Güzellik

Evde El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

13 Kasım 2013

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her zaman temas şeklinde meydana gelen eller ve tırnaklar, yaşınızı, yüzünüzden ek olarak hızlı ele veriyor. Bunun yanında , devamlı yapılmış olan rejim kürleri de bedendeki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın rahatlıkla kırılmasına ve yumuşamasına yol açıyor . Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve özgür radikallere karşın sağlam olmaları amaçlı bakımlarına itina gösterilmesi gerekmektedir . Yazın sık giyilen sandaletlerin içerisinde bakımlı ve sıhhatli ayaklara elde etmek amaçlı , pediküre de farklı bir ehemmiyet verilmeli . Normal koşullarda 4 hafta süresince yeteri civarı meydana gelen pedikür, yazın en pek üç haftada bir yapılmalı.

Uzman Olanlar, manikür gerçekleştirmenin en güzel zamanının, alınacak uzunca ve ılık bir duş sonrasında meydana geldiğini belirtiyor . Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden güzel bir netice alabilmek amaçlı , ellerin sabunlu suda bir zaman bekletilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanların öbür teklifleri ise şöyle:

“Ojenizi temizledikten ek olarak sonra yumuşaklık ve parlak olmak kazanmaları amaçlı , tırnaklarınızı limonla ovun. Tırnak etlerinizi kesmek mahaline , tırnak çubuğu ile dibe gerçek itin ve temizleyin. Narin ve sterilize edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin. Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın. Ellerinizi nihai defa ılık suda duruladıktan ek olarak sonra bir ek olarak nemlendirici sürün. Tırnaklarınıza öncesinde sertleştirici sürün. Böylelikle tırnaklarınız hem bir güçlenecek hem bir de daimi parlak olmak kazanmış olacak. Ojenizi sürdükten ek olarak sonra , hızlı kurumasını istiyorsanız, ellerinizi buzlu suda bir zaman bekletin. Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini muhafaza etmek amaçlı , bir kat da tırnak koruyucusu sürebilirsiniz.”

Şımarık Ayaklar

Uzman Olanlar, yazın sık giyilen sandaletlerin içerisinde bakımlı ve sıhhatli ayaklara elde etmek amaçlı , pediküre farklı bir ehemmiyet verilmesi gerektiğini de kaydediyor. Normal koşullarda 4 hafta süresince yeteri civarı meydana gelen pedikürün, yazın en pek üç haftada bir yapılmasını öneren uzman olanlar , ojeleri iyice temizledikten ek olarak sonra ayakların sabunlu ve limonlu suyun içerisinde tahmini 10 dk civarı bekletilmesi gerektiğini altını çiziyor .
Uzman Olanlar, deniz, kumsal benzeri faktörlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması amaçlı , tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini anımsadarak şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz kesmeye uyarı edin . Hızlı uzamaması amaçlı etlerinizi şüphesiz kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşıyla masaj yapın. Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını düzene sokmak amaçlı ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize gerçek yapın. Ayaklarınızı suda bir zaman bekletin ve havluyla nemini alın. Ek Olarak ek olarak sonra da istediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten ek olarak sonra , ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın.”

Uzman Olanlar, bir sürü yürüyen bireylerin ayaklarını kesinlikle dinlendirmesi gerektiğini de belirterek , bunun amaçlı ifade edilecek işlemin bir sürü temel meydana geldiğini anlatıyor:

” Ortada boy bir leğenin içerisine ateş gibi su doldurun, içerisine antiseptik ya da deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dk süresince bu suyun içerisinde dinlendirin. Ek Olarak ek olarak sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve yorgunluk etkileyici bir jel ya da krem ile bir zaman masaj yapın.”

El ve ayak bakımınız amaçlı hanede yapabileceğiniz, temel kısa müddetli ve gösterişli öneriler.. Gece yatmadan öncesinde ellerinizi bir kabın içerisine koyduğunuz zeytinyağına batırın. Tahmini 10 dk civarı tutun. Çıkarın, kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın, erken kalktığınızda yumuşak meydana geldiğini göreceksiniz.  Bir kabın içerisine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. İyice karıştırdıktan ek olarak sonra tırnaklarınıza sürün, beslendiklerini, güçlendiklerinigöreceksiniz.  Ilık suyun içerisine nane yapı, susam yağı ve bir miktar pudra dökün. Ayaklarınızı, bacaklarınızı bu karışımla ovun. Kuru ciltler amaçlı süper bir karışım.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Manikür Nasıl Yapılır ? konumuza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun