Diyet Listeleri

Ramazanda Tok Tutan Yiyeceklerin Listesi

17 Kasım 2013

Kültürümüzün en güzel örneklerinden birisi sahip olduğumuz bayramlarımızdır. Bayramlarda küsler barışır, insanlar uzun süredir görmedikleri akrabaları ile bir araya gelerek güzel vakit geçirirler. Bu yüzden özellikle dini bayramlarımız sahip olduğumuz kültür yapısının en önemli ayaklarından birini oluşturmaktadır. Dini bayramlarımızdan olan genelde küçük çocukların iple çektiği Şeker bayramımız diğer bir ismi ile Ramazan bayramımız bu yil 16 Temmuz 2015 tarihinde başlayacaktır. Ramazanda insanların birbirine daha yakın olma sebepleri oruç dönemi içerisinde yapılan ibadetleri birbirlerini daha iyi anlamalarından gelir. Oruç ibadeti sabaha karşı yapılan sahur döneminden akşam ezanına kadar hiç birşey yenilip içilmemesidir. Bu ibadette asıl amaç yiyecek sahibi olamayan , aç – fakir insanları anlamaktır. Bazı kişiler bu ibadet süreci içerisinde zorlandıkları için sahur saatlerinde genel olarak ramazanda tok tutan yiyecekler tüketmektedirler.

Gün içerisinde hiç birşey yenilmemesi metabolizma hızını etkilediği için insanlar yemek yiyebildikleri sürelerde bu durumu abartma yoluna gidebiliyorlar. Bu durum kesinlikle insan sağlığı açısından zararlıdır. Gün boyu hiçbirşey yememiş olmanı , yemek yediğiniz ilk anda her şeyi yemeniz gerektiği anlamına gelmez . Eğer ramazanda tok tutan yiyecekleri sahur süresi içerisinde tüketirseniz , gün boyu çok fazla açlık hissi yaşamayacağınız için kan şekerinizde gereğinden fazla olarak düşmeyecektir.

Peki nedir bu ramazanda tok tutan yiyecekler sorusunun cevabı elbette bünyeden bünyeye kişiden kişiye değişim göstermektedir. İnsanların bünyesi , sindirim yapısı bir olmadığı için bunu herkese yararlanabileceği bir başlık altında toplamaka oldukça güçtür. Fakat yağsız besinlerin tüketimi , az kalorili çokça salatalar , bolca içilmiş sular , tuz oranı bakımından zengin olmayan yiyecekler sizi diğer yiyeceklere nazaran daha fazla tok tutacaktır. Ayrıca etin sindirimi 5 ile 7 saat arasında değiştiği için et ürünleri de aşırı yağlı olmamak koşulu ile tercih edilebilir. Yağ dengesini korumak oldukça önemlidir. Çünkü vücudunuza almış olduğunuz 1000 kalori yağ ile 1000 kalorilik sağlıklı besinlerin ( mesela salatalar ve ya sebzeler ) midede kaplamış oldukları yer eşit değildir. Midede almış olduğunuz kadar yağın kalorisi küçük bir yer kaplıyor iken aynı kaloriye sahip bir salata bütün midenizi doldurabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Sahurda Tok Kalma Yolları – Sahurda Tok Tutan Yiyecekler başlıklı makalemizde sahurda tok tutacak yemekler, sahurda tok tutacak yiyecekler ve sahurda tok tutan hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Taylan Kümeli Diyeti 1 Ayda 6 Kilo Ver hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun