Güzellik

Saç Boyamadan Kaynaklanan Yanıkların Çözümü

13 Kasım 2013

Biz kadınlar her daim bakımlı olmaya önem vermişizdir. İnsanlık tarihinden bu yana hepimiz kendimizde bir takım değişikliklere yönelip; içimizde zaten var olan dişiliğimizi, dış görünüşümüze de yansıtmaya çalışmışızdır. Ve bunu yaparken belki de en önem verdiğimiz yerimizdir saçlarımız.  Kestirmeye kıyamayız, renk değişikliği için günlerce belki haftalarca düşünürüz, özel günlere hazırlanırken sahip olmak istediğimiz modelin en afilisi olmasını isteriz. En çok da renk değişikliğidir biz kadınların isteği ve arzusu. Fakat her güzelliğin ve özelliğin bir bedeli olduğu gibi bunun da bizi çileden çıkardığını bildiğimiz bir yanı var; saç yanıkları. Bazen acemi bir kuaför yüzünden, bazen de evde uygulanmaya çalışılan renk açıcı, boya akıtıcı malzemeler yüzünden saçlarımız yanar, kırılır, dökülür. İstediğimiz rengi elde edebilmek için verdiğimiz onca emek, saatler, ücretler boşa gider; aslında canımızı en çok da giden saçlarımız acıtır.

Saç boyamadan kaynaklanan yanıklara çözüm var mıdır?

Evet, elbette vardır. Saç boyası ve boyama öncesi kullanılan açıcılar kimyasal maddelerdir. Saçlarımızın yapısına zarar verirler. Boyama sonrası oluşan yanıklar için kesinlikle daha başka kimyasal bir madde kullanmanızı önermiyorum. Saç kremleri, yumuşatıcı şampuanlar, spreyler de kimyasal maddelerdir ve saç yapınıza uygun olup olmadığını kuaförünüz dahil dermatolojik test yaptırmadığınız sürece anlayamazsınız.

Bunun yerine doğadan gelen şifaları kullanmalısınız, hem daha ucuz maliyetle hem de saç yapınızda oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirerek bu zarardan en karlı şekilde kurtulmaya çalışabilirsiniz. Aktarlardan satın alabileceğiniz birçok doğal yağ var; tatlı badem yağı bunların en başında geliyor. Bunun yanı sıra, hintyağı, ısırgan otu yağı, çam terebentin ve hintyağı da saçlarınızdaki yanıkları gidermede ve daha sağlıklı bir saç yapısına sahip olmanızda faydalı olacaktır. Ayrıca süzme zeytinyağı, yani asidi en az olan, en az bahsettiğim diğer doğal yağlar kadar faydalıdır.

Bu yağları kullanırken hepsini karıştırmanızı tavsiye etmiyorum, çünkü içerilerinde bulunan etken maddeler birbirleriyle tepkimeye girerek size sağlayacak oldukları faydaları nötrleyebilirler.  Yanıklarınız yağlarla giderilemeyecek derecede fazla ise, geriye tek bir çözüm kalıyor; saçlarınızı kestirmek. Bu da bizler için acı ama bir o kadar da deneyim kazandıran bir süreç.

 

Bir önceki yazımız olan Makyaj ve Makyaj Malzemeleri Buluşu Nasıl Olmuştur? konumuza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun