Güzellik

Makyaj ve Makyaj Malzemeleri Buluşu Nasıl Olmuştur?

13 Kasım 2013

İlk olarak makyaj ürünleri Mezopotamya ve Mısır civarında kral mezarlarında bulunan kutular içerisindeki yüz kremleri, allık ve boya gibi malzemelerin bulunmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Tarihin ilk zamanlarında kadınların ve erkeklerin makyaj ürünleri kullandığına ilişkin bulgular vardır. Makyaj ürünlerinin çıkış yerinin doğu olduğu sanılmakta. Ama asıl gelişmeler orta doğuda olmuştur. Makyaj ve makyaj malzemeleri buluşu nasıl olmuştur?

Mezopotamya ve Mısır’da yapılan kazılarda kutularda bulunan makyaj ürünleri ilk makyaj ürünleri olduğu bilinmektedir. Bu ürünler allıklar, dudak boyaları, yüz kremleri, rastık veya sürme gibi malzemelerden oluşmakta. M.S. 1. yüzyıldaki roma imparatoru Neron ile karısı Poppaea, ciltlerini beyazlatmak için tebeşir tozu, yanaklarına ve dudaklarına kırmızı boyalar, gözlerinin çevresine rastık ve sürme sürdükleri bilinmektedir. 16. yüzyılda İngiliz Sarayı’ndaki hanımlar Rönesans İtalya’sının kadınlarından etkilenmişlerdir. 17. yüzyılda hemen her sınıftan kadın makyaj yapıyordu.

1920’lerden sonra sinemanın da gelişmesiyle beraber makyajın da hızla gelişmesine yol açtı. Sahnelerde izleyici toplayabilmek için denenmiş türlü yöntemlerin içinde makyaj yapmakta vardı. 1950’lerdenMarilyn Monroe’nun sapsarı, kıvırcık saçlarının yanında kıpkırmızı dudakları ve uzun kuyruklu göz makyajı akıllarda kalmıştır. Makyaj; ruj, maskara ve fondöten gibi yüze ve çevresine güzelleştirmek veya farklı bir görünüm vermek için uygulanan işlemleri kapsar.

 

Bir önceki yazımız olan Kısa Sürede Evde Vücut Geliştirme konumuza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun