Diyet Listeleri

Dukan Diyeti Nasıl Yapılmalıdır ?

23 Ekim 2015

Merhabalar,

Bugün size dukan diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabını vericem. Dukan diyetinde ilk olarak 4 aşama vardır bunları birazdan anlatacağım. Ancak şunu unutmayın dukan diyetinde aslında tam bir diyet listesi yoktur onun yerine bu işin mantığını anlama vardır.

1- Hazırlık Aşaması

Bu aşama dukan diyetinin ilk aşamasıdır. Bu aşama vermek istediğiniz kiloya göre 1 ila 10 gün arasında değişir. Örneğin vermek istediğiniz kilo 10 ile 12 kg arası ile bu aşama ortalama 1 hafta sürer. Bu dönemde kalori kısıtlaması yoktur. Ancak yine de karbonhidrat hiç yemiyorsunuz yani unlu mamüller. Ayrıca yemeklerinizde ekmek hiç kullanmıyorsunuz. Bol bol yulaf kepeği tüketiyorsunuz. Bu lif karnınızı tok tutmada çok faydası vardır.

2- Hedef Aşaması

Bu aşama 1. aşamanın devamıdır ve 1. aşamadaki ürünleri tüketmeye devam ediyorsunuz. Bu bölümde diyetinize 2 günde bir sebze yemeği ekliyorsunuz. Bu aşama istediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor.

3- Takviye Aşaması

Bu aşama bu diyeti diğer diyetlerden ayıran en önemli ve farklı noktadır. Bu aşamada diyetimize karbonhidrat eklemeye başlıyoruz. Haftada iki kez “ödül günü” yapıyoruz ve bu iki günde istediğimiz herşeyi yiyebiliyoruz. Ancak haftada bir gün hiç yağlı bir ürün yemiyoruz.

4- Koruma ve Sabitleme Aşaması

Bu aşamamız son aşamadır. Aşağıdaki 3 kuralı hayat felsefesi haline getiriyoruz.

  1. Haftada bir gün yalnızca protein yememiz gerekiyor. Bu tabi örneğin çarşamba ise sürekli çarşamba olmalıdır.
  2. Yaşamınız boyunca günde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmemiz gerekiyor.
  3. Günde en az 20 dakika yürümemiz gerekiyor. Asansör kullanmakta yok.

Bu diyet aslında kısa süreli bir diyet değildir. Uzun vadede size yeme alışkanlığı kazandırmaktır. Ancak sağlıklı bir yemek alışkanlığı. Doğru bir şekilde yaparsanız çikolata bile tüketebilirsiniz.

Dukan Diyetinde et yiyebilirsiniz üstelik sınırsız

Dukan diyetinin ilk aşaması saldırı aşamasıdır. Bu aşama yaklaşık 5 gün sürer ve sürekli proteinli beslenilmesi gerekir. Yani et ürünleri tüketmeniz gerekir. Sığır eti, biftek eti, kıyma olarak tüketilmelidir. Etler mümkünse yağsız tavada ya da ızgarada pişirilmelidir. Tavuk ve hindi etleri oldukça uygun etlerdir. Ayrıca deniz mahsulleri de bu evrede tüketilebilir. Konserve olarak satılan herşeyden uzak durmak gerekir. Yine proteini bol olan yumurta da bu dönemde tüketilebilir.

Bu dönem de yine bol bol su içmek şarttır. Günde 1,5 ile 2.5 litre arası su içmek şarttır. Baharatları yine etlerde kullanmakta hiçbir sıkıntı yok. Proteinli gıdalar karnınızı tok tutmada oldukça faydalıdır.

Ayrıca bu dönemde bol bol egzersiz yapmak çok önemlidir. Kesinlikle diyetinize ve egzersizinize ara vermiyorsunuz.

ZAYIFLAMA DİYETİ KİLO KAYBI

5 gün süren saldırı evresinden sonra asıl kilo vereceğiniz evreye geliyorsunuz. Bu evrede 3 kilo verebilmeniz mümkündür. Bu aşama da proteinlerin yanında da sebze tüketimine başlıyoruz. Örnek olarak domates, ıspanak, pırasa, mantar, patlıcan tüketebilirsiniz. Nişasta içeren ürünler kesinlikle yasak. Yani patates, pirinç, mısır, bezelye, mercimek gibi.

HAFTADA 1 GÜN PROTEİN YEMEK

Bu son aşama da artık kilolarınızı vermiş olmamız gerekli. O zaman bu aşama ne işe yarar diyorsunuz. Bu aşamada verdiğimiz kiloları bir daha geri almamak için uğraşacağız. Neler yiyebiliriz derseniz: Hergün sınırsız et, tavuk, deniz ürünleri hiç bir sıkıntı yok. Arada meyve yiyebilirsiniz. Haftada bir kez de nişastalı ürünlerde sıkıntı yoktur.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun