Diyet Listeleri

En Az Kalorili Sebzeler

24 Ekim 2015

Gün içinde daha az kalori almak ve aç kalmadan zayıflamak istiyorsanız, düşük kalorili besinler tüketerek zayıflayabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. Fast food gibi yiyecekler, iş arasında yediğiniz atıştırmalıkla, akşam yatmadan önce yediğiniz yiyecekler, yüksek kalorileri ile kilo almanıza neden olur. Bir de bunun üstüne hareketsizlik eklenirse, kilo almak da kaçınılmaz olacaktır. Eğer sürekli acıkıyorsanız, bunun için mutlaka az az sık sık yemelisiniz. Sebze ağırlıklı bir beslenme programı oluşturarak, yedikleriniz nedeniyle kilo almak zorunda kalmayacaksınız. Peki, az kalorili sebzeler ve yemekler hangileridir?

Sebzeleri mümkün olduğunca az pişirin. Kabak, karnabahar, brokoli gibi sebzeler düşük kalorili sebzelerdir. Bunları az az haşlayarak, yoğurtla ve çeşitli baharatlarla tatlandırarak tüketebilirsiniz. Yağsız olmaz diyenlerdenseniz, yağı pişirirken değil, pişirdikten sonra sebzenin üzerinde 1 yemek kaşığı şeklinde tüketebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız yağın zeytinyağı olmasına da özen göstermelisiniz.

Sebzenin yanında protein tüketimine de özen gösterin. Aynı şekilde et ve et ürünlerini de tıpkı sebzeler gibi haşlama, buharda pişirme ya da ızgara olarak tüketmelisiniz. Izgara biftek, tavuk göğüs gibi protein ürünlerini, sebzelerle ya da salatalarla birlikte tüketebilirsiniz. Düşük kalorili sebzeler arasında, içinde bulunduğumuz bu kış aylarında taze olarak tüketebileceğiniz lahana, pırasa gibi sebzeler de yer alıyor. Dışarıda yemek yemeye çıktığınızda, sebze yemeyi tercih edin. Ayrıca enginar da soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili ve en düşük kalorili sebzeler arasında yer almaktadır.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun