Diyet Listeleri

Kilo Aldırmayan Kahvaltı Tarifi

27 Ekim 2014

Beslenme uzmanları tarafından en önemli öğün olduğu söylenen kahvaltı, dikkat edildiği takdirde vücudu dinç tutmakta ve kalori yakılmasına yardımcı olmaktadır. Buna karşın, yaygın kahvaltı biçiminin pek sağlıklı olmadığını söylemek zor değildir. Özellikle katı yağların ve trans yağ içeren besinlerin tüketildiği kahvaltılar, beslenme açısından verimsiz oldukları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte ve fazla kalori alımına sebep olmaktadır. Gün içinde tüketilen birçok besinin kahvaltı esnasında tüketilmemesi gerekir. Örneğin kızartma çeşitlerini tüketmek, yeni uyanan vücudun olağanüstü miktarda kalori almasına sebep olmaktadır. Kahvaltı yaparken aşırı kalori almamak, tok tutan ve kalorisi düşük besinlerle mümkündür.

Tahıl gevrekleri, özellikle diyet yapan ve kalorisine dikkat eden kişilerin kahvaltı tercihidir. Çeşitli taze veya kurutulmuş meyvelerle tüketilerek doyurucu ve lezzetli bir kahvaltı yapılabilir. Ancak gevreklerin ve meyvelerin büyük taneli olması, daha doyurucu olacaktır.

Kahvaltı yaparken ekmek tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle beyaz ekmek, aşırı kalori alımına sebep olduğu için zararlı sayılabilecek bir besindir. Kepek ekmeği doyurucu olsa da, sağlıklı bir beslenme için yeterli değildir. Kahvaltıda tüketilecek ekmeğin besin değerleri kontrol edilmeli, özellikle tuz oranı yüksek ekmeklerden kaçınılmalıdır. Yulaf kepeği, kahvaltı ederken tüketilebilecek bir ekmektir. Uzun süre tok tutabildiği gibi düşük kalorilidir. İçerdiği lifler, gün içinde hissedilen açlık ve tatlı krizlerini engelleyerek kalori yakılmasına yardımcı olur.

Besinleri daha büyük porsiyonlar hâlinde tüketmek, zannedildiği gibi kilo aldırmamakta, aksine kalori yakılmasına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde başta yüksek kalori alınacak olsa da, sabah saatleri vücudun en hızlı kalori yaktığı saatlerdir. Sabahları doyurucu bir öğün, gün içinde daha az acıkılmasını sağlayacak, öğlen ve akşam öğünlerinde daha az tüketmeyi sağlayarak aşırı kilo alınmasını önleyecektir.

??????????????????????????????????????????????????????????????

 

Bir önceki yazımız olan Ender Saraç Diyeti – 5 Günde 1 Beden İncelme başlıklı makalemizde 5 günde 1 beden diyeti, 5 günde 1 beden ender saraç ve 5 günde 1 beden incelme hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun