Diyet Listeleri

Gençlik Diyeti, Gençlere Özel Diyet

16 Kasım 2016

Özelliklere gençlerimizde son yıllarda fast food gıdalara yönelik bir sapma oldu. Bu durum ülkemizde obezitenin artmasını ve yeme alışkanlıklarında değişmeler olmasına neden oldu. Beden algısının yüksek olduğu gençlik ve ergenklik dönemlerinde zayıflamaya yönelik eğilimler gençlerimizin bu konuda yanlış beslenmesi ve sağlıksız bir bedene sahip olmasını kolaylaştırdı. Bilinçsizce beslenme obeziteye yol açarken yine bilinçsiz zayıflamaya yönelik girişimlerde tüm vücut sistemini etkileyerek ağır hormonal ve metabolik bozukluklara neden olmaktadır.

Dengesiz beslenmenin gençler üzerindeki etkileri

– Ergenlik gecikmesi

– Hormonal bozukluklar

– Kızlarda adet gecikmesi

– Kortizon yüksekliği

– Hipoglisemik ataklar

– Kızlarda fazla veya geç adet kanamaları

– Elektrolit dengesizlikleri

– insulin-benzeri büyümeler

Çocuk vgelişiminde özellikle 13-14 yaş aralıkları en kritik dönemlerdir. Yeme alışkanlıklarında görülen dengesizlikler bu dönemin eseridir. Psikolojik olarak beğenilme duygusu ile girilen diyet programları ve yapılan düşük kalorili beslenme diyetleri metabolik dengenin bozulmasına ve endokrin sistemlerin işleyişinin aksamasına yol açmaktadır. Gençlerin bu çağlardaki bedensel ve cinsel bakımdan hoşnut olunacak bir beden algısına sahip olmak ve bu beden fizyolojisini koruyabilmek kişinin önemli gereksinimlerinden olup bu durum kimlik gelişiminin ve kişinin kendisine olan saygısının kazanılmasında (oluşmasında) en önemli adımlardan birisidir.

Gençlik döneminde obezite ile verilen mücadele diğer yaş gruplarına nazaran daha dikkatli olunması ve özenli bir yaklaşım gerektiren süreçtir. Bu dönemde büyüme ve gelişmede dikkate alınmalıdır. Dengeli beslenmek ve bir uzman tarafındna yardım almak son derece önem kazanır. Yeterli beslenme büyümeyi engellemeden zayıflamayı sağlayacak bir diyet programı hazırlanmalıdır. Bu diyet programları ise kesinlikle kişinin yapısına göre hazırlanmalıdır.

Önemli Not: Sitelerde, dergilerde orda burada görmüş olduğunuz diyet programını anneler ve babalar yada siz sevgili gençler sakın ve sakın uygulamaya kalkmayınız. Bu diyet programları sizin gelişiminizdeki en büyük engeldir. Bilinçsizce web sitelerinde yazan ve bu diyet programlarını kimlerin yazdığı belli olmayan başlıklar sizin en büyük düşmanızdır. Defalarca üzerinde dururak uyarılarımız dikkate alınız ve bu programlara hayatınızda yer vermeyiniz. Diyet ve egzersiz programları bir gözetmen tarafından yapılmalıdır.

Gençlere yönelik olarak hazılanması gereken diyet programlarında onların gelişimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hızlı kilo verdiren diyet programları yine aynı hızla verilen kiloların geri alınmasına ve alınan kilolarında bir daha verilememek üzere kalıcı olmalarına neden olmaktadır. Bir zayıflama programında dikkate alınacak hususlar yaş, boy, kilo, cinsiyet, yaşam tarzı doktor ve diyetisyen kontrolünde dengeli bir zayıflama diyetinin uygulanması tedavide başarıyı getirecek en önemli hususlardır. Bu tür tedaviler sürekli olarak kontrol altında olduğundan dolayı ortaya çıkabilecek psikolojik, hormonal yada metabolik sorunlar hemen kontrol altına alınarak bunlara yönelik tedavi geliştirilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Listesi, Önemli Bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun