Diyet Listeleri

Küçük Kız Çocuklarına Özel Bir Diyet Listesi

28 Ekim 2014

Küçük kızlara özel yapılacak diyetler, vücuda aşırı bir yüklenme olmadan yapılmalıdır. Burada asıl amaç hızlı bir şekilde kilo vermek değil, vücudun zamanla istikrarlı bir şekilde kilo vermesini sağlamak olmalıdır. Bu nedenle önceliğin sağlık olduğu küçük kızlar için hazırlanan diyet listemiz ile, sizlerde gerekli desteği bulabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi, bu diyet listesinde mühim olan sağlıklı ve vücuda yüklenmeden sadece istikrarlı/düzenli hareket ederek sonuç almaya çalışmaktır.

Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi

Küçük kızlar için diyet listesi, kahvaltılardan muaf tutulmuştur. Zira belli bir yaşın altındaki çocuklar/yetişme çağındaki bireyler için kahvaltının önemi fazladır. Bu nedenle kısıtlamaları öğle ve akşam öğünlerde yaparak denge sağlanmalıdır. Sabah kahvaltılarında, küçük kız çocuğunuza gerekli olan tüm besinleri sunmalısınız. Tabii burada aşırıya kaçmamak ve hamur işi odaklı hareket etmemek önemlidir.

1. GÜN: Öğle yemeğimiz 1 kâse mercimek çorbası ve yanında 1 dilim tam buğday ekmeği ile başlayacak. Çorbadan 10 dakika sonra 1 adet muz tüketilecek. Akşam yemeğinde 80-100 gram kadar tavuk eti tüketilecek. Yanında ise yağsız salata ve 1 dilim tam buğday ekmeği olabilir.

2. GÜN: Öğle yemeği önce 1 adet kivi ile başlayacak. 15 dakika sonra haşlanmış 3 adet sebze 1’er dilim mantığında tüketilecek ve yanında sadece 1 dilim kepek ekmeği olacak. Akşam yemeğinde ise yarım yemek tabağı kuru fasulye ve yanında yarım kase yağsız yoğurt.

3. GÜN: Öğle öğününde 1 adet havuç 10 dakika önce tüketilecek. Ton balığı ve yanında 1 dilim kepek ekmeği tüketilecek. Akşam yemeğinde 1 yemek tabağı ıspanak ve yanında 1 dilim kepek ekmeği tüketilecek.

4. GÜN: Öğle yemeğinde 1 bardak süt ve yanında çeyrek kepek sandviç, beyaz peynirli. Akşam yemeğinde 80-100 gram kadar kırmızı et tüketilecek. Yanında sadece yağsız çoban salata olabilir.

5. GÜN: Öğle yemeği sadece yarım yemek tabağı dilediğiniz sebze ve yanında yarım kase yağsız yoğurt ile geçecek. Öğle yemeğinden 1 saat kadar sonra 1 adet muz tüketilecek. Akşam yemeğimizde 1 kase mercimek çorbası ve yanında 1 dilim kepek ekmeği ile yarım yemek tabağı pırasa yemeği tüketilecek.

6. GÜN: Öğle yemeğinde 1 yarım kepek sandviç, arasında kaşar peyniri ve yeşillikler olacak. Yanında taze sıkılmış portakal suyu. Akşam yemeğinde mevsime göre bir balık 100 gram kadar en fazla tüketilecek. Yanında ekmek yok, yağsız salata olabilir.

7. GÜN: Bugün öğle yemeğinde çocuğu sıkmamak adına ufak bir kaçamak yapabilirsiniz. Fast-Food markaları OLMAMAK koşulu ile evde hamburger yapabilirsiniz. Yanında yarım çikolata olabilir. Akşam yemeğinde ise türlü yemeği ile yağsız salata olacak.

Çocuk Diyetlerinde Genel Uyarı

Çocuklar için yapılacak diyetlerde takip ve dikkat çok daha mühimdir. Bu nedenle çocuğunuzun diyet süresince herhangi bir sorun yaşaması ve/veya istenmeyen bir gelişimin gözlenmesi halinde mutlaka bu konuda uzman birine danışılmalıdır ve diyete öyle devam edilmelidir.

Pin Küçük Kız çocukları Için En Güzel Topuklu Ayakkabı Modelleri ...

Bir önceki yazımız olan 16 Yaşındaki Arkadaşlarımız İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde 12-16 yaş diyet listesi, 16 yaş diyeti ve 16 yaş için diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun