “Shangri La” diyeti bu mantıkla çalışır. Sistemi şöyle işliyor;

Her öğünde ortalama 100 ile 500 kalorilik besin yemeniz lazım ve bu besinleri tüketmeden önce tadını sevmediğiniz besinler yemeniz gerekli.

Peki bu sevmediğimiz besinler nelerdir ?

Her insana göre değişen bu besinleri tek tek yazmak imkansız örneğin birisi ıspanağı sevmezken başka biri zevkle tüketebilir. Bunun önüne geçmek için 2 besin seçilmiş.

  • Şekerli su
  • Fındık Yağı

Bu besinleri tüketmek vücudunuzun dengesini bozuyor. Bir kere bu iki besinden birini seçmeniz lazım. Eğer şekerli suyu seçecekseniz yemeklerden önce 17 adet küp şekerin eritildiği bir bardak suyu içmeniz gerekli sonra bir müddet bekleyip yemek yemeği denemeniz gerekli böylece yediğiniz yemekten vücudunuza bir fayda gelmiyor.

Yine aynı şekilde yemeklerden önce 5 çorba kaşığı fındık yağı içmenizin de çok faydası oluyor. Biraz mideniz bulanıyor ancak buda iştahınızı oldukça kesiyor.

Yağ içmek gerçekten çok iğrenç bir şey. Bunu biraz daha makul hale getirebilmek için, yağı bir seferde içip ardından ılık bir bardak su içmek mide bulantınızı oldukça azaltıyor.

Yağ içmekten gına geliyor ancak 8 kilo vermek bu yöntemle oldukça kolaylaşıyor.

Sonuç olarak günde 3 öğün yiyorsanız yediğiniz yemeklere biraz dikkat edip ekmek yemezseniz ve öğünlerden önce yukarıdaki iki metottan birini uygularsanız 3 haftada kolayca 8 kilo verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Karın Sarkmalarına Karşı Önlemler başlıklı makalemizde doğum sonrası göbek sarkması uzman tv, doğum sonrası göbek sarkmasını önlemek ve doğum sonrası karın sarkması tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun