Sağlıklı Yaşam

Cilt Kanserine Karşı Eğrelti Otu Özü

9 Kasım 2013

Son 40 yıl içerisinde cilt kanserine yakalanan kişilerde artış olduğu gözleniyor. Dünya standartlarının günden güne değişmesiyle çeşitli zehirli gazlar ortaya çıktı. Bunun sonucunda ozon tabakası zarar gördü ve bu durum cilt kanserine yakalanma riskini arttırdı. Son yıllarda kişilerde, cilt tümörleri arasında en tehlikelisi olan maling melanom görülme olasılığı epey arttığı gözleniyor. Bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülmektedir. Maling melanom, açık ten rengi olan kişilerde daha fazla rastlanmaktadır.

HASARI ÖNLÜYOR

Yapılan araştırmalara göre eğrelti otu, ultraviyole ışınlarına karşı cildimizi koruyor. Eğrelti otu, güneş ışınlarının sebebiyet verdiği yanmış hücrelerin azalmasını ve oluşan DNA hasarlarının önüne geçilmesini sağlıyor. Kullandığımız güneş kremleri tam olarak cildimizi koruyamamaktadır. Ancak eğrelti otu özleri, cildimize gelen güneş ışınlarının hızını azaltarak olası hücresel değişimlere engel oluyor ve deride oluşacak erken buruşmaları önlüyor. Bu ot, eski zamanlardan beri güneş yanığı, sedef hastalığı, cilt tümörleri ve diğer cilt rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır.

CİLDİ ONARIYOR VE YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR

Bir araştırmada eğrelti otu özü, 55 hastaya 450 mg. olarak verilmiştir. Bu araştırma sonucunda hastaların yüzde 75’inde lezyonların azaldığı görülmüştür. Bir diğer yapılan araştırmada ise eğrelti otunun; elastin, kollojen ve fibroblastlar arasında da etkisi olduğu anlaşılmıştır. Böylece bu otun hem hasarlı hücreleri iyileştirebildiği hem de yaşlanmayı engellediği anlaşılmıştır.

GÜNEŞ YANIĞININ DİĞER ADI CİLT İLTİHABI!

Cildimiz ultraviyole ışınlarının etkisinde faza kaldığında güneş yanıkları oluşmaktadır. Güneş yanığı da bir iltihap türü olarak görülebilmektedir. Bilindiği üzere yanık oluşumu cilt kanserine yakalanma oranını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra yanık oluşumu, yaşlanmaya ve cildimizin kurumasına sebebiyet veriyor. Araştırmalar sonucu; eğrelti otunun güneş ışınlarına karşı bir nevi koruyucu kalkan oluşturduğu ortaya çıkmıştır.

KAN PORTAKALI İLE KORUNUN

Kan portakalının içerisinde bulunan anto-siyanin ve citrus sinensinlerin; anti-ebflamatuvar tesiri bulunduğu ve ultraviyole ışınlardan hücreleri koruduğu bilinmektedir. Bir çalışmada; bu içeriklerin bütün deri yüzeyini koruduğu anlaşılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Siyah Noktalar İçin Cilt Maskeleri Tarifleri başlıklı makalemizde (video), akne ve anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun