Sağlıklı Yaşam

Kaç Metre Yürüyüş Kaç Kilo – Kalori Yaktırır ?

25 Ekim 2014

Diyet yaparken etki yaratması adına en önemli çözümlerden birisi olan egzersizler, yapacağınız şekle göre değişecektir. Sadece yürüyüş şeklinde olan egzersizlerin kalori yakmaya yardımcı olmasında diyet listesi de önemli olmaktadır. Kaç metre yürüyüş kaç kalori yaktırır sorusu için yanıt ise genellikle süre ile ölçülmektedir. Ortalama kilonuz eğer 65 ise bunun için bir saatlik yürüyüşünüz size 216 kalori yaktıracaktır. Ancak bu kalori hesabı kiloya göre değişkenlik gösterecektir. Eğer kilonuz 90 ve üzerinde ise bu saatlik olarak 258 kaloriyi bulacaktır. Bu nedenle her kişinin kendine uygun olan bir kalori cetveli bulunmaktadır.

Kaç metre yürüyüş kaç kalori yaktırır sorusu için bir saat olan yürüyüş aralığını ne ölçüde uyguladığınız önem kazanacaktır. Eğer yavaş tempoda ise bu konuda daha az kalori yakıldığı görülecektir. Ancak hızlı tempolarda olan bir yürüyüş noktası için saatte 4 kilometre şeklinde bir yürüyüş için hızınızı 5,6 km ye kadar yükseltmeniz gerekecektir. Bunların yanı sıra normal yürüyüş sürelerini mutlaka daha da uzatmak gerekir. Bununla birlikte bacaklarda biriken selülit oranlarını da daha iyi bir konuma getirerek erimesine yardımcı olunacaktır. Yürüyüşün tüm vücutta bulunan kasları harekete geçirmesi nedeniyle birçok kişinin saatlik hızlarını yükseltmesi gerekmektedir.

Kaç metre yürüyüş kaç kalori yaktırır sorusunda metre hesabı ile yanıt verilecek olursa 1000 metrede yaklaşık olarak 200 ile 250 kalori arasında bir yağ yakma özelliği ortaya koymaktadır. Bu şekilde kişilerin rahatlıkla kilo verdikleri gözlenmektedir. Kendinize yürüyüş yaparken alacağınız adım sayar sayesinde ne kadar adım attığınızı ve kalori yaktığınızı gözleyebilirsiniz. Kilo vermek için çaba harcayan kişilerin diyet listelerinde uygulayacakları egzersizler çoğunlukla bölgesel nitelikli de olmaktadır. Ancak yürüyüş bunlara nazaran oldukça büyük bir etki yaratacaktır.

yuruyus1

Bir önceki yazımız olan Göbek Eriten Ahmet Maranki Diyeti başlıklı makalemizde göbek eriten, göbek eriten aletler ve göbek eriten besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun