Diyet Listeleri

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

24 Ekim 2015

Merhabalar,

Bugün sizlere sahurda tok tutan yiyeceklerden bahsedeceğim. Sahur Oruç ayının en önemli öğünlerinden biridir. Bu öğünde yediklerinize dikkat ederek çok yemeden tok kalabileceksiniz. Sadece doğru yemeklerini yiyerek tüm gün aç kalmanızı engelleyebilirsiniz. Bu yazımda sahurda yenilebilecek tüm gıdalardan bahsedeceğim sadece tuzlu değil tatlılarda dahil herşeyden bahsedeceğim. Böylelikle tatlısından tuzlusuna kadar hem doyacaksınız hem de bu ürünleri tüketerek Ramazan ayı boyunca kilo da verebileceksiniz.

Bu yıl Ramazan Yaz Ayına geliyor ve Yaz ayında Oruç Tutmanın 8 Altın Kuralı!

Bu yıl biliyorsunuz ki Ramazan yaz ayına denk geliyor. Ramazanın yaz ayına gelmesinin aslında tek sıkıntısı vücuttaki aşırı su kaybıdır. Eğer fazla su kaybetmek istemiyorsanız fazla tuzlu ve proteinli besinler tüketmemeniz gerekiyor.

Ayrıca iftar ve sahurlarda bol bol hoşaf ve komposto tüketirseniz su kaybınız minimum düzeye iner böylece rahat bir oruç dönemi geçirirsiniz.

SAHURDA ET TÜKETİN

  1. Asla sahura kalkmamazlık yapmayın akşam yemek yiyip yatıp sahura kalkmadan oruç tutmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Sahura mutlaka kalkın.
  2. Sahurda et, süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi emilimleri daha yavaş ürünler tüketirseniz bütün gün hiç karnınız acıkmaz.
  3. Aşırı tuzlu olan besinler örneğin; turşu, ayran, tatlı, börekler kesinlikle uzak durulması gereken besinlerdir zira tuz sürekli midenizi uyarır böylece hemen acıkırsınız.
  4. İftarda kızartma, hamur işi yerine haşlama, fırında ya da ızgara ürünler tercih edin. Kızartılmış et yerine ızgara edilmiş et gibi

MUTLAKA SÜTLÜ TATLI TÜKETİN

  1. Şeker oranı az olduğu için sütlaç, muhallebi gibi ürünleri tüketebilirsiniz.
  2. Su kaybını engellemek için ayran, hoşaf gibi ürünler tüketin
  3. İlaç kullanan kişiler oruç tutmadan önce mutlaka doktora danışmalıdırlar

KARNINIZI TOK TUTAN YİYECEKLER

Kepekli Makarna ve Esmer Pirinç

İftar ve sahurlarda normal zamanlarda yediğimiz ürünlerden farklı olanlarından tercih etmeliyiz. Bu dönemde karnımızı gün boyu tok tutacak ürünler tercih etmeliyiz. Sebze, meyve, baklagiller ve tahıllar bu dönemde tüketilmesi gereken ürünlerdir.

Fıstık, ceviz, badem

Fıstık, ceviz ve bademin içinde yüksek oranda krom vardır. Kromda kan şekerinin düşmesini engeller yani kendinizi dinç hissedersiniz.

KARNINIZI HEMEN ACIKTIRAN YİYECEKLER

Karalahana, kırmızı biber ve patates kızartması hemen karnınızı acıktıran ürünlerin başında gelir.

Meyvenin kendisini yemek

İftar ve sahurda düşen su oranımızı arttırmak için meyve suları çok önemlidir ancak meyve suyunu hazır almak yerine mutlaka evde kendimiz sıkmalıyız. Çünkü evde kendimiz sıkarsak içlerinde posaları kalır böylece uzun süre tok kalırız.

TATLI İHTİYACINI BASTIRMAK İÇİN SALATA TÜKETİN

Mide ve bağırsaklarımızda uzun süre kalan kana geçişi yavaş olan salatalar özellikle iftarda aniden gelen tatlı ihtiyacımızı bastırmada birebirdir.

Sahurda Süt İçin

Sahuru yaptıktan sonra yatmadan önce içeceğimiz 2 bardak süt hem sindiriminizi kolaylaştırır, hem rahat bir uyku uyumanızı sağlar hem de karnınızı oldukça uzun süre tok tutar.

KARNINIZI TOK TUTAN ÖRNEK BİR RAMAZAN MENÜSÜ

İftar Menüsü

* 2 bardak ılık su içerek başlayın

* 1 kase mercimek yada tavuk suyu çorbası

* Bol yeşillikli salata

* 4 adet ızgara köfte

*3 yemek kaşığı sebze yemeği

* 1 kase diyet yoğurt

* 1 dilim kızartılmış tam buğday ekmeği

Sahur Menüsü

* 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir

* 1 adet haşlanmış yumurta

* Bol bol kabuğu soyulmuş domates

* 5 adet tuzsuz yeşil zeytin

* 4 adet badem

Sahurdan az evvel

* 1 bardak ılık süt

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun