Sağlıklı Yaşam

Diyet Hataları – 7 Pratik Tavsiye

19 Eylül 2016

– Diyet hataları arasında en çok yapılan yanlışlardan birisi, çok düşük kalorili beslenmek yada aç kalmak

Benim bu konuda tüm hastalarıma yaptığım en önemli uyarılardan birisi, “Eğer aç kalarak zayıflanabilseydi bizim mesleğimiz olmazdı, herkes aç kalarak zayıflayabilirdi” Tam tersi eğer sizin metabolizma hızınız 1500 kalori ise ve siz 900 kalori ile besleniyorsanız vücudunuz alarm vermeye başlıyor. İlk bir kaç hafta kilo veriyorsunuz fakat daha sonra fazlası ile bu kiloları geri almaya başlıyorsunuz. Çünkü metabolizma hızınız adım adım düşmeye başlıyor.

– Her gün tartılmak

Biz hergün tartıldığımızda tartıda net bir sonuç göremiyoruz. Çünkü vücudumuzda ödem artabiliyor yada azalabiliyor. Bu durum sizin uyku düzeninize yada havanın sıcak – soğuk olmasına göre bile değişebiliyor. Günlük olarak yağ durumu çok fazla değişmez. Bunun doğru olanı haftada bir defa aç karnına, sabah kalktığınızda ve üzerinizde kıyafetleriniz olmadan tartıldığınızda doğru sonucu bulmuş olursunuz.

– Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı öğününü atladığınızda gün içerisinde daha fazla acıkıyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre kahvaltı öğününü atlayan insanların gün içerisinde kan şekeri düşüyor ve vücutta açlık çanları çalmaya başlıyor. İyi ve kaliteli bir kahvaltı ile gün içerisinde alacağınız kalori %30’lara kadar düşebiliyor. O nedenle protein ağırlıklı bir kahvaltı ile güne çok daha enerjik başlayabilirsiniz.

– Ekmeği bırakmak

Diyet programında ekmeği bırakmak çok doğru bir uygulama değil… Ekmeğin içerisinde vücudumuz için çok yararlı vitaminler var. Yapılan araştırmalara göre ekmek yemeyen insanlarda tatlı krizleri daha fazla olmaktadır. Benim sizlere önerim sabah, öğle ve akşam olmak üzere 1 dilim tam tahıllı ekmeğinizi tüketmenizdir.

– Akşam 6’dan sonra hiçbir şey yememek

Bu kesinlikle yanlış bir bilgi… Yatmadan iki saat öncesine kadar birşeyler yiyebilirsiniz.

– Sevdiğimiz besinleri tamamen bırakmak

Diyette motivasyonu etkileyen en önemli hatalardan birisi bir daha sevdiğiniz yiyecekleri yiyemeyeceğiniz düşüncesidir. Diyet yaparken tabiki sevdiğiniz yiyecekleri yiyebileceksiniz. Fakat burada %20 ve %80 kuralı uygulanmalı… Bu şu demek %80 iyi beslendiğiniz zaman vücudunuz size %20 kötü beslenme hakkı veriyor. Siz hafta içerisinde çok sağlıklı bir şekilde beslendiğinizde hafta sonu bir kaçamak yaparak sevdiğiniz yiyeceklerden bir miktar tükebileceğiniz anlamına geliyor. Bu şekilde olduğunda siz düzenli ve sağlıklı beslenme kuralları içerisinde sağlıklı yaşam şeklini de oluşturmuş oluyorsunuz.

– Çok kısa süre içerisinde çok fazla kilo vermeyi hedeflemek

Öncelikli olarak hedefleri küçük küçük vadelerde yapmak gerekiyor. Önce 5 kilo vermek ve sonra 20 kilo vermek gibi… O taktirde hedefinize daha sağlıklı bir şekilde ulaşmış olursunuz…

Benzer Yazılar

1 Soru ve Cevap

  • Bunu Cevapla Nermın cıno

    Merhaba altmisiki kiloydum bir hafta tartilmadim dikkatte etmedim yediklerime altmisbeskilo ikiyuz gram olmusum nasıl verebılıtım bırkac gunde nasıl boyle hızlı kılo almıs olabılurım acaba

  • Soru Sorun