Diyet Listeleri

Diyet Yoğurtlu Brokoli Yemeği Tarifi

24 Ekim 2015

A vitamini CDEK vitaminleri açısından zengin bir sebze olan brokoli sadece diyet için değil sağlıklı beslenmek içinde tüketilmesi gereken bir sebzedir. Diyet yaparken tok tutucu bir özelliği olması ve düşük kalorili olmasının yanında uzun sure tüketilse dahi sağlığa hiçbir zararı dokunmaması bu sebzeyi daha çok tercih edilir hale getirmiştir. Lezzeti ise tartışılamaz. Brokoliyi salata olarak çorbasını veya yemeğini yaparak tüketebilirsiniz. Fakat hem diyettesiniz hem de damak tadından yoksun kalmak istemiyorsunuz. O zaman tarifini vereceğimiz diyet yoğurtlu brokoli tam da size göre.

Malzemeler;

500 gr ( yarım kilo) brokoli, 1 su bardağı (200 ml) yarım yağlı yoğurt. Eğer yağ açısından çok hassas bir diyet yapıyorsanız yağsız yoğurt da kullanmanız mümkün. 1 çorba kaşığı zeytinyağı.( Biliyorsunuz zeytinyağı kalori açısından en hafif yağ olmasının yanında bağırsakları çalıştırarak boşaltım sistemimize yardımcı olur. Bu da kilo verme açısından önemli bir durumdur). 1 tatlı kaşığı tuz.( tuzu marketimizden alırken iyotlu tuz olmasına dikkat etmeliyiz. İyotlu tuz en doğal ve sağlığımız açısından en faydalı olan tuzdur)

Yapılışı;

Önce brokoliyi ayıklayıp soğuk suda iyice yıkıyoruz. Bir kaç kere yıkamak evimize gelene kadar birçok elden geçmiş olabilecek brokolinin temizlenmesi açısından önemlidir. Elimizle küçük parçalara ayırdıktan sonra tuzlu suda haşlıyoruz. Beş dakika haşlamak yeterli olacaktır. Ama bu tamamen brokoliyi az haşlanmış mı yoksa çok haşlanmış mı sevdiğinize göre değişir. Eğer az haşlanmış seviyorsanız bu sizin için bir avantajdır çünkü az haşlamak brokolinin ihtiva ettiği vitaminlerin yok olmasını engeller.

Haşlama işleminden sonra suyunu süzüyoruz. Brokolilerimiz soğurken biz sarımsakları eziyoruz. Sarımsağı zeytinyağı ve yoğurdu iyice karıştırıyoruz. Yoğurdumuz akışkan bir kıvamda değilse çok az su ekleyebiliriz. Geniş bir tabağa aldığımız brokolilerin üstüne yoğurtlu karışımımızı döküyoruz. Beş çaylarında da ikram edebileceğimiz bu vitamin deposunu salata olarak da sunabiliriz. Afiyet olsun

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun