Diyet Listeleri

Karın Düzleştirmek İçin Etkili ve Pratik 10 Yöntem

16 Kasım 2013

İnsanlar diyetleri genelde göbek ve karın bölgelerindeki fazlalıklarından dolayı yaparlar. Bazen sıkı bir diyet yapıp zayıflasanız bile karnınız ve göbeğiniz yine de istediğiniz gibi dümdüz olmaz. Zira sadece kilo vermek düz bir karına sahip olmak için yeterli değildir. Bu yazımızda karın bölgelerinizi düzleştirmek için yapabileceğiniz 10 farklı yöntemden bahsedeceğiz.

1. Düzenli olarak Protein takviyesi yapın

Protein vücudumuz için oldukça önemli bir katkıdır. Her gün düzenli olarak protein almanın 2 yolu vardır. Bunlardan birincisi protein katkı tozu kullanmak. Ancak bu yöntem pek doğru sayılmaz. Diğeri ise gerekli proteini yumurta beyazından sağlamak. Bunu yapmak çok kolay. Kahvaltılarınız 3 adet yumurtanın beyazını haşlanmış olarak tüketirseniz metabolizmanız hızlanır ve normalden daha çok kalori harcarsınız. Üstelik bu kalori ise tamamen göbek bölgenizden gider.

2. Gün içinde mutlaka 1 adet Yeşil Elma tüketin

Karın bölgenizde biriken yağların en önemli etkenlerden biri aşırı yağlı beslenmektir. Ancak gün içindeki tüketimlerinizi sebze ve meyve ağırlıklı olarak yaparsanız bağışıklık sisteminiz güçlenir. Elmanın içinde bulunan “Pectin” etken maddesi kolesterolünüzü dengeler ve açlık hissinizi ortadan kaldırır.

3. Gün içinde yaşınıza uygun egzersiz hareketleri yapın

Egzersiz yapmanın en büyük faydası vücudunuzda bulunan yağ  dokularını kas dokusuna çevirmektir. Kas oluşumu için yağ vazgeçilmezdir. Örneğin zayıf bir insan bütün bir yıl egzersiz salonlarında çalışma yapsa da asla kaslı bir vücuda sahip olamaz.

4. Bol bol su için

Su içmek sağlıklı yaşamın birinci maddesidir. Ne kadar su içerseniz o kadar tazelenirsiniz. Aynı bir çiçek gibi yaşam kaynağımız sudur. Her gün en az 3 litre su içilmesi zorunludur. Özellikle yemeklerden önce içeceğiniz su hem sizi tok tutar hem de sindirimi kolaylaştırır.

5. Kalbiniz için egzersiz yapın

Kalbimiz bizi ayakta tutan yegane organımızdır. Nasıl ki kaslarınızı geliştirmek için egzersiz yapıyorsunuz kalbinizi de daha sağlıklı yapmak için değişik egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin gün içinde koşu, mekik, şınav bunlar kalbinizi çalıştıran faaliyetlerdir.

6. Akşam yemeğinden sonra besin tüketmeyiniz

insanların yaptıkları en büyük hatalardan biride yanlış zamanda yanlış besinler tüketmeleridir. Akşam yemeğinden sonra TV karşısına geçtiğimiz eğer belli bir aktivitemiz yok ise bir süre sonra acıkmaya başlarız. Eğer hatayla meyve de dahil olmak üzere besin tüketimi yaparsanız bu besinlerden alacağınız yağlar direk olarak göbek ve karın bölgenizde birikir.

7. Anlık Güç Harcanan Egzersizler Yapın

Bir diğer adı Pliometrik hareketler olan bu egzersiz türünde aniden hızlı ve çevik hareketler yapmanız gerekir. Örneğin birden hızlı depar atmak, suya dalıp yüzmek, olduğunuz yerde zıplamak gibi.

8. Tuzu mümkünse kullanmayınız

Türkiye’de tuz tüketimi inanılmaz boyutlardadır. Yurt dışında neredeyse reçeteyle satılan tuz bizde yerli yersiz kullanılır. Bir yemeğin tadına bile bakmadan içine tuz atarız. Oysa yemekleri kendi doğal tadında yemeğe alışmak en doğrusudur.

9. Kola kesinlikle yasak

Kola pratik olması ve anlık olarak midemizi rahatlattığından dolayı sürekli tercih ederiz. Ancak örnek vermek gerekirse 1 kutu kola’nın içinde yaklaşık 25 adet kesme şeker kadar şeker bulunur. Bunu vücudunuza yapmayın.

10. Güçlü vücuda sahip olun

Vücudunuzu sadece egzersizlerle değil yoga ve plates gibi yavaş ama etkili sanatsal hareketlerle de hem sağlıklı hem de dinç bir hale getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 1 Haftada 3 Kilo Verdiren Sağlıklı ve Hızlı Diyet Listesi başlıklı makalemizde 1 haftada 3 kilo, 1 haftada 3 kilo almak ve 1 haftada 3 kilo diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun