Diyet Listeleri

Gençler İçin Diyet Listesi

10 Kasım 2013

Hala gelişme çağını yaşayan ve büyümesi devam eden gençler, ergenlik döneminin sıkıntılı sürecinde ruhsal anlamda fırtınalı bir dönemin içinden geçerek yetişkinlikte karşılaşacakları zorlukların ön provasını yapmış olurlar. Kişiliklerini bulma, kendilerine bir kimlik oturtma adına oldukça zorlu geçebilen bu süreçte bedenlerinde hem fiziksel, hem kimyasal hem de ruhsal değişimler olması da kaçınılmazdır. Genç diye tabir edilen bu yaş grubundaki kişilerin beslenme programı bu yüzden oldukça önemlidir. Gençler için diyet listesi ve beslenme programı önerisi ile anne babalar çocuklarının bu zorlu süreci çok daha sağlıklı ve kolay bir şekilde atlatmalarını sağlayabilir. Örneğin bu programa göre gençlerin et grubu ürünlerini en az 10 porsiyon, sebze ve ekmek grubunu 4 porsiyon, meyve ve süt grubunu 4 porsiyon, yağ grubunu ise 2 porsiyon tüketmeleri yerinde bir karardır. Şeker grubundaki ürünlerden de uzak kalmak gerektiğini ekleyelim.

Gençler için günlük örnek diyet örneği

Uyanınca: oda sıcaklığında 1 bardak su içilmesi öneriliyor

Kahvaltı: 1 dilim tercihen kepekli ekmek, 1 dilim peynir, salatalık, domates ve 1 bardak şekersiz süt

Ara: 1 dilim yağsız peynir ya da 1 porsiyon mevsim meyvesi ile birlikte 1 adet galeta

Öğlen: 1 porsiyon et, tavuk, balık ya da köfte ya da bunların yerine 1 porsiyon sebze yemeği veya fasulye nohut gibi baklagil yemeği

Ara: 1 porsiyon mevsim meyvesi ve meyveden yaklaşık 2 saat sonra da 1 galeta, 1 dilim peynir ve 1 bardak şekersiz çay

Akşam: 21:30’u geçmemek kaydı ile öğle yemeğinde sunulan seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Bunun yanında 1 porsiyon mevsim meyvesi de yenilebilir.

Yatarken yine uyandığınızda yaptığınız gibi 1 bardak ılık su içmeyi unutmayın.

diyet-zayiflama-05

Bir önceki yazımız olan Yaşlılar İçin Çok Etkili Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde yaşlılar için diyet, yaşlılar için diyet listesi ve yaşlılar için zayıflama diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun