Dengeli Beslenme

Peynir altı suyunun diyet programlarındaki yeri ve faydaları

23 Ekim 2016

Peynir altı suyu nedir öncelikli olarak bu konuya Bir açıklık getirmemiz gerekiyor Evde yapmış olduğumuz peynirin son olarak süzdüğümüzde geriye kalan su altı fiyatları benim yapılırken sütün yağı ve katı kısma peynire geçer ve dışarıda bolca su kalır bu su içeriğinde protein çeşitli mineraller laktoz içerir peynir altı suyu saf olarak protein ve mineral içermektedir. Bu da bizim beslenmemizde son derece önemli etkili bir kaynaktır. Özellikle Uzmanlar yapılan diyet programı içerisinde peynir altı suyunun önemini vurgulamaktadırlar. Yapılacak diyetler içerisinden peynir altı suyunun da bulunması son derece önemlidir.

İki çeşit peynir altı suyu bulunmaktadır

Evde yapacağınız peynirin çeşidine göre iki çeşit peynir altı suyu bulunmaktadır Bunlardan birincisi ekşi olarak elde edilen peynir altı suyu tatlı elde edilen peynir altı suyu

Peynir altı suyunun bir çok etkisi vardır

Eski yıllarda et ve sebze yemeklerinin özellikle baharatlı yemeklerin korunmasında kullanılırdı resimli şimdilerde ise sebze ve meyvelerin saklanması için de kullanılmaktadır.

Peynir altı suyu aynı zamanda toz haline getirilerek sporcularda kullanılır birçok sporcunun tüketim maddesi olarak peynir altı suyunu hem içecek hem de katı halde tüketmektedirler.

Peynir altı suyunu nasıl ve nerelerde kullanabiliriz diyet programlarına etkisi nedir

Peynir altı suyunu süt kullanılabilecek beyaz kullanılabilecek yemeklerde kullanabiliriz son derece değerli bir gıda ürünü olan peynir altı suyu özellikle hamur işlerinde ve ekmek yapımında da kullanılmaktadır yapılacak yemekler peynir altı suyu ile oldukça lezzetli ve besleyici olmaktadır aynı zamanda peynir altı suyu ile Bol Bol Vitamin almış oluruz.

Makarna yapımında kullanılan peynir altı suyu makarna yapıldıktan sonra hiçbir şey olsa gerek kalmadan peynir altı suyu ile çok lezzetli bir soslu makarna haline dönüşmüş olur.

Pilavların pişirilmesinde patatesten açıklanmasında daha peynir altı suyu kullanılabilir

Nohut fasulye ve benzeri baklagilleri ıslattığınız da suyun içerisine bir miktar peynir altı suyu ekleyerek yemeklerdeki azmı kolaylaştırabilirsiniz.

Peynir altı suyu kışın sıcak içecek olarak da kullanılabilir içerisindeki vitamin ve mineraller sizi soğuktan koruyacak

Detoks ve diyet amaçlı kullanılan peynir altı suyu

Peynir altı suyu bir B vitamini zengini olarak – strese ve gerginliğe çok iyi gelir. Peynir altı suyunda bulunan proteinler aminoasit içerir, beslenmemizde kesinlikle yer etmeli. Diyetinizde peynir altı suyu kullanmak istiyorsanız çok doğru karar vermişsiniz. Yok peynir altı suyu ile detoks yapmak istiyorsanız ayda 1-2 gün, gün boyunca 1-1.5 litre peynir altı suyu içerek yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

1 Soru ve Cevap

  • Bunu Cevapla burcu yavunc

    merhaba,
    diyet listelerini kim hazırlıyor acaba, merak ettim.
    teşekkürler.

  • Soru Sorun